1.dönem2.yazılı soruları

Konu 'Türkçe 7. Sınıf' bölümünde elif_28 tarafından paylaşıldı.

1. elif_28

elif_28 Üye

Beğenileri:
    220
    Ödül Puanları:
    0

gereklidir.verirseniz sevirim
  2. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    ÇATLAK KOVA
    Hindistan’da bir sucu, boynuna astığı uzun bir sopanın uçlarına taktığı iki büyük kovayla su taşırmış. Kovalardan biri çatlakmış. Sağlam olan kova her seferinde ırmaktan patronun evine ulaşan uzun yolu dolu* olarak tamamlarken, çatlak kova içine konan suyun sadece yarısını eve ulaştırabilirmiş. Bu durum iki yıl boyunca her gün böyle devam etmiş. Sucu her seferinde patronunun evine sadece 1,5 kova su götürebilirmiş. Sağlam kova başarısından gurur duyarken, zavallı çatlak kova görevinin sadece yarısını yerine getiriyor olmaktan dolayı utanç duyuyormuş. İki yılın sonunda bir gün çatlak kova ırmağın kıyısında sucuya seslenmiş.
    “Kendimden utanıyorum ve senden özür dilemek istiyorum.”
    “Neden?.” Diye sormuş sucu. “Niye utanç duyuyorsun?” Kova cevap vermiş.
    “Çünkü iki yıldır çatlağımdan su sızdığı için taşıma görevimin sadece yarısını yerine getirebiliyorum. Benim* kusurumdan* dolayı sen bu kadar* çalışmana** rağmen emeklerinin tam karşılığını alamıyorsun.” Sucu şöyle demiş:
    “Patronun evine dönerken yolun kenarındaki çiçekleri fark etmeni istiyorum.” Gerçekten de tepeyi tırmanırken çatlak kova patikanın bir yanındaki yabani çiçekleri ısıtan güneşi görmüş. Fakat yolun sonunda yine suyunun yarısını kaybettiği için kendini kötü hissetmiş ve yine sucudan özür dilemiş. Sucu kovaya sormuş:
    “Yolun sadece senin tarafında çiçekler olduğunu ve diğer kovanın tarafında hiç çiçek olmadığını fark ettin mi?... Bunun sebebi benim senin kusurunu bilmem ve ondan yararlanmamdır. Yolun senin tarafına çiçek tohumları ektim ve her gün biz ırmaktan dönerken sen onları suladın. İki yıldır ben bu güzel çiçekleri toplayıp onlarla patronumun sofrasını süsleyebildim. Sen böyle olmasaydın, o evinde bu güzellikleri yaşayamayacaktı.”
    Hepimizin kendimize özgü kusurları vardır. Hepimiz aslında çatlak kovalarız. Tanrı’nın büyük planında hiçbir şey ziyan edilmez. Kusurlarınızdan korkmayın. Onları sahiplenin. Kusurlarınızda gerçek gücünüzü bulduğunuzu bilirseniz eğer, siz de güzelliklere sebep olabilirsiniz.

1- Kova sucudan neden özür dilemiştir ?
    2- Sucu kovaya nasıl cevap vermiştir?
    3- Parçadan hangi ana fikri çıkarabiliriz?
    4- Makale türü hakkında bilgi veriniz?
    5- Aşağıdaki cümlelerde geçen altı çizili kelimelerin hangi anlamlarda kullanıldıklarını belirtiniz?
    a) Hayata kapalı bir kişilikti . ( ……………….)
    b) Bir daha bu tür davranışlara göz yumma. (…………….)
    c) Şu karşı dağın sırtlarında gençliğimi harcadım. (…………………..)
    d) Dünkü maçta Alex bir penaltı kaçırdı. (…………………..)
    e) Onun gözleri içimizi aydınlatıyordu. (……………………)
    6- Aşağıdaki cümlelerde meydana gelen ses olaylarını bulunuz ?
    a) Çocuğunu hatırladıkça içi sızlıyordu.
    b) Bardaktan boşalırcasına yağmur yağıyordu.
    c) Dudağı kanayınca çok korktu.
    d) Her tarafı sıyrık içindeydi.
    e) Ürkek adımlarla yanımıza yanaştı.
    7- Aşağıdaki cümlelerin öğelerini bulunuz?
    a) O gün çocukların birkaçı beni görmeye geldi..
    b) Beni üzen durumlardan hep kaçınırım.
    8- Toplum ve birey için yardımseverlik ve faydaları hakkında kompozisyon kuralları dahilinde bir kompozisyon yazınız?
    deniz97 bunu beğendi.
  3. Moderatör Güleda

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    Tıp fakültesini yeni bitirmiş, pratisyen hekim olarak ilk görev yaptığım yere, Konya'ya bağlı bir beldenin sağlık ocağına gitmiştim. Gençtim, bekârdım. Küçük bir beldeydi gittiğim yer.İlk gece bir eve misafir olmuştum. Tren istasyonunun hemen yanında bir evdi. Akşam yemeğinden sonra çaylarımız gelmiş, sohbetler edilmişti. Üzerimde yol yorgunluğu, geldiğim yeni yerin yabancılığı vardı. Saatler ilerliyor, ağır bir uyku beni içine çekiyordu. Ev sahibine bir şey de diyemiyordum. Bir müddet daha geçti; yine bir hareket yoktu. Evin büyüğü olan Hacı anneye sıkılarak:
    "Anneciğim, sizin buralarda kaçta yatılıyor?" dedim.
    Hacı anne:
    "Evlâdım az sonra tren gelecek, onu bekliyoruz" dedi.
    Merak ettim, tekrar sordum:
    "Trenden sizin bir yakınınız mı inecek ?"
    Hacı anne:
    “Hayır evlâdım, beklediğimiz trende bir tanıdığımız yok; ancak burası uzak bir yer. Trenden buraların yabancısı birileri inebilir. Bu saatte, yakınlarda ışığı yanan bir ev bulmazsa sokakta kalır. Buraların yabancısı biri geldiğinde, ‘ışığı yanan bir ev’ bulunsun diye bekliyoruz.”
    Konya Ovası'nda, ya da bir başka yerinde Türkiye’nin, trenden inen yabancılar için "Işığı yanan evler" yerinde hâlâ duruyor mudur? Yabancılar, yorgun bedenlerini yün yataklarda dinlendirmeye devam ediyorlar mı? Aç bir köpeğin önüne bir kap yemek bırakan kadınlar yaşıyorlar mı? Kuşlara yuva yapan mimarlar sahi şimdi neredeler? Şâir öyle diyordu:"Güzel insanlar, güzel atlara binip gittiler." Bu güzel insanlar, neden atlarına binip gittiler? Onları ne yıldırdı da bir daha dönmemek üzere, sessiz sedasız gittiler? Bizler, atlarına binip giden güzel insanlara sahip bir medeniyetin yetimleriyiz. Çekip gidenlerin doldurulmamış boşluklarında savrulup duran yoksullarız.
    Ey, güzel yurdumun güzel insanları! Neredesiniz?
    SORULAR
    1.Parçanın bütününe göre köyde gece yarısı ışığı yanan bir ev neyi temsil etmektedir?(10 puan)
    2.Yazara göre biz neden “Atlarına binip giden güzel insanlara sahip bir medeniyetin yetimleriyiz”?Sizce o güzel insanları yıldıran nedir? (10 puan)
    3.Sizce ülkemizde, bahsedilen güzel insanlardan hâlâ var mıdır? Neden? (10 puan)
    4.Parçaya uygun bir başlık bulunuz.( 5 puan)
    5.Aşağıdaki sözcüklerin ek ve köklerini ayırarak eklerin isimlerini ve kelimenin yapısına göre çeşidini yazınız.( 15 p)
    “dilimledi” , “saygısızlık” , “yolcuların”
    6.Metinden iki tane isim tamlaması bulup çeşidini yazınız. (10 Puan)
    7. Aşağıdaki kelimelere gelen ekleri doğru biçimde ekleyiniz ve hangi ses olayı olduğunu yazınız. (10 puan)
    Sus-(gun) ,Dolap-(ı) ,Vakit-(i) ,Git-(di) ,Oğul-(um)

8.“Dilimizdeki yabancı sözcük kirliliği” hakkında aşağıdaki plana uygun bir makale yazmaya çalışınız. (30 Puan)
    elif_28 ve deniz97 bunu beğendi.
  4. Moderatör Güleda

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    “Okumak, insanı hayvandan ayırt eden bu en büyük fark, boş zamanları değerlendirmede en kusursuz araçlardan biridir. Okumak yolu ile en verimli boş zaman değerlendirmesi yapılabilir.Yalnız, her araç gibi okumak da iyi ya da kötüye kullanılabilir.
    İyi bir okuma alışkanlığının iki temel koşulu vardır: Okuma zevki, okuma sabrı.
    “Okuma zevki” eline ne geçerse gelişigüzel değil, iyiyi kötüden ayırt ederek kaliteyi ayırarak seçerek okumak. “Okuma sabrı” bıkmadan yorulmadan sürekli okuyabilmek… “Okuma kültürü” denilen bu iki alışkanlık da küçük yaşlarda ailede ve okulda edinilir.
    Çocuğa daha iki üç yaşlarında iken bol bol resimli kitaplar göstererek bu resimleri bıkmadan bir bir anlatarak, yine kitaplardan kısa kısa hikayeler, masallar okuyarak onlarda kitaba karşı bir merak, bir iştah uyandırmak gerekir.”
    VEDAT NEDİM TÖR
    (Yıllar BöyleGeçti)

1.Yazara göre insanı hayvandan ayıran en önemli nitelik nedir?(10)

2.Parçaya göre “okuma kültürü”nü hangi alışkanlıklar oluşturur?(10)

3.Parçaya göre çocuk okuma alışkanlığını hangi ortamlarda kazanıyor?(10)

4. “Karacaoğlan en güzel türkülerini burada söylemiştir”

a) Yukarıdaki cümlenin ögelerini bulunuz. (5)

b) Cümlede vurgulanan ögeyi yazınız.(2)

c) Vurgulanan öge “özne” olacak şekilde tekrar yazınız.(3)

5. Aşağıda verilen cümlelerde geçen ses olaylarını uygun yerlere işaretleyiniz ve ses olayı olan sözcüklerin altını çiziniz. (10)

CÜMLELER Ünlü
    Düşmesi
    Kaynaşma
    Ulama Ünsüz
    Yumuşaması Ünsüz
    Benzeşmesi
    Kitabımın kapağını yırttı.
    Oyuncak ayıyı kaybedince çok ağladı.
    Sabah hızlı hızlı gömleğimi ütülüyordum.
    Boynum ağrıdığı için doktara gitmiştim.
    Sevginin gücünü gördüğümde dayanamadım.
    6. Aşağıdaki altı çizili sözcükleri anlam özellikleri ile eşleştiriniz. (10)

İnsan yalan yanlış konuşmamalı. …... a) Terim Anlam
    ……… b) Anlamdaş (Eş Anlam)
    Sandalyenin ayağı kırıldı. ……. c) İkileme
    Gül bülbüle aşıkmış, ama bülbül ona hiç gülmemiş. ………. d) Mecaz Anlam
    Oyunun ancak ikinci perdesine yetişebildik. …… e) Yan Anlam

7. Aşağıdaki kelimeleri yapı bakımından inceleyiniz. (Yalnızca yapısını ve nedenini belirtiniz.) (10)

araba:

bilgin:

öğretmen:

bilgisayar:

devrik:

8. Mektup yazma kurallarına uygun olarak 35 yıl sonraki kendinize bir mektup yazınız. (30)
  5. Moderatör Güleda

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    7. SINIF 1. DضNEM 2. YAZILI SINAVI SORULARI

Padi‏ah ya‏lanm‎‏t‎. Taht‎na kendisinden sonra geçecek kimse de yoktu. ”Sabah ‏ehrin kap‎s‎ndan ilk girene verin padi‏ahl‎k tac‎n‎.”diye vasiyette bulundu.

قehre ilk giren fakir bir insand‎. Yiyeceًini lokma lokma kazan‎rd‎. Giysileri de yamal‎yd‎. Sultan‎n vasiyeti yerine getirildi. Hazinenin, kalelerin ve saraylar‎n anahtarlar‎ verildi ona. Bir süre sonra saray ileri gelenleri rahats‎z oldular durumdan. فsyanlar ç‎kt‎. ـlkenin dِrt bir yan‎ndan yeni padi‏aha kar‏‎ ordular olu‏turuldu, ayaklanma ba‏lat‎ld‎. Baz‎ ‏ehirler yِnetimden ç‎kt‎. Padi‏ah ise çok üzülüyordu. Padi‏ah‎n eski dostlar‎ndan biri ç‎kageldi bir gün. Padi‏ah‎n durumuna sevindi:”Baht‎n yard‎m etmi‏, gülün dikenden, dikenin ayaktan ç‎km‎‏, bu dereceye yükselmi‏sin.”dedi. ”Her s‎k‎nt‎n‎n sonunda sevinç ve huzur vard‎r.” “Beni kutlama!” dedi padi‏ah.”Bir zaman sadece karn‎m‎ doyuracaً‎m ekmeًin kayg‎s‎n‎ çekerdim. قimdi ise, bütün ülke insanlar‎n karn‎n‎ nas‎l doyuracaً‎m‎n kayg‎s‎n‎ çekiyorum. ”قimdi dünyan‎n yükü omzumda...”der.

(1. ve 2. sorular metne gِre cevapland‎r‎lacakt‎r.)

S.1) Fakir adam‎n padi‏ah olduktan sonra üzülmesinin sebepleri nelerdir? (10 p.)

S.2) Padi‏ah neden yerine geçecek birini aramaktad‎r ve nas‎l bir vasiyette bulunmu‏tur? (5 p.)

S.3) A‏aً‎daki cümlelerin hangisinde alt‎ çizili sِzcüًün kِkü isimdir? (2 p.)

a) Meyveyi olgunla‏madan koparmamak gerekir.

b) Yolunda gitmeyen bir ‏eyler vard‎.

c) Giderek çocukla‏‎yorsun Ferdi.

d) Yaylan‎n soًuk havas‎ san‎r‎m bende rahats‎zl‎ًa yol açt‎.

S.4) A‏aً‎daki kelimelerin kِkünü, yap‎m ve çekim eklerini gِsteriniz? (3 p.)

a) gِzlükçüde

b) arkada‏lar‎m‎zdan

c) sevinç

S.5) “Okul bahçesine aًaç dikildi.” Cümlesinde alt‎ çizili ad‎n ِzellikleri a‏aً‎dakilerin hangisinde belirtilmi‏tir? (3 p.)

a) soyut- cins – tekil – basit

b) somut – cins – tekil – basit

c) somut – ِzel – tekil – türemi‏

d) soyut – cins – çoًul – basit

S.6) “lik” eki a‏aً‎daki kelimelerin hangisinin sonuna getirilirse soyut bir isim elde edilir? (2 p.)

a) gِz b) elbise

c) çal‎‏kan d) kalem

S.7) Yak‎n‎m‎zda bulunmayanlar‎n ِzlemine, ac‎s‎na daha kolay dayanabiliriz. اünkü bizden uzakta ya‏ayan sevdiًimiz bir kimseyle istesek de ilgilenemeyiz. Dolay‎s‎yla gِrü‏mekten umudumuzu keser ve ayr‎l‎ًa katlan‎r‎z. Ama yak‎n‎m‎zda bulunan ve her gün gِrü‏tüًümüz kimseyle ilgilenmeden edemeyiz. Onun her zaman gِrdüًümüz ac‎s‎na da tahammül edip katlanmam‎z oldukça güçtür.

Bu aç‎klama a‏aً‎daki atasِzlerinden hangisi ile ilgili olabilir? (5 p.)

a) Gِzden ‎rak olan, gِnülden de ‎rak olur.

b) Bakmakla usta olunsa kِpekler kasap olurdu.

c) Baًa bak üzüm olsun, üzümü yemeye yüzün olsun.

d) Gِz gِrmeyince gِnül katlan‎r.

S.8) A‏aً‎daki cümlelerin hangisinde k‎saltmalar‎n yaz‎m‎yla ilgili bir yanl‎‏l‎k vard‎r? (3 p.)

a) Cümlede yüklem, ِzne vb. bulunur.

b) T.E.V. okullara para yard‎m‎ yapt‎.

c) فki ay ِnce PTT’de müdür oldu.

d) Bunlar‎ MEB’in sitesinden ًِrendim.

