1.dönem 1 yazılı soruları + cevapları(A GRUBU)

Konu 'Türk Edebiyatı 11. Sınıf Yazılı Soruları' bölümünde karamelek tarafından paylaşıldı.

1. karamelek

karamelek Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    36

1.1940 yılına kadar Türk Edebiyatında ele alınan konular ve sanat anlayışı bakımından ortaya çıkan eğilim ve gruplaşmaların adlarını yazın?

2. Beş hececiler hakkında bilgi verin.

3.İstanbul doğal, tarihi ve kültürel özellikleriyle birçok şairi büyülemiş, onların şiirlerine konu olmuştur.Bu şairlerden beş tanesini şiirinin adıyla yazın.

4- Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı'nda ……………………………………………. farklı bir konumda ele alınmalıdır. Çünkü O, kendi dönemine kadar üzerinde pek durulmamış, hatta çoğu zaman hakir görülmüş halk kültürü unsurlarından yola çıkarak, yeni bir sentez oluşturmaya çabalayan bir sanatçımızdır. Folklor ve halk edebiyatı çalışmalarına büyük önem vermiş, Sivas'ta ilk defa halk şairleri derneğini kurmuş, Âşık Veysel'i yine ilk defa o bize tanıtmıştır.
    Yukarıda boş bırakılan yeri doldurun.

5. Kendisiyle yapılan bir röportajda :“Bu acayip bir şey dedi. Ben ilk mektep de dahil olmak üzere hiçbir mektepten mezun değilim. Alaylı'yım! Bir aralık Gedikpaşa'da Hoca Abdullah Efendi'nin mektebine devam ettim. Küçüktüm daha. Bir hafta mı on gün mü, pek hatırlamıyorum, az bir müddet devam ettim, sonra gitmedim..” diyen sanatçımızın adını ve sınıfta işlediğimiz hikayesinin adını yazın?

6-Olay hikâyesi hakkında bildiklerinizi yazın?

7-Ahmet Kutsi Tecer’in “Nerdesin” adlı aşağıdaki şiirinde şaire “”Nerdesin” diyen varlığın özelliklerini yazın?
    NERDESİN
    Geceleyin bir ses böler uykumu,
    İçim ürpermeyle dolar: -Nerdesin?
    Arıyorum yıllar var ki, ben onu,
    Aşıkıyım beni çağıran bu sesin.

8-Aşağıdaki şiirde isim tamlamasını bularak çeşidi hakkında bilgi verin?
    Sen bu avizenin altında, bürünmüş kanına,
    Uzanırken gece mehtabı getirsem yanına.

9-Aşağıdaki kelime gruplarının çeşitlerini karşılarına yazın?
    Bozulup dağılmak üzere
    Mışıl mışıl
    Kapı kolu

10-Takısız İsim tamlamasıyla sıfat tamlamasının nasıl ayırt edildiğini örnek vererek açıklayın?

BAŞARILAR DİLERİM...
    YILMAZ KISA
    EDEBİYAT ÖĞRETMENİ
  2. karamelek

karamelek Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    36
    CEVAP ANAHTARIDIR

1-Bu gruplaşmalar: Memleketçilik,Sembolizm,Mistik Akım.

2-Beş Hececiler: Beş Hececiler, Faruk Nafiz Çamlıbel, Yusuf Ziya Ortaç, Enis Behiç Koryürek, Halit Fahri Ozansoy ve Orhan Seyfi Orhon tarafından geliştirilen Cumhuriyet dönemi şiir akımıdır.
    Hecenin beş şairi adıyla da anılan bu sanatçılar milli edebiyat akımından etkilenmiş ve şiirlerinde hece veznini kullanmışlardır. Beş hececiler şiire birinci dünya savaşı ve milli mücadele döneminde başlamışlardır. Beş hececiler ilk şiirlerinde aruz veznini kullanmışlarsa da sonradan heceye geçmişlerdir.
    Şiirde sade ve özentisiz olmayı ve süsten uzak olmayı tercih etmişlerdir. Şiirde memleket sevgisi, yurdun güzellikleri, kahramanlıklar ve yiğitlik gibi temaları işlemişlerdir. Mısra kümelerinde dörtlük esasına bağlı kalmayıp, yeni yeni biçimler aramışlardır. Nesir cümlesini şiire aktarmış ve düzyazıdaki söz dizimini şiirlere de yansıtmışlardır.
    Hece vezni ile serbest müstezat yazmayı da denemişlerdir.

3-Nedim-Gazel, Arif Nihat Asya-Fetih Marşı, Yahya Kemal-Bir Başka Tepeden, Orhan Veli-İstanbul Türküsü, Fazıl Hüsnü Dağlarca-Fetih Zamanı, Ziya Osman Saba-İstanbul, Sezai Karakoç-Alın Yazısı Saati…

4-Ahmet Kutsi Tecer

5-Memduh Şevket Esendal-Haşmet Gülkokan

6-Olay hikayesi:Hikâyede asıl olan "olay" dır. Okuyucunun hikâyeyi şöyle ya da böyle yorumlamasına imkân verilmez. Çünkü, hikâyedeki olay, mantıklı bir seyir hâlinde takip eder. Kişilerin portreleri, özenle ve ayrıntılı olarak çizilir. Maupassant tarzı hikaye de denir.Türk edebiyatında bu türün temsilcisi Ömer Seyfettin’dir.

7-Ahmet Kutsi Tecer’in “Nerdesin” adlı aşağıdaki şiirinde şaire “”Nerdesin” diyen varlığın özellikleri:
    Bu figürün bazı özellikleri şunlar: Somut şekil özellikleriyle görülmüyor, kendisiyle maddî anlamda temas kurulamıyor. Karşılıklı konuşma yapılamıyor, sadece o bilinmez ve görülmez bir yerlerden yani gaipten hitap ediyor. Sürekli şairle birliktedir. Her yerde ve her zaman varlığı hissediliyor. Kendisini ele vermiyor, Sürekli gizliyor, uçup kaçıcı bir mahiyete sahip. Ulaşılamaz derecede yüksek ve yüce bir değerin karşılığı. Ulaşılmazlık ya da ele geçirilmesi zor bir değer oluşu onu daha da kıymetlendiriyor.

8-Şiirde altı çizili kelime grubu Belirtili İsim tamlamasıdır.
    Sen bu avizenin altında, bürünmüş kanına,
    Uzanırken gece mehtabı getirsem yanına.

Belirtili İsim Tamlaması:Tamlayanı ilgi eki; tamlananı da iyelik eki almış isim tamlamasıdır. Tamlayan tamlananın kime ya da neye ait olduğunu kesin olarak bildirir. Tamlayanda veya tamlananda belirsizlik yoktur. Yani belirli bir şey yine belirli bir şeye aittir. Ama bu aitlik geçicidir. Yani aynı tamlanan başka isimlerle de tamlanabilir.

9-
    Bozulup dağılmak üzere:Edat grubu
    Mışıl mışıl :Tekrar Grubu
    Kapı kolu .Belirtisiz İsim tamlaması

10- Takısız isim tamlamasında tamlayanın görevi, tamlananın neden yapıldığını (aslını, ham maddesini) belirtmektir: Çelik kasa, cam kavanoz, kâğıt mendil, taş duvar, bakır tepsi, naylon torba, tahta köprü, altın bilezik...

Tamlayan tamlananın neye benzediğini belirtiyorsa sıfat tamlamasıdır:Badem göz, sırma saç, aslan çocuk, kurt adam, ölü deniz, altın başaklar...
    shooter bunu beğendi.
  3. creat

creat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
  4. günce

günce Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları: