1.dönem 1 yazılı soruları + cevapları(B GRUBU)

Konu 'Türk Edebiyatı 11. Sınıf Yazılı Soruları' bölümünde karamelek tarafından paylaşıldı.

1. karamelek

karamelek Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    36

1-Yedi Meşaleciler Hakkında bilgi verin?
    2-Durum Hikâyesi hakkında bildiklerinizi yazın?
    3- Kendisiyle yapılan bir röportajda; "Cumhuriyet Hükümetinin harice gönderdiği ilk resmi memur olmak şerefine ermişimdir. Benden hariciyeci mi olur beyefendi? Lâkin ne yaparsınız, adam yoktu o sıralar.. Hakikat bu… Tevazu gösteriyorum zannetmeyiniz. Hele bendeniz bu mesleğe asla hazırlıklı değildim. Güç iş bu, takdir edersiniz.” Diyen sanatçımızın adını ve hangi hikaye tarzında yazdığını belirtin?

4-Türk edebiyat tarihi içerisinde şairliğinin yanında, tiyatro yazarlığı ile de ön plana çıkmış bir yazarımızdır.Tiyatro eserlerinde geleneksel kültür unsurları ile, modern sahne tekniklerini birleştiren, bunu eserlerine başarıyla uygulayan sanatçı, tiyatro edebiyatına önemli oranda malzeme sağlamıştır. Yazmış olduğu tiyatro eserleri incelendiğinde, Türkiye’nin geçirmiş olduğu kültürel değişim açıkça kendini gösterir.
    Yukarıda bahsedilen sanatçımız kimdir?

5-Ahmet Kutsi Tecer’in “Nerdesin” adlı aşağıdaki şiirinde şaire “”Nerdesin” diyen varlığın kim olabileceği ihtimallerini yazın?
    NERDESİN
    Geceleyin bir ses böler uykumu,
    İçim ürpermeyle dolar: -Nerdesin?
    Arıyorum yıllar var ki, ben onu,
    Aşıkıyım beni çağıran bu sesin.

6- Türk Edebiyatında Necip Fazıl Kısakürek’in yeri hakkında bilgi verin?

7-İstanbul ile ilgili şiir yazan Divan şairimizin adını yazın?

8-Aşağıdaki şiirde isim tamlamalarını bularak çeşidi hakkında bilgi verin?
    Beyaz bir ay doğuyor fıstıkların arkasından
    Kalbinin vuruşundan anlıyorum.
    Kendimi kaptırarak tekerleğin sesine
    Uzanmışım, kalmışım yaylının şiltesine.
    9- Konya eski milletvekili, Millî Eğitim eski Bakanı...gibi tamlamalar yanlıştır.Bunun sebebi ne olabilir, yazın?

10-Aşağıdaki kelime gruplarının çeşitlerini karşılarına yazın?
    Konya Ovası
    Oğlumun yıllar önce alınan kazağı
    ipek saçlar

BAŞARILAR DİLERİM...
    YILMAZ KISA
    EDEBİYAT ÖĞRETMENİ
  2. karamelek

karamelek Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    36
    -YEDİ MEŞALECİLER:Yaşar Nabi Nayır,Muammer Lütfi,Kenan Hulusi Koray,Sabri Esat Siyavuşgil,Cevdet Kudret ve Ziya Osman Saba`dan oluşan bu topluluk,Milli Edebiyatçıların ve özellikle de Beş Hececilerin gerçekçilik ve içtenlikten uzak şiirlerine tepki olarak doğmuştur.Bu topluluk şiirde içtenliği savunan yedi genç şairden oluştuğu için bunlara Yedi Meşaleciler denmiştir.

2- Durum Hikayesi: Hikâyede asıl olan "olay" değildir. Hikâye, sona erdiği zaman her şey bitmiş değildir. Hikâye, asıl bundan sonra başlıyor demektir. Zira, kişiler tamamıyla tanıtılmadığı, olaylarda kesinlik hâkim olmadığı için okuyucunun hayal kurması devamlı hareket hâlindedir ve kendine göre yorumlar yapmaya uygundur. Çehov tarzı hikaye de denir.Bizdeki temsilcisi Memduh Şevket Esendal’dır.

3- Memduh Şevket Esendal-Durum hikayesi.
    4- Ahmet Kutsi Tecer.
    5-Bu ihtimaller;Beşeri Sevgili, Allah ve Mükemmel Sanat Eseri.
    6-Necip Fazıl’ın yakin dönem Türk siyasî tarihinde, toplum hareketlerinde olduğu kadar basın-yayın hayatında ve edebiyatında da önemli bir yeri vardır. İkinci Dünya Savası yıllarında başlayan köse yazarlığına hayatının değişik dönemlerinde ve değişik gazetelerde devam etmiştir. Çerçeve baslığını taşıyan bu yazılarının bir kısmı kitaplaşmıştır. Ağaç ve Borazan adlarını taşıyan kısa süreli iki dergisinin dışında Büyük Doğu’yu 1943-1978 yılları arasında haftalık, aylık dergi ve günlük gazete olarak, aralıklarla otuz beş yıl çıkarmıştır. Bu dergide kendisinin pek çok yazısı dışında zaman zaman döneminin kalburüstü meşhur yazarlarının yazıları, hikâyeleri ve şiirleri de yer almıştır. Edebiyatçılığına gelince… Türk şiirinin Tanzimat'tan günümüze gelen Batılılaşma sürecinde bana göre birkaç büyük ve usta sairi arasındadır. İyi bir hikâye yazarıdır, ondan daha usta bir tiyatro yazarıdır. Fikir ve ideoloji yazılarıyla da yirminci yüzyıl Türk düşünce tarihinin önemli ve etkili bir şahsiyetidir.

7-Nedim.
    8-Altı çizili tamlamalar belirtili isim tamlamasıdır.
    Beyaz bir ay doğuyor fıstıkların arkasından
    Kalbinin vuruşundan anlıyorum.
    Kendimi kaptırarak tekerleğin sesine
    Uzanmışım, kalmışım yaylının şiltesine.

9- Belirtisiz isim tamlamasında tamlayan ile tamlanan arasına kelime girmez.Bundan dolayı aşağıdaki gibi kurulan tamlamalar yanlıştır.
    Konya eski milletvekili, Millî Eğitim eski Bakanı...

10-
    Konya Ovası: Belirtisiz isim tamlaması
    Oğlumun yıllar önce alınan kazağı: Belirtili İsim tamlaması
    ipek saçlar:sıfat tamlaması
  3. Askım

Askım Guest

Cok Zorrrrrrrrrrr:(:(:(
  4. bsy333

bsy333 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya bence de çok zor bu sorular.....
  5. 4r1z4_q1z

4r1z4_q1z Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Valla battım bu sene
    Son düzenleyen: Moderatör: 26 Ekim 2009
  6. JoGa

JoGa Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    çok zor bunlar ne ya gerçekten zor.....
  7. _essraa_

_essraa_ Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    29
    Hakikaten çok zor ya biz görmedik bunları..

Sayfayı Paylaş