1.Dönem 1.Yazılı Soruları

Konu 'Dil ve Anlatım 12. Sınıf Yazılı Soruları' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

1. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

1 - Aşağıdaki sorularda boş bırakılan yerleri doldurunuz (15p )

a - Olay anlatan metinler, …………………….. ve ……………………………..olmak
    üzere iki gruba ayrılır.( 4 p. )
    b – Türk edebiyatında …………………in yazdığı adlı eser fabl türünün ilk
    örneğidir. ( 4 p. )
    c - Anderson Masalları ……………………….. edebiyatına aittir. ( 3 p. )
    d – Açık oturum , münazara ve panel . ………………………. anlatım türüdür. 2 p. )
    e – Anlatımda yabancı söz ve süslemelere yer vermeden kısa ve kesin ifadeler kullanmaya
    ………….. .denir. ( 2 p.)
    2 . Aşağıdaki cümleleri okuyunuz. cümledeki bilgi doğruysa “D”, yanlışsa “Y” yazınız.( 10 p )
    a- ( ) Sözlü ve yazılı anlatımda söz ve cümlelerin rahat telaffuzuna duruluk denir. .
    b - ( ) Fablların başında ve sonunda “tekerleme” adı verilen kalıplaşmış sözler yer alır. .
    c - ( ) Durum öykülerinde plana uyulmaz
    d – ( ) Öğretici metinlerde üslup kaygısı ön plandadır..
    e – ( ) Fabllarda teşhis ve intak sanatına yer verilir.
    3 – Aşağıdaki metni yapı unsurları bakımından inceleyiniz ? ( 15 p. )
    . KÖLE VE ASLAN
    Vaktiyle bir köle kaçıp ormana sığınmış. Etrafta gezinirken, iniltiler içinde ızdırap çeken bir aslan görmüş. Önce korkup kaçacak gibi olmuş . Fakat aslanın yerinden hiç kıpırdamadığını, yalvaran gözlerle kendisine baktığını görüp durmuş. Aslan kanayan pençesini uzatıyormuş ona. Köle dikkatlice bakınca, aslanın pençesine büyük bir çalı dikenin saplandığını görmüş. Dikeni çıkarıp yarayı temizleyen köle, gömleğinden kopardığı bezle de iyice sarmış.
    Rahatlayan aslan ayağa kalkıp kölenin ellerini yalamaya başlamış. Sonra da önüne düşüp yaşadığı inine götürmüş. Her gün yakaladığı avları ine taşıyıp, köleye yardım ediyormuş.
    Bu beraberlikleri uzun sürmemiş. Ormana gelen avcılar ikisini de yakalamışlar. Ayrı kafeslere kapatıp günlerce aç bırakmışlar onları.
    Kralın da hazır bulunduğu bir gün çelik kafesin ağzı açılmış. Aslanın köleyi nasıl parçalayacağını herkes merakla bekliyormuş. Büyük bir iştahla saldıran aslan, kölenin yanına gelince onu tanımış. Önünde bir köpek sadakatiyle durup ellerini yalamaya başlamış.
    Kral bu duruma çok şaşırmış. Köleyi yanına çağırıp bütün hikayeyi dinlemiş ondan. Anlatılanlardan çok etkilenen kral, kölenin affedilmesini, aslanın da ormana salıverilmesini emretmiş
    4 – Bu metnin türünü belirterek metinde verilmek istenen mesajı yazınız ( 5 p. )
    5 – Metnin türünü tanımlayarak dört özelliğini yazınız ( 10 p. )
    6 – Metinde altı çizilmiş olan sözcüklerin türünü belirtiniz ( 10 p. )
    7 - Metinden isim tamlamasının çeşitleri ve sıfat tamlaması için birer örnek gösteriniz ( 10 p. )
    8 - Masalla destanın iki benzer, iki farklı özelliğini yazınız ( 8 p. )
    9 – “Hikâye “ sözcüğünün Türk edebiyatına nerden geldiğini belirterek bizde batılı anlamda ilk
    hikaye denemesinin ad ve yazarını yazınız ( 7 p. )
    10 - Aşağıdaki cümlelerde bulunan anlatım bozukluğunun sebebini belirterek cümlelerin doğru
    biçimini yazınız ? ( 10 p. )
    * Bugün öğleden sonraki yağan yağmur, insanları işlerinden alıkoydu
    * Bu işe üç üniversiteli genç müracaat etmiş
    cerennur, asi95, SevdaLiM ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38
    1 – 15 P a- anlatama dayalı 2p, göstermeye bağlı 2p b _ Şeyhi 2p “ Harname”2p
    c - Danimarka 3 p. d - sözlü d – yalınlık

2 – 10 P a – Y 2P b – Y 2P c – D 2P d – Y 2P e - Y 2P

3 – 15P OLAY Bir kölenin aslana yardım etmesi Aslan ve kölenin tutsak edilip aç bırakılmaları,
    aslanın köleye saldırmaması 6p
    KİŞİLER : köle, aslan Kral ve avcılar4 p
    YER: Bir orman ve ülke ( belirsiz ) 3p Zaman belirsiz 2p

4 – 5P türü fabl 2p İyilik yapan karşılığını alır İyilikler unutulmaz. Gibi 3 p

5 -10P Hayvanlar ya da cansız varlıklar arasında geçen bir olayı, çoklukla manzum olarak anlatan ve öğüt
    veren yazılara fabl denir 2 p
    1. Başrollerinde hayvanların rol aldığı hayvanların konuştuğu hayvan hikayeleri..
    2. İnsanlar arasında cereyan eden olayları hayvanlar bitkiler ya da cansız varlıklar arasında geçiyormuş
    gibi göstererek bu yolla insanlara ders verme amaçlanır 3. Teşhis ve intak sanatları üzerine
    kurulmuştur.
    4 - Fabllar manzum(şiir) veya nesir(düz yazı) biçiminde yazılabilirler
    5 - Verilmek istenen mesaj eserin sonunda ya kahramanlardan birinin ağzından ya da sanatçının dilinden
    açıklanır 6 Açık yalın bir dili ve samimi bir anlatımı vardır ( dördü ) 8 p

6 – 10P gezinirken zarf 1p gibi edat 1p fakat bağlaç 1p kanayan sıfat 1p dikkatlice zarf 1 p
    kopardığı sıfat 1p yalamaya isim 1p Herkes zamir 1p büyük sıfar 1p dinlemiş fiil 1p

7 – 10P çalı diken belirtisiz isim tam 2p ( başka da olabilir ) çelik kafes takısız isim tamlaması 2p
    çalı dikeninin saplandığı zincirleme isim tam 2p belirtili isim tamlaması ve sıfat tamlaması çok sayıda
    var birer örnek verelcek 2 4 2

8 – 8P MASAL - DESTAN
    a- Benzer Yönler:
    1. Her iki türde de olağanüstü kahramanlar ve olaylar vardır.
    2. Asıl kahramanlar ön plandadır. Kahraman; gücü, kuvveti temsil eder, her zaman doğruyu yapar.
    3-Her iki türde de bezer motifler vardır. Rüya, aksakallı ihtiyar, kırklar ...
    b- Farklı Yönler:
    1. Masal, hayal mahsulüdür. Destanlarda ise olağanüstü olaylarla gerçek olaylar birleştirilmiştir.
    2. Destanlarda zaman ve mekân kavramı belirlidir. Masallarda ise belli değildir.
    3. Destanların hususî anlatıcıları vardır. Manzumdurlar (Zamanla nesir hâline gelmişlerdir.)- Saz eşli¬ğinde
    söylenirler. Masalların da hususî anlatıcıları vardır, nesir şeklindedirler. Saz eşliğinde söylen¬mezler.
    4. Masallarda amaç bir ders vermektir. Destanlardaki amaç ise bir milletin geçmişini anlatmaktır ( ikişer tane
    yeterli 4 X 2

9 – 7P Arapçadaki “hakave” kökünden türeyen türemiştir. 3p Emin Nihat 2p “ Müsameretname” 2p

10 – 10P 1 gereksiz sözcük 3 p “ yağan “ sözü çıkarılıp cümle yapılacak 2p
    2. sözcüğün yanlış yerde kullanılması 3p “üç “ sözcüğü öğrenci sözcüğünün önüne getirilerek kullanılacak 2p
    asi95, SevdaLiM, fqn ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  3. sametturgut

sametturgut Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    :97: çok saol bizim hocayla anlaşp sordurdun sanki süperdi sınvaım sayende:97:
    osman31 bunu beğendi.
  4. NaRqoZ

NaRqoZ Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    16
    Paylaşım için teşekkürler.гизем dil anlatım öğretmenin adı nedir :)
    osman31 bunu beğendi.
  5. osman31

osman31 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
  6. zErEm

zErEm Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    doğru yanlış sorularının cevaplarını anlamadım ben?
    ferlamsumit bunu beğendi.
  7. ferlamsumit

ferlamsumit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bizim hocada aynılarını sordu ama çok eksik puan verdi bana 40 verdi yaptığı çok terbiyesizce bir davranıştı onu üzüntüyle kınıyorum.lütfen bir dahaki yazılıya yüksek not ver hocam cebinden paranmı eksiliyor versen ne olur ki

Sayfayı Paylaş