1.Dönem 2. Yazılı Soruları

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf Yazılı Soruları' bölümünde Özlem tarafından paylaşıldı.

1. Özlem

Özlem Bu ülke sizi de unuttu(!) - SOMA Özel Üye

Beğenileri:
    3.106
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Konya

……………. LİSESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 10.SINIFLAR DİL VE ANLATIM DERSİ 1.DÖNEM 2.YAZILI SINAVI

Bir haber döndürebilir beni

Buğulu mavi bozkır günlerime

Sarınıp yıldızlı gecelere, öyle ki

Çekip gidebilirim ipsiz serseri

Çalımsız bir ıslık tutarak

Kırık dökük dizelerime benzeyen.

Ahmet Ada
    S. 1. Yukarıdaki şiirdeki alışılmış ve alışılmamış bağdaştırmaları bularak aşağıya yazınız. (5 tane ) (2+2+2+2+2= 10 P)
    Alışılmış bağdaştırma Alışılmamış bağdaştırma

2) “diş” sözcüğünü 3 farklı bağlamda kullanınız. (3+3+4=10P)

1.
    2.
    3.

3) Aşağıdaki cümlelerde bağlaşıklığa veya bağdaşıklığa uyulmaması sonucu ortaya çıkan anlatım bozukluklarını düzelterek doğru şekillerini cümlenin altında boş bırakılan yere yazınız. (2+2+2+2+2)

*Çürümüş yiyecekler yarardan çok zarar sağlar.

* En sevdiğim dostumla yol ayrılığında bir süre ayaküstü söyleştik.

* Bu mevsimde her çeşit kuş avlanmayacaktır.

* Ekibin çalgıcısı ayağı topal olduğu için sandalyeye oturmuştu.

*Ana, baba ve kardeşimizi kader; arkadaşımızı biz seçeriz.

4) Aşağıdaki anlatım bozukluklarının sebebini karşısına yazınız((2+2+2+2+2)

* Eski fotoğraflara bakarken yaşanmış anılarım gözümün önüne geldi.(………………………………….)
    * Çobanın sesi karşıki dağlardan yansıdı.(…………………………………………………)
    *Alkollü araç kullanması kaza yapmasına neden oldu.(……………………………………)
    * Dersanede dersler sona erecek ve tatile girecekler.(……………………………………….)
    *Alanya’yı çok sevdim, ayrılmak beni çok üzüyor.(………………………………………..)

I. İkisi de bir insanın hayatını bu yapıtlardan üstün tutuyorlar.
    II. İnsan sıcaklığı değerlerin en yücesidir.
    III. Yıllar sonra da Fransız Sartre, bir insanın Chartes Katedralinden değerli olduğunu söylemişti.
    IV. Büyük düşünce adamları ayrı kültürden olsalar da ortak noktada buluşabiliyorlar.
    V. Sait Faik yıllar önce bir insanın Süleymaniye’den daha değerli olduğunu yazmıştı.
    S. 5. Numaralanmış cümlelerden bir paragraf oluşturunuz (5 P)

b) “açıksa-pek-zihniniz-gidemezsiniz-kendi-yalnızca-uzağa-varsayımlarınıza” sözcüklerinden bağdaşıklığa ve bağlaşıklığa uygun bir cümle oluşturunuz. (5p.)
  2. Özlem

Özlem Bu ülke sizi de unuttu(!) - SOMA Özel Üye

Beğenileri:
    3.106
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Konya
    “ Her gün merakla ormandaki küçük fidanın başına çömeliyor,etrafında üreyen otları yoluyor;fidan,korkudan büyümüş gözlerle delikanlının kırk beş numara pabuçlarına bakıyordu.”
    6) Yukarıdaki cümlede isimleri bularak, varlıklara verilişlerine göre, varlıkların sayılarına göre,varlıkların oluşlarına göre özelliklerini yazınız. (HER BİRİNDEN SADECE 2 TANE) (2+2+2+2+2=10 P)

Erdem arkasına bakmadan yürüyordu. Sinirliydi. Belli ki onu çok kızdırmışlardı. Öfkesi her halinden belli oluyordu. Eliyle garip işaretle yaparak hızlı hızlı yürüyor, bir yandan da eve gidince neler yapacaklarının bir bir planını yapıyordu. İntikamını mutlaka almalıydı. Bu yapılanlar asla onların yanına kalmamalıydı. İlk olarak Ahmet’e nasıl bir ceza verebileceğini düşündü.
    7a) Yukarıdaki metnin anlatım türü ve anlatıcısı kimdir? Anlatıcı kurmaca mıdır gerçek bir kişi midir? Açıklayarak yazınız.(3+3+2+2)

8) Aşağıdaki noktalı yerlere uygun kelimeleri yazınız. (10 p)
    * Başkasından öğrenilenleri, duyulanları ifade etmek amacıyla gerçekleştirilen anlatıma ….……… ………..denir.
    * Metnin dil ve ifadesinin sade, gösterişsiz ve süssüz olması………………………..anlatımın ilkesidir.
    *Dil öğelerinin dil bilgisi kurallarına uygun bir şekilde yan yana getirilmesine …….. ………. denir.
    *Kelime, kelime grubu ya da cümlelerin metinde bulunduğu yere bağlı olarak farklı anlamlar kazanmasına …………………………………denir.
    *Sanat metinlerde anlatıcı kurmaca kişiyken …………………………. …………….metinlerde gerçek kişidir.

9) Aşağıda verilen öyküleyici anlatım ögelerinden hareketle giriş bölümü verilen öyküyü tamamlayınız.(en az 20 cümle) ( 20 puan)
    Zaman: Kış mevsimi,aralık ayı Mekan: ev,sokak Kişi: Bir öğrenci Anlatıcı: İlahi bakış açılı

Tan yeri ağarmıştı.Yavaşça yatağından doğruldu.Canı hiçbir şey yapmak istemiyordu.Kalktı.Aynaya baktı.Geç kalıyordu.Aceleyle giyindi.Tam evden çıkmıştı ki yolda çok önemli bir şeyi unuttuğunu fark etti….
    Zehr-i zakkum, karapiton ve tekoman bunu beğendi.
  3. sevimli hayalet

sevimli hayalet Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler arkadaşım çok işime yarar :)
  4. karapiton

karapiton Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler benimde işime yaradı
  5. Moderatör Bünyamin

Moderatör Bünyamin Tekirdağ Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    365
    Ödül Puanları: