10. Sınıf CourseBook " 27-28." Sf. çevirisi

Konu 'İngilizce 10. Sınıf' bölümünde annabel.lee tarafından paylaşıldı.

 1. annabel.lee

  annabel.lee Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2008
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  METİN :

  We don't all want to wrestle like Yaşar Doğu or run like İsmail Akçay, or play football like Metin Oktay, but most of us want to keep fit. How can we do this?
  Obviously, we ought to take as much exercise as possible. But what kind of exercise should we take? Of course, we can play football, volleyball or basketball if we want to. But these are team games and we cannod always find other people. Some sports, however , don't need other people. For example, you can row by yourself , cycle by yourself, or go swimming or hunting and you can always go for lonk walks alone.
  If you don't like sports or games, or if you don't have much time for them, you can do exrcises at home. Running on the spot, touching your toes, skipping, all help you to keep fit.
  However, apart from exercise, eating habits are important for health. Your body needs a certain amount of proteins, carbohydrates and vitamins every day. A well-balanced diet ought to include all three: proteins from meat, fish and milk; vitamins from fresh fruit and vegetables; and carbohydrates from flour and sugar. If you want to keep fit and you don't want to become overweight, you should eat more proteins and less carbohydrates. You should not eat between meals either.
  Rest and relaxation, too. Your body cannot work properly without sleep, and most of us need about eight hours'sleep a night.
  Keeping fit is not easy. Nor is keeping slim. However if we want to be fit and not to be overweight, we should het plenty of exercisei eat regular well balanced meals, and have enough sleep and relaxation.

  ÇEVİRİ :

  Yaşar Doğu gibi güreşmek istemeyiz ya da İsmail Akçay gibi koşmak istemeyiz ya da Metin Oktay gibi futbol oynamak istemeyiz, fakat çoğumuz formda kalmak isteriz.Peki bunu nasıl yapabiliriz?

  Açıkçası mümkün olduğu kadar (yapabildiğimiz kadar) spor yapabiliriz.Fakat ne tür sporlar yapabiliriz. Elbette ki futbol, voleybol, ya da basketbol oynayabiliriz eğer istersek. Fakat takım oyunları vardır ve her zaman başka insanlar bulamayız. Bazı sporların başka insanlara ihtiyacı yoktur. Örneğin, kendi başımıza kürek çekebilir, bisiklet sürebilir, yüzmeye gidebilir ya da avlanabilirsiniz ve her zaman kendi başımıza uzun yürüyüşlere çıkabiliriz.

  Sporları ya da oyunları sevmiyorsanız ya da bunlar için vaktiniz yoksa, evde spor yapabilirsiniz. Yerinizde koşmak, parmak uçlarınıza dokunmak, ip atlamak formda kalmanıza yardım edecektir.

  Bununla beraber, egzersizlerin dışında, yeme alışkanlığı da sağlık için önemlidir. Vücudumuzun belli miktarda proteine, karbonhidrata ve günlük vitaminlere ihtiyacı vardır..

  Dengeli beslenme üç şey içermelidir : et, balık ve sütten gelen proteinlere; taze sebze ve meyvelerden gelen vitaminlere; ve un ve şekerden gelen karbonhidratlara. Formda kalmak istiyorsanız ve şişmanlamak ( kilo almak) istemiyorsanız, dinlenmelisiniz de. Vücudumuz uyumadan gerektiği gibi çalışamaz ve çoğumuzun günde sekiz saat uykuya ihtiyacı vardır.

  Formda kalmak kolay değildir. Zayıf kalmakda öyle. Formda kalmak ve kilo almak istemiyorsak yeteri kadar spor yapmalı, dengeli ve düzenli beslenmeli ve yeteri kadar uyumalı ve dinlenmeliyiz.
 2. buse_1903

  buse_1903 Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2008
  Mesajlar:
  78
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  6
  o sen süpersin ya emeğine sağlık bende bunu arıyordum çok makbule geçti ya
 3. annabel.lee

  annabel.lee Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2008
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  bişey değil canım :)
 4. lockup

  lockup Üye

  Katılım:
  5 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çok saol dostum ya bni çoq büyük bi zahmetten kurtardın allah razı olsn
 5. angeltr26

  angeltr26 Üye

  Katılım:
  27 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bunlarla ilgili nasıl sorular gelebilir yazabilirmisiniz?
  Sınavda bunla ilgili soru gelcek okulda yazdıysanız deftere yollarmısınız çok acil yarın sınav

Sayfayı Paylaş