10. sınıf Dil ve Anlatım kurtarma sınavına gireceğim elimde sorular war yardımcı olurmusunuz ?

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf' bölümünde Logen tarafından paylaşıldı.

1. Logen

Logen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

1) '' Günün yorumcusu ilginç sözler söylüyor. '', Cümlesindeki isimleri bulup, ekini-kökünü ayırınız.
    2) '' Soğuk gecelerde mısır patlatıp yerdik.'', Cümlesindeki sıfatı bulup sıfatın çeşidini belirtiniz.
    3) '' Yaşlılar genellikle cep saati kullanırlar.'', Cümlesindeki isimi bulup çeşidini belirtiniz.
    4) '' Hedefe adım adım yaklaşıyoruz.'', Cümlesindeki zarfı bulup çeşidini belirtiniz.
    5) '' Bu okuldaki öğrenciler kendilerine verilen görevleri yerine getiriyorlar.'', Cümlesindeki zamiri bulup çeşidini belirtiniz. (Bu sorunun sonları Hatırladığım kadarı ile böyleydi.)
    6) '' Yalnız seni dinler, yalnız senin sözünü tutar.'', Cümlesindeki sıfatları bulunuz.
    7) Ağağıdaki cümlelerde yüklemlerin isim soylumu, fiil soylumu olduklarını yanına belirtiniz.
    - O gün arkadaşlarla hiç uyumadan sabahladık. (Burdan aşşası çıkmamış)

------------------------------------------------------------------------

Dil ve anlatım ve Seçmeli Dil ve anlatım > 2 dersede aynı hoca girdiği için 2 zayıf geldi Hoca ile aramız kötü ;)
  2. Logen

Logen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yokmu konu ile ilgilenen :(
  3. 13'Merve.

13'Merve. Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Sayısal öğrencisiyim: dil anlatım, edebiyat falan pek anlamasam da bildiğim kadarıyla böyle olmalı heralde. :D Umarım doğrudur. :D

1) Sözler: söz- isim kökü, -ler-çekim eki
    2) Soğuk: Niteleme sıfatı
    3) Bunda da ismi bulmak konusunda çelişkideyim yanlış bir şey söylemek istemem. :)
    4) Adım adım: Fiile “Nasıl?” sorusunu sorarsak durum zarfı olduğunu anlarız.
    5)Soruya kesinlik getiremediğin için bir şey söylemem yanlış olabilir. :)
    7) Sabahladık: Sabah”mak” olmadığından (mastar eki almadığı için) isim soylu.
    Logen bunu beğendi.
  4. Logen

Logen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tüm soruları çözebilicek birisi yokmu :S
  5. Logen

Logen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    22 saattir sayfa açık, kendi açtıgınız konuları cevaplayın siz sadece üyelerinkini değil :S

Sayfayı Paylaş