1. DÖnem, 2. Yazililardan sorumlu olduĞumuz konular.

Konu 'Biyoloji 9. Sınıf Yazılı Soruları' bölümünde -Yağmur- tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. -Yağmur-

  -Yağmur- Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2009
  Mesajlar:
  103
  Beğenileri:
  39
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar öğretmenimiz bize 2. ve 3. sınav sorularında sorumlu olduğumuz konuları verdi. Belki size de yardımcı olur diye paylaşmak istedim. :)

  1=) Canlıların ortak özelliklerindeki tanımlar ( sindirim,solunum,atp,ph,baz,asit,tuz,nötrleşme tepkimesi...)

  2=)bazel metabolizma nedir? ne zaman görülür ?

  3=)suyun özellikleri ve insan hayatı için yararları

  4=)minerallerin görevleri azlığında ve çokluığunda ortaya çıkabilecek sorunlar

  5=)organik,inoranik bileşiklerin adları ve özellikleri

  6=)enerji verici, onarıcılar ve düzenleyicilerin adları ve özellikleri

  7=)enerji metabolzimasındaki vicudun tercih sırası

  8=)hidroliz ve dehiderasyon tepkimeleri

  9=)monosakkaritler,disakkaritler ve polisakkaritlerin oluşum reaksiyonları

  10=) yağların görevleri ve yağ oluşum reaksiyonlar
  -melisa, Berkay VARANGEL ve ByNapolyon bunu beğendi.
 2. -Yağmur-

  -Yağmur- Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2009
  Mesajlar:
  103
  Beğenileri:
  39
  Ödül Puanları:
  0
  CEVAPLARI :

  1=)
  sindirim : Besinlerin hücre zarından geçebilmesi içinmonomerlerine dönüştürülmesidir.
  solunum : besinlerin ATP sentezleme amacıyla parçalanmasıdır.
  ATP : hücre içinde bulunan çok işlevli bir nükleotittir.(genel tanım)
  PH : sudaki hidrojen konsantrasyonudur.
  baz : suda çözündüğünde hidroksil iyonu veren ( OH- ) veren maddelerdir.
  asit : suda çözündüğünde hidrojen iyonu veren ( H ) maddelerdir.
  nötrleşme tepkimesi : asit ve bazların birleşmesine nötrleşme tepkimesi denir.

  2=) Canlının tam dinlenme sırasında kas hareketi yapmadan,vücuttaki canlılık olaylarının sürmesi için gereken enerjiyi sağlayan metabolizmaya bazal metabolizma denir.

  3=)
  Suyun kohezyon ve adezyon özellikleri, özısının yüksek olması,, buharlaşma ve yoğunlaşma,çözücülüğü gibi özellikleri vardır. Bunlar :

  kohezyon ve adezyon özelliği : Suyun kopmadan bitkilerinin köklerinin yapraklarına kadar taşınmasını sağlar

  özısının yüksek olması : Bu özellik ısınan maddelerin zor soğuması, soğuk olan maddelerin de zor ısınması anl***** gelir. Yani suyun özsısının yüksek olması hemen ısınıp soğumasını önlemeye yöneliktir.

  Buharlaşma ve yoğuşma özelliği : Yağışların oluşumunda doğal olarak ta insanların dağılışına etkilidir.

  çözücülüğü : Solunum için,sindirim için, bazı maddelerin taşınmasında görevlidir,topraktaki besinlerin çözünmesini sağlar.

  GENEL OLARAK BU ÖZELLİKLERİNİN DIŞINDA : Canlılara yapısal destek sağlar, insan vicudundaki oynak yerlerinin aşınmasını önlemeye yöneliktir, fotosentezi sağlar.


  4=)MİNERALLER Vücudun kendi kendine oluşturamadığı inorganik maddeler olan mineraller, vitaminler ile birlikte çalışarak vücutça en fazla ihtiyaç duyulan bölgelere etkin bir şekilde ulaşmalarını sağlarlar. Dolayısıyla insan vücudunun en az vitaminler kadar minerallere de ihtiyacı vardır. Kan basıncında, kalp ritminde, kas fonksiyonlarında, vücuttaki sıvı dengesinin devamlılığında, üremede oldukça önemli rol oynayan mineraller ayrıca kan oluşumunu ve sağlıklı sinir fonksiyonları gelişimini de kontrol ederler. Özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarda mineral eksiklikleri oldukça büyük sorunlara neden olabilmektedir:

  Çinko: İnsan organizmasının büyüme ve farklılaşma gibi pek çok biyolojik sürecine katkı sağlayan çinkonun eksikliğinde çocuklarda bağışıklık sistemi yeterli derecede etkin olamadığı için multisistem hastalıkları görülebilir. Büyüme ve gelişme geriliği oluşabilir. Ayrıca ergenlik çağında cinsel olgunluğa erişememe, enfeksiyonlara dayanıksızlık, iştahsızlık ve kilo alamama, öğrenme ve dikkat eksikliği, tat alma duyusunda bozukluk, akne, dermatit, saçlarda incelme ve dökülme gibi cilt sorunları yaşanabilir.

  Demir: Eksikliğinin çocuklarda ve yetişkinlerde görülen en önemli sonucu anemi olarak da adlandırılan kansızlıktır. Kansızlığa bağlı olarak deri ve diğer dokuların renginin solukluğu, saç dökülmesi, kaşıntı, saç ve tırnaklarda çatlamalar görülebilir. Ayrıca kanın oksijen taşıma yeteneğinin düşmesi sonucu halsizlik, yorgunluk, çarpıntı, yaraların zor iyileşmesi, dudak kenarlarında yaralar, yutma güçlüğü, soğuk intoleransı da yaşanabilir.


  İyot: İyot eksikliğinde tiroid bezi, hormon üretebilmek için gereken iyotu daha iyi tutabilmek amacıyla hücrelerini büyütür. Guatr olarak adlandırılan bu hastalığı önlemede iyot, en önemli mineraldir.


  Kalsiyum: Yeterince kalsiyum alınmaması durumunda vücut kemiklerde depolanan kalsiyumu kullanmaya başlar. Bunun uzun yıllar sürmesi halinde eğer eksilen kalsiyum yerine konmazsa kemikler güçsüzleşir ve kolay kırılır hale gelir. Çocukluk çağında raşitizmin en büyük nedeni kalsiyum eksikliğidir. Ayrıca kalsiyum emiliminin yeterli derecede yapılamaması çocukların diş yapılarında bozulmalara, diş eti sorunlarına yol açabilir. Saç ve tırnaklarda kırılmalar meydana gelebilir. Duyu kusurları, adalelerde seğirmeler, uyku bozukluğu ve dalgınlık yaşanabilir. Ağlama, hırçınlık ve iştahsızlığa neden olabilir.

  Magnezyum: En yoğun olarak kalp, böbrek, beyin ve karaciğer gibi metabolizmalarda olduğu için, magnezyum vücudun enerji üretiminde çok önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla magnezyum yetersizliği birçok enzim sistemini etkiler ve metabolik sonuçları ortaya çıkarır. Halsizlik, iştahsızlık, huzursuzluk, uyku bozuklukları gibi genel belirtiler, öğrenme kapasitenin azalması, dalgınlık, hafıza zayıflığı ile beyin fonksiyonlarının etkilenmesi, kas seğirmeleri, titremeleri ve kalp çarpıntısı gibi problemler yaşanabilir. Yaşça daha küçük bebeklerde ise havale nedeni olabilmektedir.

  Selenyum: Selenyum eksikliği, toprağın selenyum açısından zenginliği ile doğrudan bağlantılıdır. Selenyum açısından fakir topraklarda yaşayan ailelerin çocuklarının diğer çocuklara oranla daha yavaş büyümekte oldukları gözlemlenmiştir. Toprakları bu mineral açısından fakir yörelerde selenyumdan zengin yörelere oranla bazı kanser çeşitlerinin sık görülmesi söz konusudur. Eksikliğinde kas yapısında şiddetli bir zayıflık belirir, kalp ve damarlardaki esneme kabiliyeti azalır. Çocuklarda selenyum eksikliği fetal kardiyomyopatiye neden olmaktadır.

  Kükürt: Sağlıklı saç,cilt ve tırnaklar için gereklidir. Oksijen dengesinin muhafazasına yardımcı olur,bu da beyin fonksiyonları için çok önemlidir.

  Sülfür aynı zamanda B-grubu vitaminlerinin işlevlerini yerine getirmesine ve karaciğerde safranın salgılanmasına yardımcı olur.

  Boron:Vücudumuzdaki ve kemiklerdeki kalsiyum,magnezyum ve fosforun muhafazası için gerekli olan bir mineraldir. Boron bu üç mineralin vücutta maksimum şekilde kullanılması ve muhafazasını sağlayan yardımcı mineraldir .

  Fosfor: sadece fizyolojik kimyasal reaksiyonlarda yer almakla kalmaz, aynı zamanda vücuttaki bütün hücrelerde bulunur. Normal kemik ve diş yapısı, kalp düzeni ve normal böbrek fonksiyonları için gereklidir.

  Sodyum: Bu mineral sinir ve kas fonksiyonlarının devamı için çok önemlidir. Asıl görevi sıvı pompalanmasını sağlamak ve gıdaların hücre zarından geçişini sağlamaktır. Bol miktarda sodyum yüksek kan basıncına katkıda bulunur.

  Potasyum:Hayati minerallerden biridir. Vücuttaki potasyumun yüzde 98′i hücre duvarlarının içinde bulunur. Potasyum, sodyumla birlikte vücuttaki su dengesinin sağlanmasına yardımcı olur ve gıdaların hücre içine geçişini sağlar. Potasyumun önemli görevlerinden biri de sinir sistemindeki mesajları iletmesidir. Beyne oksijenin gönderilmesi beyin için önemlidir. Her gün bu mineral vücutta kullanılır ve tekrar yeri doldurulur. Kalbimiz ve vücuttaki diğer kaslarımızın sağlıklı yapısını koruması potasyuma bağlıdır.
  -melisa, Berkay VARANGEL ve ByNapolyon bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş