1.ünite

Konu 'Sağlık Dersi' bölümünde мoʀαoʀ tarafından paylaşıldı.

 1. мoʀαoʀ

  мoʀαoʀ Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  990
  Beğenileri:
  634
  Ödül Puanları:
  94

  hazırlık soruları

  1.soru cevabı

  1) Vücudun hasta olmaması durumu, vücut esenliği, esenlik, sıhhat, afiyet.
  2) Vücudun iyi veya kötü olması durumu.
  3) Sağ, canlı, diri olma durumu.
  4) Bedenen, ruhen, sosyal yönden organizmanın tam iyilik hali. Yaşayan bir organizmada, organizmanın dengede olduğu bir durum olarak tanımlanabilir. Bu dengeli durumda organizmaya giren ve organizmadan çıkan madde ve enerji miktarı (organizmanın normal büyüme sürecinde kullanılan madde gözardı edildiğinde) yaklaşık olarak eşittir ve organizmanın hayatta kalma beklentisi vardır.
  5)Sağlık : Canlıların vücudunun en verimli ve kesintisiz çalışması ile birlikte, bütün yaşam ve duyu oranlarının işlevlerini yerine getirmesi , canlılık halinin devam edebilmesi , bir iş veya oluşta kısıtlama yaşamadan rahatça yapmasıdır.Vücudunun enfeksiyonlara karşı koruyabilmesi ve bunlara karşı direnç göstermesidir. Sağlık kesinlikle ve kesinlikle herşeyden önce gelir. Sağlıklı Yaşamlar


  2.soru cevabı size göre değişiyor
  3.soru cevabı


  İnsan sağlığıyla ilgilenenler, “hastalıkları önceden önlemenin, tedaviden daha akılcı bir yol olduğunu ve daha az parasal yük getirdiği ayrıca daha kesin sonuçlar verdiğini” kabul ederler. Hastalıkları önlemenin yolu ise sağlığa etki eden etmenleri bilmektir. İnsan sağlığına etki eden iki temel etken, bünyesel ve çevresel etmenlerdir.
  (1) Bünyesel Etmenler
  Bünyesel etmenler, genetik, hormonal ve metabolizma faaliyetlerindeki bozukluklardan oluşur. Kalıtımsal olan ve genlerin bozukluğundan kaynaklanan altı parmaklılık hormonal bozukluktan kaynaklanan ayak yapısının değişmesi; metabolizma faaliyetlerinden kaynaklanan böbrek taşı oluşması, gut hastalığı, bünyesel etmenlerin örnekleridir.
  (2) Çevresel etmenler
  İnsanın anne rahminde oluştuğu andan, ölünceye kadar yaşadığı ortamda etkileşimde bulunduğu etmenlerdir. Bunlar genetik özelliklerin ortaya çıkma derecesini belirler. Yaşam sırasında, çevre insanı, insanda çevresini olumlu ya da olumsuz yönde etkiler.
  İnsan sağlığını etkileyen çevresel etmenler ve etkileri aşağıdaki gibi sıralanabilir:
  • Biyolojik etmenler; mikroorganizmalar, mantarlar, bitkiler, hayvanlar ve bunların ürünleridir. Virüsler ve bakteriler gibi mikroorganizmalar, mantarlar, bitkiler, hayvanlar ve bunların ürünleridir.
  Virüsler ve bakteriler gibi mikroorganizmalara bazı mantarlar, insan sağlığını varlıklarıyla, ürettikleri olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Örneğin kalın bağırsağımızdaki bir kısım bakteriler, K vit***** üreten yararlı mikroorganizmalardır.
  Verem , tifo , kolera , çiçek , kızıl , kızamık , menenjit , difteri , kabakulak , çocuk felci , AIDS gibi hastalıklara neden olan mikroorganizmalar zararlı olanlarıdır. Mikrop denilen bu canlılar, çeşitli organlarda hastalık yaparak tüm vücut sağlığını bozar. Hastalık yapan mikroorganizmalara patojen adı verilir.
  • Fiziksel etmenler; kullanma suları, atık sular, çöpler, gübreler; ev ve iş yerlerinin havası, sıcaklığı, aydınlatılması; çevrenin iklimi, gürültüsü, giyim eşyaları; lokanta, sinema vb. genel yerler ile mezarlıklar şeklinde sıralanabilir.
  • Kimyasal etmenler; zehirler, kanser yapıcı maddeler, gıda katkı maddeleri gibi etkenlerdir. Özellikle tarımsal üretimde bilinçsiz kullanılan yapay gübrelerin ve hormonların sağlığımızı olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir.
  • Temel ve vazgeçilmez madde eksikliği etkileri; sağlıklı yaşam için sürekli ve düzenli alınması gereken vitamin, mineral, protein vb. temel maddelerin yeterince alınmamasıdır.
  • Psikolojik etmenler; metabolizmanın çalışmasın olumsuz yönde etkileyen ruhsal zorlanmalar, stres, heyecan, korku vb. durumlardır.
  • Sosyal, kültürel ve ekonomik etmenler; beslenme alışkanlıkları, çocuk sayısı, yaşam tarzı, yaşam alanları, gelir düzeyi, harcama alışkanlıkları vb. durumlardır.


  4.soru cevabı


  Sağlık hizmetleri şunlardır:

  a. Koruyucu sağlık hizmetleri
  b. Tedavi edici sağlık hizmetleri
  c. Esenlendirici sağlık hizmetleri (rehabilite edici)dir.

  İlk yardım, koruyucu sağlık hizmetleri alanı içinde yer alır. ilk yardım, kaza yerinde veya 1. basamak sağlık hizmeti veren kurumlarda yapılan geçici tıbbi uygulamadır. Nakil süresince devam eder. Acil serviste veya ilgili klinikte acil,tedavi olarak devam eder. ilk yardım nerede yapılırsa yapılsın hayat kurtarıcı uygulamadır.
  .esra. bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş