10.sınıf dil anlatım sayfa 53 yapan varsa yardım lütfenn

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf' bölümünde bekir123 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. bekir123

bekir123 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

hoca bana ödev verdi. yapan biri varsa yazarsa sevinirim
  2. Özlem

Özlem Bu ülke sizi de unuttu(!) - SOMA Özel Üye

Beğenileri:
    3.106
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Konya
    ZAMBAK 10.SINIF DİL VE ANLATIM 2.ÜNİTE 46-56 ARASI CEVAPLAR

[FONT=&quot]4. Anlat[/FONT][FONT=&quot]ımın ve Anlatıcının Amacı[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]Haz[/FONT][FONT=&quot]ırlık[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]Hik[/FONT][FONT=&quot]âyeye göre aslanın ve kedilerin amacı nedir? [/FONT]
    [FONT=&quot]CEVAP:[/FONT]
    [FONT=&quot]Aslanın ve kedilerin amacı aynıdır: Karınlarını doyurmak.[/FONT]

[FONT=&quot]Amaçlarına neden ulaşamadıklarını tartışarak belirtiniz. [/FONT]
    [FONT=&quot]Kediler, hiç çaba sarf etmedikleri ve tembellik ettikleri için amaçlarına ulaşamıyorlar. Aslan ise inancının gereği belki de kedilerin dualarının Allah tarafından kabul edilmesi için onlara bir fırsat tanımak amacıyla oradan uzaklaşıyor. [/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]“Su” konusuyla ilgili bir bilimsel, bir günlük, bir de edebî yazı getiriniz. [/FONT]
    [FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]SUSUZ HAYAT (BİLİMSEL)[/FONT]
    [FONT=&quot]Suyun, hayat için lüzumlu olduğu herkesin bildiği bir gerçektir. Biyoloji âlimleri suyu hayat için en gerekli madde olarak vasıflandırarak, gezegenimizdeki hayatın varlığını bu maddenin varlığına bağlamışlardır. Fakat bu mevzuda 17. yüzyıldan beri yapıla gelen ilmi çalışmalar insanoğlunu, suya ihtiyaç duymaksızın yaşayabilen bir takım küçük canlıların keşfine götürmüştür. Bu canlılar kendilerine bahşedilen bu nimet sayesinde, vücutlarındaki suyun hemen hemen hepsini kaybetmelerine rağmen hayatlarını devam ettirebilmektedirler ve bunun yanında birtakım vasıflar kazanmaktadırlar.[/FONT]
    .................................................................................................................................................................
    [FONT=&quot](GÜNLÜK)Bugün babamın Serdivandaki kabrine bir testi su düktü annem. Dudaklarından dökülen dualar su gibi çağladı. Babamın, su gibi aziz ol, diyen sesini duyar gibi oldum. Bir de, günler su gibi akıyor, derdi babam. Bilmem ki bugün sular akıyor mu yine eski dereden. Karaağaç’tan ötesi derenin kuruduğu yer… Günler geçti şimdi. Sular da duruldu. Nuh Tufanında, yerden fışkıran ve gökten inen suların kısa zamanda yeryüzünü örttüğünden de bahsederdi babam. Sesi kulaklarımda çınladı.[/FONT]
    [FONT=&quot]O zamanlar daha küçüktüm, anlamazdım. Gerçekten de günler su gibi akıp geçiyor. Yarın okuldaki son günüm. [/FONT]
    [FONT=&quot] 28 Eylül 2010, Salı[/FONT]
    .................................................................................................................................................................
    [FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]SU: (EDEBİ YAZI)[/FONT]
    [FONT=&quot]Ak kayalar, kara kayalar, kınalı kayaların süslediği dağlar suya hasrettir. Yeşil kâkülünü düzeltir ormanın su. Zümrüt bir gömlek giydirir dağlara, bayırlara. Ceylanlar su kenarlarında olur. Keklikler su içmek istediklerinde turnalara yoldaş olurlar. Kelebekler, böcekler hep suyun o hayat verici yudumlarına muhtaçtırlar.[/FONT]
    [FONT=&quot]Ya yanan gönüller, çorak sineler, kuru gözler, yağmura hasret dudaklar, kirpikler ve yanaklar... Gökyüzünden bir meltem gibi yumuşak ve sessiz sessiz kâselerimize akacak rahmeti beklemezler mi? [/FONT]

[FONT=&quot]Metin inceleme[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]1.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Biri bilgi verme di[/FONT][FONT=&quot]ğeri mesaj verme amaçlı iki metin okudunuz. Her ikisinin de aynı ifadeye ve dili kullanma biçimine sahip olduğunu söyleyebilir misiniz? Niçin?[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]Her iki metnin de aynı ifadeye ve dili kullanma biçimine sahip olduğunu söylememiz mümkün değildir. Çünkü ilk metin okuyucuya bilgi vermek amacıyla kaleme alınmış öğretici bir metin, ikinci metin ise mesajı okuyucuya olay kurgusu ile aktarmayı amaçlayan edebî bir metin örneğidir. [/FONT]

[FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]ANLA*TIMIN AMAÇLARININ İFADEDEKİ VE ANLATIMDAKİ ROLÜ:[/FONT]
    [FONT=&quot]Sanatsal veya bilimsel bir yazıda öncelikle niçin yazdığımızı, yani amacımızı belirlemeliyiz.[/FONT]
    [FONT=&quot]Amacımız yazımızda bir haberi, bir bilgiyi okuyanlara iletme, onların sorularını cevaplama olabilir. Kimi zaman amacımız edebiyat yapmak, sezdirmek, hislendirmek, okuyucuyu etkilemektir. Kimi zaman da bizi yazmaya götüren amaç, onların davranışlarını değiştirmektir. Kısacası yazma amacımızın yazma öncesinde belleğimizde netleşmesi gerekir. Bunlar; bilgilendirme, öğretme, kanıları değiştirme ve izlenim kazandırma olabilir.[/FONT]

[FONT=&quot]
    [/FONT]

[FONT=&quot]• Edebi metinde amaç sezdirmek, çağrıştırmak, hissettirmek, estetik duygusu uyandırmak, bunların çerçevesinde düşündürmek ve bir güzellik ortaya koymak olduğundan kullanılan ifadeler yan anlam ve mecaz anlam değeri olan ifadelerdir. [/FONT]
    [FONT=&quot]• Felsefi ve bilimsel metinlerde amaç bilgi vermek, öğretmek, açıklamak, göstermek ve yarar sağlamak olduğundan kullanılan ifadeler de bu amaca yöneliktir. Çünkü alıcıyla iletişimin doğru ve etkili olabilmesi için bu yola başvurmak gerekir. [/FONT]
    [FONT=&quot]• Bilimsel ve felsefi metinlerde dil, göndergesel ve anlamsal işlevde; edebi/sanatsal metinlerde ise dil, sanatsal ve şiirsel işlevde kullanılır.[/FONT]
    [FONT=&quot]• Yazıyı hazırlayış amacıyla anlatım biçimleri arasında sıkı bir ilişki ve etkileşim vardır.[/FONT]

[FONT=&quot]
    [/FONT]

[FONT=&quot] Ölçme ve Değerlendirme[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]A. A[/FONT][FONT=&quot]şağıdaki boş bırakılan yerleri uygun sözcüklerle tamamlayınız.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    v[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Bir iletişimde mesajı gönderene gönderici denir.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    v[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Bir ileti[/FONT][FONT=&quot]şimde mesajı alana alıcı denir.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    v[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]İletişimde mesajın ulaştığı yola kanal denir.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    v[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Alıcının mesajı değerlendirme tarzına dönüt denir.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    v[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Alıcı ile gönderici arasındaki ilişkiye bağlam denir.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]B.[/FONT][FONT=&quot] A[/FONT][FONT=&quot]şağıdaki metinde iletişimin öğelerini bularak tabloya yazınız.[/FONT]
    [FONT=&quot]İletişim öğeleri [/FONT]
    [FONT=&quot]Gönderici (kim, ne) [/FONT]
    [FONT=&quot]Şair[/FONT]
    [FONT=&quot]İleti (neyi) [/FONT]
    [FONT=&quot]“Hasret” teması[/FONT]
    [FONT=&quot]Kanal (nasıl, ne ile)[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]Şiir [/FONT]
    [FONT=&quot]Alıcı[/FONT]
    [FONT=&quot]Okuyucu [/FONT]
    [FONT=&quot]Demedi Deme[/FONT]
    [FONT=&quot]Korkuyorum belki yarın geç olur, [/FONT]
    [FONT=&quot]Geleceksen bir gün önce gelsene. [/FONT]
    [FONT=&quot]Yaralıya yol gözlemek güç olur, [/FONT]
    [FONT=&quot]Geleceksen bir gün önce gelsene. [/FONT]

[FONT=&quot]Kar yağar, çığ düşer, yollar açılmaz, [/FONT]
    [FONT=&quot]Seller iner, derelerden geçilmez. [/FONT]
    [FONT=&quot]Senet yoktur, ömre vade biçilmez, [/FONT]
    [FONT=&quot]Geleceksen bir gün önce gelsene.[/FONT]
    [FONT=&quot]Abdurrahim KARAKO[/FONT][FONT=&quot]Ç[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]
    [/FONT]
    [FONT=&quot]C. A[/FONT][FONT=&quot]şağıdaki çoktan seçmeli sorulan cevaplayınız.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]
    [/FONT]

[FONT=&quot]1. Aşa[/FONT][FONT=&quot]ğıdakilerden hangisi iletişim tablosun*da yer alarak anlatımın şekillenmesinde etkili olan öğelerden biri değildir?[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]A) [/FONT][FONT=&quot]İleti B) Alıcı C) Gönderici[/FONT][FONT=&quot] D) Kanal E) Ba[/FONT][FONT=&quot]ğlam[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]2. [/FONT][FONT=&quot]“Her anlat[/FONT][FONT=&quot]ımda anlatıcı ile dinleyici arasında bir ilişki vardır.” [/FONT]
    [FONT=&quot] Aşağıdakilerden hangisi bu ilişkinin diğer adıdır?[/FONT]
    [FONT=&quot]A)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Anlat[/FONT][FONT=&quot]ımın üslubu[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]B)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Anlat[/FONT][FONT=&quot]ımın amacı[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]C)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Anlat[/FONT][FONT=&quot]ımın sonucu[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]D)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Anlat[/FONT][FONT=&quot]ımın kuralları[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]E)[/FONT][FONT=&quot] Anlat[/FONT][FONT=&quot]ımın nedeni[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]3. A[/FONT][FONT=&quot]şağıdaki yargılardan hangisi [/FONT][FONT=&quot]“sözsüz ileti*şim” le anlatmaya daha uygundur?[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]A)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]G[/FONT][FONT=&quot]üvenlik mahkemelerine taraftarım.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]B)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Bu elbise sana yak[/FONT][FONT=&quot]ışmış.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]C)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Do[/FONT][FONT=&quot]ğu Anadolu'ya yatırım yapılmalıdır.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]D)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Sana [/FONT][FONT=&quot]çok kızdım.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]E)[/FONT][FONT=&quot] Bu kitap olduk[/FONT][FONT=&quot]ça sürükleyiciymiş.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]
    [/FONT]
    [FONT=&quot]4. Aşa[/FONT][FONT=&quot]ğıdakilerden hangisi bilimsel bir yazı*nın amacı olamaz?[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]A)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Bir bilgiyi iletmek[/FONT]
    [FONT=&quot]B)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Bir bilgiyi a[/FONT][FONT=&quot]çıklamak[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]C)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Bir bilgiyi kan[/FONT][FONT=&quot]ıtlamak[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]D)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Bir bilgiyi tart[/FONT][FONT=&quot]ışmak[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]E)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Bir bilgiyi zihinde canland[/FONT][FONT=&quot]ırmak[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]5. Aşa[/FONT][FONT=&quot]ğıdakilerden hangisi edebî bir yazının hedefi olamaz?[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]A)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]G[/FONT][FONT=&quot]üzellik duygusu uyandırmak[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]B)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Okuma zevki a[/FONT][FONT=&quot]şılamak[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]C)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Hayat[/FONT][FONT=&quot]ı tanıtmak ve sevdirmek[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]D)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Estetik duygusunu geli[/FONT][FONT=&quot]ştirmek[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]E)[/FONT][FONT=&quot] Sahip oldu[/FONT][FONT=&quot]ğumuz bilgileri tartışmak[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]5. Anlatımda Anlatıcının Tavrı[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]Hazırlık[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]Bu hikâyeyle verilmek istenen mesaj nedir?[/FONT]
    ·[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Dünyaya herkes kendi penceresinden bakar.[/FONT]
    ·[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Olayları herkes kendi sahip olduğu değer yargılarına ve bakış açısına göre değerlendirir.[/FONT]
    ·[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Dünyayı olduğu gibi değil, olduğumuz gibi görürüz.[/FONT]
    ·[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Olayları herkes kendi ilgi, görüş, beceri ve sahip olduğu özelliklere göre yorumlar.[/FONT]

[FONT=&quot]Yukarıdaki sözlerin “Anlatımda Anlatıcının Tavrı” konusuyla ilgisini [/FONT][FONT=&quot]arkadaşlarınızla tartışınız. [/FONT]
    [FONT=&quot]Hikâyede herkes kendi ilgi, görgü ve bilgisine göre fili tarif etmiş. Fil aynı fil olmasına rağmen tarifler kişiden kişiye değişmiş. Yani yazı yazma ve konuşmada toplanan bilgilerin ve kişisel deneyimlerin, hazırlanacak metnin yazılış amacı, hedef kitlesi ve anlatıcının tavrına göre düzenlenmesi gerektiğini buradan da anlamaktayız. [/FONT]

[FONT=&quot]Metin İnceleme[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]1.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]“Gece”yi niçin kimi yazarlar romantik, kimi yazarlar tehlikeli olarak görüyorlar?[/FONT]
    [FONT=&quot]Çünkü yazarların bakış açıları, amaçları ve tavırları birbirinden farklıdır. [/FONT]

[FONT=&quot]2.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]İletişimde anlatıcı ile anlatılan konu arasındaki ilişki anlatımı etkiler. [/FONT][FONT=&quot]Buna göre metin ile an*latıcının tavrı arasında nasıl bir ilişki vardır, bu ilişkinin anlatımı nasıl etkilediğini açıklayınız.[/FONT]
    [FONT=&quot]Farklı metinlerde aynı konu işlendiği hâlde anlatımda anlatıcıların farkı bakış açıları ve tavırları birbirinden değişiktir. İşte bu farklılık ve yaklaşım anlatımı doğrudan etkiler. Yazarlar amaçlarına ulaşmak için tavırlarına en uygun anlatım biçimini seçerler. Anlatımın başarısı da, iletiyi aktaracak kişinin yaklaşımıyla, tavrıyla, anlatım biçimiyle doğrudan ilişkilidir.[/FONT]

[FONT=&quot]3.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Yazarların bakış açılarının farklı olması neye bağlanabilir?[/FONT]
    [FONT=&quot]Yazarların bakış açılarının farklı olması, onların ilgi, bilgi, görüş, beceri ve sahip oldukları edebî zevke bağlanabilir.[/FONT]

[FONT=&quot]4.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Dünyayı olduğu gibi değil, olduğumuz gibi görürüz, [/FONT][FONT=&quot]cümlesiyle yazının ana düşüncesi arasın*da nasıl bir bağlantı kurduğunuzu belirtiniz.[/FONT]
    [FONT=&quot]İnsanlar günlük hayatta yaşadıkları ve şahit oldukları olaylara karşı tecrübelerine ve alışkanlıklarına göre tavır sergilerler; yani dünyayı olduğu gibi değil, oldukları gibi görürler. Yazılı ve sözlü anlatımda da yazarların ve konuşmacıların konuyu ele alış tarzları ve bakış açıları birbirinden farklı olur. [/FONT]

[FONT=&quot]5.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Metinde somut ve soyut anlatıma örnek olabilecek ifadeleri belirtiniz. Bunların özelliklerini söyleyiniz.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]Anlatıcının; gördüklerini, duyduklarını, duyularıyla algıladıklarını ve deneyimlerini dile getirdiği her düzeydeki anlatıma somut anlatım denir. Anlatıcının; sadece varlığını bildiği, ancak duyu organlarıyla algılayamadığı olguların anlatımına ise soyut anlatım denir.[/FONT]
    [FONT=&quot]Örneğin; metindeki “Dikkat edilirse mekân ve konu aynı olmakla birlikte bakış açıları birbirinden tamamen farklıdır.” cümlesi soyut anlatım; “Bir süpermarkete giden kişiler ihtiyaçları ne ise o reyona yönelecektir.” cümlesi ise somut anlatım tarzı ile oluşturulmuştur. [/FONT]

[FONT=&quot]6. etkinlik[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]Metindeki anlatıcının kişisel düşünce, tasarı ve kanaatlerini ifade ettiği bölümlerin altını çi*ziniz. Bunların nedenlerini açıklayınız.[/FONT]
    [FONT=&quot]Dün akşam gün batımı, hiç görmediğim bir güzellikteydi. Pembe, tu*runcu bir buğu vardı gökte. Hele mavunaların geçtiği Seine (Sen) üze*rinde gök öyle bir göründü ki Grenella köprüsünde ürperdim. Tramvay*da baktım kimse ama hiç kimse görmüyor bu güzelliği. Farkında olan. Kendinden geçen, tedirgin olan bir yüz yok... Ama diye düşündüm, gü*zelliği bulmak için yolculuğa kalkar, uzaklara giderler. Güzelliği bile satın almaya alışmışlar; parasız oldu mu görmüyorlar.[/FONT] [FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]Andre Gide (Andre Jit) Günlük[/FONT]

[FONT=&quot]Ölçme ve Değerlendirme[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]A. Aşağıdaki boş bırakılan yerleri uygun sözcüklerle doldurunuz.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    v[FONT=&quot]Beş duyu organımızla algıladıklarımızı anlattığımız anlatım türüne somut anlatım denir.[/FONT]
    v[FONT=&quot]Yoruma dayalı ve doğruluğu-yanlışlığı tartışmaya açık olan anlatım türüne öznel anlatım denir.[/FONT]
    v[FONT=&quot]Ortaya koyulan yargıların doğruluğu-yanlışlığı tartışmaya kapalı olan anlatım türüne nesnel anlatım denir.[/FONT]
    v[FONT=&quot]Beş duyumuzla algılayamadığımız ama varlığına inandığımız şeyleri anlattığımız anlatım türüne soyut anlatım denir.[/FONT]
    v[FONT=&quot]Anlatıcının gördüklerini, duyu organlarıyla algıladıklarını anlattığı anlatım türüne doğrudan anlatım denir.[/FONT]
    v[FONT=&quot]Anlatıcının başkasından öğrendiklerini ve duyduklarını anlattığı anlatım türüne dolaylı anlatım denir.[/FONT]
    [FONT=&quot]B. Aşağıdaki yargılan doğru-yanlış (D,Y) olarak değerlendiriniz.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]( D )[/FONT][FONT=&quot] İletişim etkinliği, iletişimde yer alan öğelerin imkânlarıyla sınırlandırılır.[/FONT]
    [FONT=&quot]( Y )[/FONT][FONT=&quot] Anlatımın başarısı; iletiyi aktaracak kişinin yaklaşımıyla, tavrıyla, anlatım biçimiyle ilişkili değildir.[/FONT]
    [FONT=&quot]( Y )[/FONT][FONT=&quot] "Hep sizin gibi akıllı ve çevresine saygılı arkadaşlarımın olmasını istemişimdir." cümlesi nesnel bir yargıdır.[/FONT]
    [FONT=&quot]( Y )[/FONT][FONT=&quot] "Yazar, şairlerin yüzyıllardır işledikleri gurbet temasını bu eserinde eleştirel bir yaklaşımla hicve*diyor." cümlesi öznel bir yargıdır.[/FONT]
    [FONT=&quot]( D )[/FONT][FONT=&quot] Somutlaştırma; okurda bir konuyla, bir kavramla ilgili uzak çağrışımlar yapmak amacıyla kulla*nılır ve daha çok şiirsel ifadelerde kullanılır.[/FONT]
    [FONT=&quot]C. Aşağıdaki çoktan seçmeli sorulan cevaplayınız.[/FONT]

[FONT=&quot]1.[/FONT][FONT=&quot] (I)[/FONT][FONT=&quot]İki bölümden oluşan yapıtına yazar, impa*ratorluk Türkiye'sinin son demlerini aktarmış. [/FONT][FONT=&quot](II)[/FONT][FONT=&quot]Boğaziçi'nin örf ve âdetleri içinde büyü*müş kişileri de konuşturmuş yer yer. [/FONT][FONT=&quot](III) [/FONT][FONT=&quot]Sos*yal düşüncelerinin isabetliliğiyle yapıt, çağı*mız aydınının elinin altında olması gereken bir kaynak. [/FONT][FONT=&quot](IV) [/FONT][FONT=&quot]Yapıt, yazarın felsefe ve sosyo*[/FONT][FONT=&quot]loji kriterlerini de içermektedir. [/FONT][FONT=&quot](V) [/FONT][FONT=&quot]Ancak dü*şüncelerinin renkliliğini, aralara serpiştirdiği şiir kırıntılarında pek görmedim doğrusu.[/FONT]
    [FONT=&quot]Yukarıdaki numaralanmış cümlelerin han*gilerinde kişisel görüşe yer verilmiştir?[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]A) I ve II B) II ve III C) III ve IV D) III ve V E) I ve V[/FONT]

[FONT=&quot]2. Aşağıdakilerden hangisi soyut anlatımlar*da kullanılmaz?[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]A) Kanaat B) İzlenim C) Tahmin D) Tatma E) Öngörü[/FONT]
    [FONT=&quot]3. Aşağıdaki cümlelerden hangisinde nesnellik ağır basmaktadır?[/FONT]

[FONT=&quot]A) Sabahları balkona çıkar, güneşin muhteşem yükselişini seyrederim.[/FONT]
    [FONT=&quot]B) Büyük bir coşkuyla kahvaltımı yaparım.[/FONT]
    [FONT=&quot]C) İstemeye istemeye işimin yolunu tutarım.[/FONT]
    [FONT=&quot]D) Gelen evrakları bir bir gözden geçiririm.[/FONT]
    [FONT=&quot]E) Mesainin bitimini âdeta iple çekerim.[/FONT]
    [FONT=&quot]4.[/FONT][FONT=&quot] "Uludağ'da karşımıza çıkan o muhteşem manzara hepimizi etkilemişti." cümlesinde hangi duyu organından yararlanılmıştır?[/FONT]
    [FONT=&quot]A)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]İşitme[/FONT]
    [FONT=&quot]B)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Tatma[/FONT]
    [FONT=&quot]C)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Koklama[/FONT]
    [FONT=&quot]D)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Dokunma[/FONT]
    [FONT=&quot]E)[/FONT][FONT=&quot] Görme[/FONT]
    [FONT=&quot]5.[/FONT][FONT=&quot] Aşağıdaki cümlelerden hangisi dolaylı an*latıma örnektir?[/FONT]
    [FONT=&quot]A)[/FONT][FONT=&quot]İnsanlar bana bir dağlıymışım gibi davranı*yor.[/FONT]
    [FONT=&quot]B)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Bir gün bana, sen de çek git, desinler.[/FONT]
    [FONT=&quot]C)[/FONT][FONT=&quot]Yüreğime bu yükü kaldıramayacağını söy*lediler.[/FONT]
    [FONT=&quot]D)[/FONT][FONT=&quot]Her uçurumun dibinde hercai menekşe bulunur mu?[/FONT]
    [FONT=&quot]E)[/FONT][FONT=&quot] Bunca çaresizlik içinde kalkıp nerelere git*meli![/FONT]

[FONT=&quot]Dolaylı Anlatım[/FONT]
    [FONT=&quot]1. Metin[/FONT]
    [FONT=&quot]2. Metin[/FONT]
    [FONT=&quot]Anlatıcı anlattıklarını işitmiş.[/FONT]
    [FONT=&quot]-[/FONT]
    [FONT=&quot]X[/FONT]
    [FONT=&quot]Anlatıcı anlattıkları*nın gerçekleşmesine şahit olmamış.[/FONT]
    [FONT=&quot]-[/FONT]
    [FONT=&quot]X[/FONT]
    [FONT=&quot]Anlatıcı anlattıklarını başkalarının kanalıy*la öğrenmiş.[/FONT]
    [FONT=&quot]-[/FONT]
    [FONT=&quot]X[/FONT]

[FONT=&quot]C[/FONT]

[FONT=&quot]

[FONT=&quot]Doğrudan ve dolaylı anlatım arasındaki farkı aşağıdaki tablodan yola çıkarak açıklayınız.[/FONT]
    [/FONT]
    bekir123 bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş