10.sınıf coğrafya sayfa 8.9.10.11.12.13.14.15

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde şehriban nerede tarafından paylaşıldı.

1. şehriban nerede

şehriban nerede Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

ya arkadaşalr bana yardımcı olurmusunuz bizim kitap çok değişik bazı arkadaşalrımız konuları eklemişler ama ben anlamadım bana yardımcı olun lütfen
  2. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36
    TOPOĞRAFYA VE KAYAÇLAR : (Yerkabuğunun Ana Maddesi Kayaçlar)
    Tortul Kayaçların Oluşum Evreleri Ders kitabı sayfa 9daki resim 9–10-11-12 üzerinden gösterilerek açıklanacak.
    1-Ayrışma – Daha önce var olan kayaçların hava, su, ısı, basınç etkisiyle fiziksel, mekanik ve kimyasal yollarla aşınması, parçalanması, ufalanması ve dağılması aşamasıdır.

2-Taşınma; Hava, akarsu, dalga ve akıntılar, rüzgâr, buzul etkisiyle yer değiştirme ve bulunulan ilk yerden uzaklaştırılma,

3-Çökelme –tortullaşma, Birikme-depolanma; dış kuvvetler tarafından taşınan maddelerin sulu ve susuz ortamlarda toplanması ve eriyik haldeki maddelerin çökelmesi aşamasıdır.

Sulu ortam: deniz, göl, akarsu, bataklık, haliç, lagün, kıyı, delta. Susuz ortam: çöl, dağ, etek ve yamaçları

4-Taşlaşma; Parçacık ve minerallerin bir bütün olarak bir arada tutulması (çimentolanma, sıkışma, kristalleşme) ( Diyajenez)
    Kayaç döngüsü: Yerkabuğunda önceden oluşmuş kayaların belli koşullar ve etkenler altında başka tür kayalara dönüşmesi veya eriyerek mantoya karışması olayına “ Kayaç Döngüsü” adı verilir.

Küçük kayaç döngüsü: Bir kayanın başka bir kayaya döndükten sonra tekrar aynı kayaya dönmesi olayıdır. Örnek: Katılaşım Kaya ----- tortul kaya ----- Katılaşım kaya,

Büyük kayaç döngüsü: Magmanın soğuması ile Katılaşım kayaların oluşması,--- Bunların ayrışıp çökelmesi ile tortul kayalar,---- sıcaklık ve basınç altında değişmesi ile başkalaşım kayalar, --- bunların erimesi ile magma oluşumu ve tekrar soğuyarak Katılaşım kayaların oluşması olayına denir.( Sayfa 13- Şekil 17 açıklanacak)
    LEVHA HAREKETLERİNİN ETKİSİ: DEPREMLER VE VOLKANİZMA, SICAK SU KAYNAKLARI
  3. aşbüş

aşbüş Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sayfa 15 tekİ 4. Sorunun cevabi a Şikki ÇÜnkÜ granİt ve bazalt pÜskÜrÜk taŞlardir.pÜskÜrÜk taŞlar volkanİzmanin etkİlİ olduĞu yerlerde oluŞur

Sayfayı Paylaş