S.9) A‏aً‎daki cümlelerin hangisinde virgül kald‎r‎l‎rsa cümlenin anlam‎ deًi‏ir? (2 p.)

a) فhtiyar adam, ka‏lar‎n‎ çatarak bak‎yordu.

b) E‏im Nihat, karayollar‎ avukatlar‎ndand‎.

c) Dikkatle dinledi, arada ba‏‎n‎ sallad‎.

d) اiçekçi, k‎z‎n ayakkab‎lar‎n‎ baًlad‎.

S.10) A‏aً‎daki cümlelerin hangisinde “de”nin yaz‎m‎ yanl‎‏t‎r? (3 p.)

a) Düًünü Ankara’da yapacaklarm‎‏.

b) Giderken bizede haber verin.

c) Ye‏illikler aras‎nda bir kِye gittik.

d) Bu cevap kar‏‎s‎nda herkes sustu.

S.11) A‏aً‎daki cümlelerin ِznelerinin alt‎n‎ çiziniz.

(2 p.)

Tarihi konak az kals‎n yan‎yordu.

Zafer, okuldaki tِrende çok güzel bir ‏iir okudu.

S.12) “Fiiller i‏, olu‏ ve hareket bildiren sِzcüklerdir.”

Buna gِre a‏aً‎daki cümlelerin hangisinde olu‏ bildiren bir fiil vard‎r? (3 p.)

a) Aًaçlar‎n yapraklar‎ bayaً‎ sararm‎‏.

b) Elindeki kalemlerin hepsini daً‎tt‎.

c) Babam‎n i‏leri bugünlerde çok iyiydi.

d) Ba‏aramayacaً‎n‎ anlay‎nca i‏ten vazgeçti.

S.13) “قehrin en yüksek binas‎na korumas‎z t‎rman‎yor, kendisine zarar verecek bu i‏in üstüne üstüne gidiyordu.” Cümlesindeki tehlikeli durumu ifade eden deyim a‏aً‎dakilerden hangisidir? (2 p.)

a) Ate‏ püskürmek b) Ate‏e atmak

c) Ate‏le oynamak d) Ate‏e vermek

S.14) Atatürk’ün en büyük ِzelliklerinden biri de bilimsel ve ak‎lc‎ bir dü‏ünceyi Türk toplumunun bütün alanlar‎na egemen k‎lmak çabas‎d‎r. Onun …………………………. Sِzü bu konudaki gِrü‏ünü en ِzlü biçimde aç‎klamaktad‎r.

Dü‏üncenin ak‎‏‎na gِre bo‏luًa a‏aً‎dakilerden hangisi getirilemez? (3 p.)

a) Ak‎l ve mant‎kla çِzümlenemeyecek sorun yoktur.

b) Türk dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir.

c) Hayatta en hakiki mür‏it ilimdir.

d) Bu millete gideceًi yolu gِsterirken, dünyan‎n her türlü ilminden yararlanal‎m.

S.15) Yolcular ( ) bir süre sonra s‎k‎lm‎‏t‎ ( ) çal‎nan ‏ark‎lar da art‎k i‏e yaram‎yordu ( )

Bu cümlede bo‏ b‎rak‎lan yerlere a‏aً‎daki noktalama i‏aretlerinden hangileri getirilmelidir? (2 p.)

a) (,) (,) (!) b) (,) (;) (.)

c) :)) (,) (…) d) (,) :)) (.)

S.16) “geçtim – gِreceksin – anlat‎r‎m”

Yukar‎daki eylemler s‎ras‎yla hangi zamanlarla çekimlenmi‏tir? (3 p.)

a) Geçmi‏ zaman – قimdiki zaman – Geni‏ zaman

b) Geçmi‏ zaman - Geni‏ zaman – Gelecek zaman

c) قimdiki zaman – Gelecek zaman – Geni‏ zaman

d) Geçmi‏ zaman – Gelecek zaman – Geni‏ zaman

S.17) “Bozuklar‎ bir kenara ay‎r‎yordu” cümlesinin yüklemi için a‏aً‎dakilerden hangisi sِylenemez? (3 p.)

a) Olumsuz bir eylemdir.

b) Basit yap‎l‎d‎r.

c) Birden çok zaman eki alm‎‏t‎r.

d) ـçüncü tekil ki‏iyle çekimlenmi‏tir.

S.18) (1) Hayvanlar insanlar için büyük ِneme sahip canl‎ grubudur. (2) اünkü hayvanlar, insanlar‎n en ِnemli ya‏am kaynaً‎ ve en yak‎n dostu olmu‏tur. (3) اocuklar‎n birçoًu küçük ya‏lar‎nda hayvanlara kar‏‎ korkusuzdur. (4) اocuklar‎m‎z‎n da bu dostluktan pay alabilmeleri için onlara hayvan sevgisini siz a‏‎lamal‎s‎n‎z.

Paragrafta numaralanm‎‏ cümlelerden hangisi anlam bütünlüًünü bozmaktad‎r?

a) 1 b) 2 c) 3 d) 4

S.19) A‏aً‎daki cümlelerin hangisinde yüklem yap‎ bak‎m‎ndan diًerlerinden farkl‎d‎r? (2 p.)

a) Yemeklerin hepsi bitmi‏ti.

b) Belediye caddeyi kapatm‎‏t‎.

c) Bize güzel bir hediye verdi.

d) Eski bir konakta oturuyordu.

S.20) Doًru yola giden kaplumbaًa, eًri yolda giden yar‎‏ at‎n‎ geçer.

A‏aً‎dakilerden hangisi bu cümleyle anlamca ayn‎ doًrultudad‎r? (2 p.)

a) Tembellik ba‏ar‎n‎n en büyük dü‏man‎d‎r.

b) Ba‏ar‎n‎n anahtar‎ azimle çal‎‏makt‎r.

c) Zafere ula‏mada en ِnemli unsur belirleyeceًiniz yِntemdir.

d) اal‎‏an her zaman kar‏‎l‎ً‎n‎ al‎r.

S.21) A‏aً‎daki cümlede alt‎ çizili sِzcüklerin türlerini altlar‎na yaz‎n‎z. (2 p.)

ضdevlerini zaman‎nda bitirmek için erken kalkt‎.

S.22) فçinde ya‏ama gücü, ya‏ama sevgisi olan ki‏i, s‎k‎nt‎ çekse de, incinse de, kolay kolay k‎r‎l‎p dü‏mez; en güç ko‏ullarda bile mutluluk bahçesinden renk renk çiçekler toplamas‎n‎ bilir.

Paragraftaki ki‏i için a‏aً‎dakilerden hangisi sِylenemez? (2 p.)

a) Sab‎rl‎ olduًu b) Umutlu olduًu

c) Azimli olduًu d) Bilgili olduًu

S.23) فnsan ele‏tiriye ِnce kendinden ba‏lamal‎. Bu sِzü kolay sِylüyoruz da uygulamas‎ o kadar kolay olmuyor. فًneyi kendimize bat‎rmak… Ah bunu ba‏arabilsek, dünya güllük gülistanl‎k olur! ضfkeler, kinler, h‎nçlar yerini sevgiye, ‏efkate b‎rak‎r. Her halde dünya çok çok daha güzel olur. فnsan, ya‏aman‎n, insan gibi ya‏aman‎n tad‎na var‎r.

Paragraf‎n konusu a‏aً‎dakilerden hangisidir? (2 p.)

a) فyilik yapmak b) ضz ele‏tirinin ِnemi

c) Hayat‎ sevmek d) ضfkenin zararlar‎

S.24) Elimde güzel bir me‏e sopas‎, çimenlerin aras‎nda güle oynaya yürüyorum. Arkadan bir ses: Merhaba Hasan Bey, nereye bِyle?

Bu parçada duyu organlar‎m‎zdan hangisi yoktur? (1 p.)

a) Gِrme b) ف‏itme d) Dokunma d) Tatma

6. elif_28

elif_28 Üye

Beğenileri:
    220
    Ödül Puanları:
    0
    çok teşekkür ederim ama bunların cevapları var mı?
  7. Moderatör Güleda

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    Rica ederim fakat cevapları mevcut değil ..
  8. elif_28

elif_28 Üye

Beğenileri:
    220
    Ödül Puanları:
    0
    olsun neyse ben çözmeye başlıyorum

Sayfayı Paylaş