1. Ünite-Madde Ve Özellikleri (Önemli Kavramlar)

Konu 'Fizik 10. Sınıf' bölümünde takasindirim tarafından paylaşıldı.

?

Sizce hangisi daha önemlidir)

 1. Adezyon

  33,3%
 2. Kohezyon

  33,3%
 3. Kılcallık

  oy sayısı 0
  0,0%
 4. Yüzey Gerilimi

  33,3%
 1. takasindirim

  takasindirim Üye

  Katılım:
  27 Eylül 2011
  Mesajlar:
  49
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Adezyon(Yapışma)= Bir sıvının (su,yağ) cama yapışması durumunda etkin olan kuvvettir.Kısacası iki cisim arasındaki tutma kuvveti.Bu kuvvet katı-sıvı etkileşmesidir.

  Kohezyon(Birbirini Tutma)=Moleküllerin birbirini tutması kuvetidir.Bu kuvvet sıvı-sıvı etkileşmesiyla oluşan kuvettir.Sıvı halde bulunan cisimlerin bir arada durmasını sağlar.

  Kılcallık=Adezyon ile oluşmaktadır.Sıvı moleküllerinin birbirini tutması (Adezyon) ne kadar fazla ise kılcallıkta o kadar fazladır.Bir sıvıya kılcal boru batırıldığında sıvının boruda yükselmesi veya alçalması olarak tanımlanabilir. Adezyon kohezyondan ne kadar büyükse o kadar fazla boruda yükselir (Örnek:Suyun cam boruda yükselmesi). Adezyon kohezyondan ne kadar küçükse borudaki sıvı o kadar alçalır (Örnek:Cıvanın cam boruda alçalması.)

  Yüzey gerilimi:Suyun kohezyon özelliğinden dolayı oluşmasını sağlar.Bir sıvının yüzey katmanının esnek bir tabakaya benzer özellikler göstemesinden kaynaklanan etkiye verilen addır.Bazı böcekler bu yüzden suyun yüzeyinde yüriyebilir.Yüzey gerilimi sıcaklık ile ters yoğunluk ile doğru olarak artar.

  (Hepsini kendim yazdım emeğe saygı..:)Bir Teşekkür et butonunu bana eksik etmezsiniziz değil mi?):shy:
  ReyhanY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş