10.sınıf bilğisayar dersi

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde tarıktugba tarafından paylaşıldı.

 1. tarıktugba

  tarıktugba Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  arkadaşlar bana bgt kitabının sayfa 103 deki 5 6 7 8 9 10 sorularının cvpları lazım yarına kadar:confused:
 2. (¯` ¤♥N!$@♥¤ ´¯)

  (¯` ¤♥N!$@♥¤ ´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  738
  Beğenileri:
  404
  Ödül Puanları:
  63
  Soruları yazarsan yardımcı olabiliriz herkeste kitap yok
 3. tarıktugba

  tarıktugba Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  1]hazırlanmış olan 10 sayfalık bir metin içerisinde kullanılan MEKTEP sözlerinin bir kerede OKUL sözcüğü ile değiştirilmesi işlemi nasıl gerçekleşir .bu işlemi yapmak gerekirken neye dikkat edilmesi gerekir?

  2)bir matematik ifadede £ simgesi kullanılması gerekiyorsa bu simge nasıl yazılabilir açıklayınız

  3)bir kitap yazıldığı zamn dizin nasıl oluşturulu açıklayınız

  4) hazırlnan bir belgede içindekiler tablosu nasıl oluşturulur?

  5)word de hazırlanmış düz bir metin gazete ve derğilerde olduğu ğibi iki sütün haline nasıl getirilir?

  6) okul müdürlüğünün 9-a sınıfı öğrenci velilerinin adreslerine toplantıya çağrı mektubunun adres mektup brleştir komutunu kullanılarak nasıl yapılacağını açıklayarak bir örnek metin hazırlayınız
 4. tarıktugba

  tarıktugba Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  hadi bi yardımm
 5. `☆мiśśiśєℓℓά☆`

  `☆мiśśiśєℓℓά☆` Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2008
  Mesajlar:
  826
  Beğenileri:
  489
  Ödül Puanları:
  16
  4.Soru [​IMG]

  EKLE MENÜSÜ

  Kesme:

  İmlecin bulunduğu yerden itibaren olan yazıları bir sonraki sayfanın(sütun) başından başlatır.

  Sayfa Sonunun Kesme Eklenmesi: Normal olarak bir sayfa dolana kadar metni yazabilirsiniz. Sayfa dolduğunda otomatik olarak yeni bir sayfa eklenir ve yazmayı bu yeni sayfada sürdürürsünüz. Kimi zaman, bir sayfa dolmadan yeni bir sayfaya geçmek isteyebilirsiniz. Sayfa içinde herhangi bir noktadan yeni sayfaya sayfa bitmeden geçmek istiyorsanız. bu noktaya tıklayın. Ekle menüsünden Kesme komutunu verin. Kesme iletişim penceresi açılır. Ekle seçeneklerinden sayfa sonunakısmını tıklayarak seçebiliriz. Yazı imleciniz artık yeni sayfa başlangıcındadır. Sayfa içinde bir yere tıklayıp bu noktadan yeni sayfaya geçmek için Klavyeden Ctrl+Enter tuşları yardımı ile ve Baskı Önizleme penceresinde de sayfa sonu kesmesi ekleyebiliriz

  Sütun Sonunun Kesme Eklenmesi: Normalde bir sayfa tek sütun halinde kullanırız. İki ve ya daha fazla sütün kullanırken sütundan sütuna geçiş için sütunun bitmesini gerekir ama Sayfa içindeki sütunda herhangi bir noktadan diğer sütuna sütun bitmeden geçmek istiyorsanız bu noktaya tıklayın. Ekle menüsünden Kesme komutunu verin. Kesme ileti penceresi açılınca Ekle seçeneklerinden Sütün sonunakısmını tıklayarak tamamı seçebiliriz. Yazı imleciniz artık yeni Sütun başlangıcındadır.

  Sayfa Numaraları:

  Görünüm menüsündeki üstbilgi ve altbilgi seçeneğinden verebileceğimiz bu eklenti Sayfanın Altına veya Üstüne sayfa numarası ekler.

  Konum:

  Numarandırmanın altbilgi veya üst bilgi de mi geçeneğini seçmek için kullanılır.

  Hizalama:

  Numaralandırmayı Sağda, Orta, Solda, İçeride ve Dışarıda olmasının seçimini sağlar.

  Sayfa numarasının ilk sayfada çıkması için "Numarayı ilk sayfada göster" işaretlenir. Numaralandırmanın yazı biçimini değiştirmek, sıralama şeklini belirlemek ve sayfanın "Başlangıç" numarası için "Biçim" seçilir.

  Tarih ve Saat...:

  Belgeye günün Tarih ve Saatini eklemek için kullanılır. Eğer tarihimizi belge her açıldığında o günkü tarihi göstermesini istiyorsak otomatik olarak Güncelleştir onay kutusunu seçeriz

  Otomatik Metin:

  Word, sizin sık kullandığınız kelimeleri otomatik olarak ekleyebilir Sık kullandığınız kelimeleri otomatik olarak ekleyebilmesi için bazı bu kelimelerin Otomatik metin Komutuna daha önceden eklenmiş olması gerekmektedir. (Bkz Otomatik Düzelt)

  Alan:

  makro alanı atamak için kullanılır. Alanlar, belgede değiştirilebilir veriler için yer tutucu olarak ve adres-mektup birleştirme belgelerinde mektup ve etiket formları yaratmada kullanılırlar. En yaygın alanlardan bazıları, sayfa numarası eklediğinizde eklenen PAGE alanı ve Ekle menüsünden Tarih ve Saati tıklatıp Otomatik olarak güncelleştir onay kutusunu seçtiğinizde eklenen DATE alanıdır.

  Ekle menüsünden Dizin ve Tablolar komutunu kullanarak bir dizin veya içerik tablosu yarattığınızda, alanlar otomatik olarak eklenir. Ayrıca alanları, belge bilgisini (yazar veya dosya adı gibi) otomatik olarak eklemek, hesaplamalar yapmak, diğer belgelere veya öğelere bağlantılar ve başvurular yaratmak ve diğer özel görevleri yerine getirmek için de kullanabilirsiniz. Alan kodları kıvrımlı veya bağlayıcı ayraçlar { } arasında görünürler. Alan kodlarının sonuçlarını (hesaplama sonuçları gibi) görüntülemek için, alan kodlarını gizleyin: önce Araçlar menüsünden Seçenekleri, sonra Görünüm sekmesini tıklatın, sonra Alan kodları onay kutusunu temizleyin. Alanlar Microsoft Excel'deki formüllere benzerler, (alan kodu formüle alan sonucu da formülün ürettiği değere benzer.

  Alan bağlayıcı ayraçlarını klavye üzerinde karakter yazarak ekleyemezsiniz. Alanlar, Ekle menüsünden Tarih ve Saat komutu gibi özel komutları kullandığınızda veya CTRL+F9 tuşlarına basıp alan bağlayıcı ayraçları arasına uygun bilgiyi yazdığınızda eklenirler.

  Simge:

  Klavye üzerinde olmayan karakterlerin belgeye eklenmesi için kullanılır. Denetim masasından da hatırlayacağınız gibi Bilgisayarımızdaki her karakter yazı tipi olarak Yüklenmekte idi. Buna istinaden her yazı tipinde de kendine has farklı karakter ifadeleri (Simge) bulunur "Ekle + Simge ’ye basıldıktan sonra çıkan pencereden klavyede olmayan karakter bulunur ve üzerine çift tıklanır.

  Dipnotlar:

  Üzerinde olunan dipnotun yazısı ile işaretlendiği yer arasında geçiş yapar/gösterir. Dipnotlar, belge içinde geçen bir terimi aynı belge içinde açıklamak amacıyla kullanılır. Belge içinde geçen bir terimle ilgili bir dipnot eklemek için. Dipnotla ilgili olan terimin sağına tıklayın veya terimi seçebiliriz. Ekle menüsünden Dipnot komutunu verin. Dipnot ve Sonnot ileti penceresi açılır. Dipnotu terimin geçtiği sayfanın sonuna eklemek istiyorsanız Ekle alanındaki Dipnot, belgenin sonuna eklemek istiyorsanız Sonnot seçeneğini tıklayarak seçebiliriz. Dipnotların Word tarafından numaralandırılmasını istiyorsanız Numaralandırma alanındaki Otomatik Numaralandır seçeneğini tıklayın. Dipnotların sizin belirteceğiniz bir karakter tarafından işaretlenmesini istiyorsanız, Özel im kutusuna tıklayın ve bu karakteri yazın. Karakteri bir simge olarak belirlemek isterseniz, Simge düğmesini tıklayın. Açılan pencerenin yazı tipi alanından bir yazı tipini seçebiliriz ve tabloda görüntülenen sembollerden birisini tıklayın. Tamam düğmesini tıklayarak Dipnot ve Sonnot penceresine geri döneriz.

  Numaralandırma biçimini değiştirmek isterseniz, Seçenekler düğmesini tıklayın. Not Seçenekleri penceresi açılır. Tüm Dipnotlar veya Tüm Sonnotlar sekmelerini tıklayarak uygun seçeneklerden dipnotun konumunu. numara biçimini, başlangıç numarasını ve numaralandırma şeklini seçip ve Tamam düğmesini tıklayarak Dipnot ve Sonnot penceresine geri dönebilirsiniz. Bütün Dipnot veya sonnot seçeneklerimiz ayarladıktan sonra Tamam düğmesini tıklayın. Dipnotunuzu yazabileceğiniz bir alana geçersiniz. Burada dipnotunuzu oluşturabilirsiniz. Dipnotunuzu yazacağınız pencere Normal ya da Sayfa Düzeni konumunda olmanıza bağlı olarak değişir. Eğer Normal konumda iseniz, dipnotunuzu yazdıktan sonra alanın üst kısmında bulunan Kapat düğmesini tıklayın.

  Açıklamalar:

  Dipnot özellikleri taşıyan ve aynı amaçla kullanılan bir komuttur Fakat belirgin iki ayrı farklılığı vardır; yazıcıdan Belge baskısı alındığında gözükmezler, ve ayrıca açıklama eklenen öğe sarı renkli bir desen alır.

  Resim Yazısı:

  Resimlerin altına Şekil1, Tablo1 gibi etiket yazdırmak için kullanılır.

  [​IMG]

  Dizin ve Tablolar:

  Genelde kitaplarda bulunan Yazı içindekiler için indeks, şekilleri tablosu içindekiler kısmını oluşturmak için kullanılır. içindekiler tablosu Belgedeki belirli başlıkları bulundukları sayfa numaralarıyla birlikte listeler.  [​IMG]


  İçindekiler tablosu yaratma: Bir kez içindekiler tablosu oluşturduğunuzda, anahat belgesinde hızla gezinmek için onu kullanabilirsiniz. İçindekiler tablosunda herhangi bir sayfa numarasını, belgede ona denk gelen başlığa atlamak için tıklatmanız yeterlidir. İçindekiler tablosu oluşturma başlıklar düzeylerine (başlık biçemi:Bir başlığa verilen biçimdir. Word içinde Başlık 1 ile Başlık 9 arasında, dokuz adet farklı yerleşik başlık biçemi vardır. Bkz Biçem) göre işaretlenir. Bunun için 1.Düzeydeki başlık (örnek bölüm başlığı) seçilir. "Biçimlendirme" Araç Çubuğunda bulunan Biçem (Ctrl+Shift+S) penceresinden açılır.

  İçindekiler tablosu yaratmak için, önce yerleşik başlık biçemlerini (Başlık 9 aracılığıyla Başlık 1), içindekiler tablosunda içermesini istediğiniz başlıklara uygulayın. Seçiminize bağlı olarak, bunun yerine ana hat düzeyi biçimlerini içeren biçemleri veya kendi özel başlık biçemlerinizi uygulayabilirsiniz. Ayrıca, biçemleri, katıştırılmış başlıklara (örneğin, bir paragrafın ilk birkaç sözcüğüne) uygulayabilirsiniz. Biçemleri bir kez uyguladığınızda, bir tasarım seçebilir ve tamamlanmış bir içindekiler tablosu oluşturabilirsiniz. İçindekiler tablosu oluştururken, Word, belirtilmiş biçemleri olan başlıkları arar, onları başlık düzeyine göre sıralar, sayfa numaralarına başvurur ve belgede içindekiler tablosunu görüntüler.

  İçindekiler Tablosunda çıkmasını istenilen tüm başlıkları düzeylerine göre işaretlenince "Ekle"+"Dizin ve Tablolar" seçilir. İleti penceresi açılır. İçindekiler Tablosu seçilir. İstenilen içindekiler biçimi "Biçimler"den seçilir. Kaç adet düzeyin seçileceği "Düzeyleri göster" den belirlenir.

  Alan kodları seçeneklerini kullanarak dizinleri, içindekiler tablolarını ve diğer tabloları değiştirebilir ve özelleştirebilirsiniz. Değiştirmek üzere alan kodunu görüntülemek için, dizi veya tabloyu tıklatın sonra ÜST KARAKTER+F9 tuş bileşimine basın. Belgedeki tüm alan kodlarını görüntülemek için, ALT+F9 tuşuna basın.

  Resim:

  Bilgisayar içindeki hazır resimleri (clipart) eklemek için "Görünüm" +"Resim" + "Küçük Resim" seçilir. Açılan penceredeki istenilen resim seçilir. Resim üzerine çift tıklanarak ya da "Insert" (Ekle) üzerine tıklanarak, resim Word belgesi üzerine taşınır.

  Kullanıcının hazırladığı ya da internetten çektiği resimleri eklemek için "Görünüm"+"Resim"+"Dosyadan" seçilir.

  Açılan pencereden resim bulunur. Resmi bulmak için "Bak" metin kutucuğunu kullanarak istenilen dizine geçilir. Resmi eklemek için "Ekle" komut düğmesine basılır.

  Metin Kutusu:

  Sayfa içinde metin yazmak için ayrı bir kutu açmak için kullanılır. "Ekle"+"Metin Kutusu" seçilir. İmlecin ucu + biçimini alır. Metin kutusu nereye açılacaksa oraya gidilip tıklanır. Parmak kaldırılmadan sağ-alta doğru sürüklenir. Metin kutusu çizgisi üzerinde iken farenin sağ tuşuna basılırsa, metin kutusu ile ilgili olarak yapılabilecek işlemler gözükür. Örneğin metin kutusunun kenarındaki çizgiyi kaldırmak için "Metin Kutusu Biçimlendir" seçilir. "Renkler ve Çizgiler" komut penceresinden "Çizgi yok" seçilir.

  Metin kutusunu taşımak için, metin kutusunun üzerine tıklanır, parmak kaldırılmadan taşınacak yere doğru sürüklenir. İstenilen bölgeye gelince parmak kaldırılır. Metin kutusunun büyüklüğünü değiştirmek için, değiştirilmek istenilen taraftaki metin kutusu çizgisi üzerine gelinir, fare ile çizgi tıklanır, istenilen büyüklüğe erişince farenin tuşu serbest bırakılır.

  Otomatik Şekil:

  "Ekle"-"Resim"-"Otomatik Şekil" seçilerek ortaya çıkan araç çubuğu kullanılarak istenilen şekil belgeye eklenir. Burada çizgiler, oklar, konuşma balonları vb. bulunur.

  Nesne:

  Belgeye nesne (ses, video, denklem, excel, powerpoint, resim...) eklemeye yarar.

  Nesne penceresinde "Yeni Yarat" menüsünden eklenmek istenilen nesne seçildiğinde belgenize o nesnenin çalışma alanı boş olarak gelir. (Bazı programlarda sadece simge gelir, üzerine çift tıklamak gerekir.)

  "Simge olarak göster işaretli olursa Nesne ekranda simge olarak gözükür. Nesnenin işletilmesi için üzerine çift tıklanır. Dosya ilişkili olduğu programla birlikte açılır.

  "Dosyadan Yarat" menüsü seçildiğinde, daha sonra düzenlenebilecek şekilde dosyanın içeriği belgeye eklenir.
 6. `☆мiśśiśєℓℓά☆`

  `☆мiśśiśєℓℓά☆` Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2008
  Mesajlar:
  826
  Beğenileri:
  489
  Ödül Puanları:
  16
  [​IMG]


  Yer İmi:

  Dosyanın herhangi bir yerine sık sık ulaşmak istenildiğinde o bölüm imlenir. İmlenecek yere fare ile tıklanır. "Ekle"+"Yer imi" seçilirse aşağıdaki ekran gözükür.

  "Yer_imi adı" kutucuğuna uygun bir isim yazılıp "Ekle" komut düğmesine basılır. Listede ekli bir yer imine gitmek için "Git" komut düğmesine basılır.

  Dosya:

  Daha önce yazmış olduğunuz bir dosyayı üzerinde çalıştığınız dosyaya eklemek için kullanılır. Dosya imlecin bulunduğu yerden başlayarak eklenir. "Ekle"+"Dosya"

  Köprü (Alt+Ctrl+K):

  Belgenizde bulunan bir sözcük ya da ifade üzerine tıkladığınızda internet'te bir sayfa açmak istiyorsanız ya da metin içinde "Yer imi" ile imlenmiş bir alana gitmek istediğinizde kullanılır.

  Yazdığınız belge içerisinden İnternet'te bulunan bir sayfayı açmak için yapılacak işler şunlardır: Bağlanacak ifade seçilir: Ekle+Köprü seçilir. "Köprü Ekle" penceresi açılır. "Bağlanılacak URL veya dosya adı" metin kutucuğuna bağlanılacak web sayfasının adresi yazılır. "Tamam" komut düğmesine tıklanır. Seçilen yazının üzerine tıklandığında adresini yazdığınız web sayfası açılır.

  Yazdığınız belge içerisinden başka bir belgeye Köprü olarak açmak için yapılacak işler şunlardır: Bağlanacak ifade (belge adı resim vs..) seçilir. "Ekle"+"Köprü"+"Gözat" tıklanır. "Dosyaya Bağla" penceresini kullanarak istenilen dosya seçilir. "Tamam" + "Tamam" komut düğmesine tıklanır. Seçilen yazının üzerine tıklandığında istediğiniz dosya açılır.

  Dosyada Belirli Konum: Dosyanızın içinde daha önceden imlenmiş bir konuma gitmek için üzerine tıklanınca sayfa içinde gidilecek konuma Dosyada Belirli Konum (Seçmeli) metin kutusunun yanındaki "Gözat" komut düğmesine tıklanır. Yer imi penceresinden seçim yapılır. Tamam komut düğmesine basılarak çıkılır.
 7. `☆мiśśiśєℓℓά☆`

  `☆мiśśiśєℓℓά☆` Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2008
  Mesajlar:
  826
  Beğenileri:
  489
  Ödül Puanları:
  16
  tarıktugba bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş