1.DÖNEM 3.YAZILI SORULARI

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf Yazılı Soruları' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

 1. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38

  METİN 1:
  “Bireylerin, özellikle çocukların şiddet eğilimlerini körükleyen unsurlardan biri de filmler, diziler, gazete, çeşitli program ve ya- yınlardır. Uzmanlara göre, yazılı ve görsel basında şiddet ve vah- şet olaylarının sık sık yer alması, toplum sağlığı açısından son de- rece sakıncalıdır; çünkü bu yayınlar toplumun maddi-manevi de- ğerlerinin yok olmasına; bireylerin duyarsızlaşmasına, çocuklar ve gençlerde saldırganlık eğilimlerine yol açmaktadır. Bu duyar- sızlık günümüzde artık öyle bir noktaya ulaştı ki bu, bir tepkisiz- lik olup, birçok değerin çözülmesine yol açarak toplum için bü- yük tehlikeler taşımaktadır.”

  1. Yukarıdaki metnin ana fikri nedir? (10 p )
  “ Hiç olmazsa unutmamak isterdim!
  Eski geceler, sevdiklerimle dolu odalar...
  Az yanımda kal, çocukluğum...
  Temiz yürekli, uysal çocukluğum
  Ah, ümit dolu gençliğim.”

  2. Yukarıdaki şiirde hakim olan tema nedir? (5 p)

  METİN 2:
  “ Ozanlar dünyanın kabul edilemeyen yasa koruyucularıdır.” Demiş Shelley... ozan gelecekleri önceden sezerek gören, duyan duyuran kişidir. O hem yasa koyar hem de eski yasalara karşı çıkar. Yeni yasa getirmek demek eskileri yürürlükten kaldırmak değil midir? Her çağda, her iktidarda ozanların baş düşman sayılmaları bundan ileri gelir.

  3. Yukarıdaki metinden, dolaylı anlatıma uygun örnek cümle yazınız. (5 p)


  4. Yukarıdaki metinde geçen adlaşmış sıfatı gösteriniz. (5 p)


  5. Yukarıdaki metinde birden çok sıfat almış isim var mıdır?
  Varsa gösteriniz. ( 5 p )


  METİN 3:
  “Menekşe kokulu bir rüzgâr yüzümü yalayıp geçti. Kara bir bulutu hızla sürükleyip karşı yamaçları aştı. Yaprakları kurumuş elma ağacının hışırtısı işitildi. Bu ağaçlar yeşile duyduğumuz özlemi yeterince gideriyor mu? Bunu günlerce düşündüm.”

  6. Yukarıdaki metinde hangi duyulardan yararlanılmıştır?
  Gösteriniz. (10 p)
  7. Yukarıdaki metinde geçen isim tamlamalarını bularak türünü
  belirtiniz. (10 p )  METİN 4:
  “ Yağlar, protein ve karbonhidratlar gibi canlı yaşamının sürdü- rülmesini sağlayan temel besin ögeleri arasındadır. Yağ tüketimi olmaksızın canlı yaşamının sürmesi imkansızdır. Bu konuda yapı- lan deneyler, canlıların ancak vücutlarında depoladıkları yağın tü- ketiminin sonuna kadar yaşayabileceklerini gösteriyor. Yağların en önemli besinsel işlevi enerji vermektir.”

  METİN 5:
  “Aniden bir bağırtı koptu vapurun içinde.Salondakiler endişeyle
  birbirlerine baktılar. Biri karşıları göstererek “ Kara göründü bak- sanıza!” diye bağırdı. Herkes, dikkatle dışarı baktı ve bıçak gibi keskin soğuğa karşın, güverteye fırlamakta gecikmedi. Vapurun içinde bir sevinç dalgası, kahkahalar, naralar halinde beş on dakika devam etti.”

  8. Dördüncü ve beşinci metni aşağıdaki tabloya göre değerlendiriniz. (10 p)
  YARGILAR 4. METİN 5. METİN
  Bilgi vermek amacıyla yazılmıştır
  Öyküleyici sanat metnidir
  Kişi,zaman ve mekan vardır
  Anlatıcı 3. şahıstır

  Bilgi vermek amacıyla yazılmıştır
  Öyküleyici sanat metnidir
  Kişi,zaman ve mekan vardır
  Anlatıcı 3. şahıstır


  METİN 6:
  “Sonbaharın ilk günlerinde, daracık bir patika yolda ilerlerken gerilerden gelen, yaşlı ve beyaz bir at tarafından çekilen eski kağnının tekerleklerinin çıkardığı ses ile irkildi. Tekerlekler adeta gerideki sararmış yapraklar ile bir an bütünleşiyor sonra ayrılığın acısıyla çığlıklar atarak ayrılıyordu.”
  9. Yukarıdaki paragrafta (6. metin) hangi anlatım biçimi kullanılmıştır? Neden? ( 10 p)

  10. Yukarıdaki metinde geçen (6. metin), altı çizili sözcükler yapısına göre ne tür sözcüklerdir? (10 p )  11. Yukarıdaki paragraftan (6 metin) niteleme sıfatı ve belgisiz sıfata uygun birer örnek yazınız. (10 p)
  12. “Herkesin mal ve mülküne sahip olma ve bunu çocuklarına bırakma hakkı verilmiştir.” “Seni anlamak, yardımcı olmak isterim.” Anlatım bozukluğu olan bu iki cümlenin doğru biçimlerini yazınız. ( 10 p )

Sayfayı Paylaş