10.Sınıf Dil Ve Anlatım 19.Sayfa 10 Soru cevabı lazım?

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf' bölümünde ilkerdark35 tarafından paylaşıldı.

1. ilkerdark35

ilkerdark35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar 19. Sayfa 10 sorunun tam cevapları lazım ...

yardımcı olanlara tesekkürler.
  2. ilkerdark35

ilkerdark35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yardımlarınızı bekliyorum yarına lazım acil :)
  3. ilkerdark35

ilkerdark35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaslar acil lütfen....
  4. Buket :)

Buket :) Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Sayfa 19 - 10.Soruya Kadar Tüm Cevaplar

1- Türkçemize giren yabancı kökenli kelimeler üzerinedir. Bu kelimeleri ayırmamız gerektiği söylenmektedir.

2-Bu tartışmada sadece tek bir taraftan bakılmıştır. Yani zıt düşünceler söz konusu değildir. Tartışma bence amacına tam anlamıyla ulaşamamıştır.

3-Tartışmalarda zıt düşünceye sahip insanlar birbirlerini kıracak, küçük düşürecek şeyler yapmamalıdırlar.Hakaret etmemelidirler.Eğer yapılırsa bu hem tartışmanın kalitesi açısından hem de bu tartışmaya katılan, izleyen, dinleyenler açısından da hiç iyi olmayacaktır.

4- Evet ben düşünüyorum; çünkü insanlar önyargılı davranıp, karşısındaki kişinin görüşüne aldırmayıp benim dediğim doğru diye diretirse tartışmanın kalitesi düşer ve ortaya büyük bir gerginlik çıkabilir.

5- Güncel konular yer alır, tartışmaya katılanlar örneklerle beraber kendi düşüncelerini başkalarıyla paylaşırlar ve bu düşüncelere karşı zıt düşünceler tartışmada yer alır.

6-Tartışmanın konusu, dilin içnde yer alan yabancı kökenli kelimelerin dil üzerindeki olumsuz etkileridir.

7-Öğreticilik. Göndergesel işlev. bunu şurdan anlıyoruz dille ilgili açıklamalar yaptığından.

8-Bunu okuyunca kendin belirleyecen.

9-Bence okunduğunda anlşılabilecek türden bir tartışma örneği yani açık,akıcı,duru ve yalındır.

10-Tartışmada ve panellerde dilin göndergesel işlevi kullanılır. Göndergesel işlev ise: Bir ileti de dilin göndergeyi olduğu gibi ifade etmesi için düzenlenerek oluşturulmuşsa dil göndergesel işlevde kullanılmıştır. Bu başka bir ifadeyle dilin bilgi verme işlevidir.
    didar684 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş