10. sınıf tarih kitabı sayfa 10.

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde Bilgi Yolu tarafından paylaşıldı.

 1. Bilgi Yolu

  Bilgi Yolu Üye

  Katılım:
  29 Eylül 2012
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  10. sınıf tarih kitabı sayfa 10.

  En üstte bir paragraf var ve altında da bir soru var : Yukarıda Halil İnalcık'ın Osmanlı Devleti'nin kuruluşu ve devletin doğuşu adlı makalesinden bir bölüm verilmiştir. Bu makaleden yaptığınız çıkarımlar nelerdir ?


  En altta da eşleştirme var.

  1. 1916'da yayınladığı ''Osmanlı İmparatorluğunun Kuruluşu'' adlı kitabında OSmanlılar gerçekte Müslümanlığı kabul etmiş Yunanlı ve Balkanlı Slavlarda Türklerin bir araya gelmesinden oluşan yeni bir ırktır tezini savunmuştur.

  2. Sarbonne'de verdiği bir dizi derste Osmanlı Devleti'nin saf Türk oluşumunu iddia ederek Gibbons'ın tezine karşı çıkarak Selçuklu ve İlhanlı etkenlerini ortaya koydu.

  3. Gazanın Osmanlı Devleti'nin kuruluş ve gelişmesindeki rolünü açıklayarak Gibbons'ın tezini dayanıksız spekülasyon olarak reddetti.

  4. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda ; Moğolların baskısı sonucu Anadolu'ya göç eden Türkmenlerin, Selçuklu Devleti'nin zaafa düşmesi neticesinde Anadolu'da Beyliklerinin kurulduğu ortamda gaza ruhu ile Bizans topraklarında Dar'ül İslam yapmak üzere harekete geçtiklerini açıkladı.

  5. Osmanlı Devleti, Osmanlı'nın 27 Temmuz 1302'de Yalova yakınında Hersek - Dili mevkiinde Yalak - Ova'da Bizans İmparatorluk ordusuna karşı kazandığı Bapheus ( Koyunhisar ) zaferi sonucunda kurulmuştur.

  6. Osmanlı Beyliği hiç de belirli bir ideolojiyi gerçekleştirmek için kurulmadı. Moğol istilasının yol açtığı kargaşa ortamından tıpkı diğer beylikler gibi bir hanedan olarak ortaya çıktı ve temelde bir hanedan devleti olarak tarih sahnesinde yerini aldı.

  7. Numizmatlara göre ilk Osmanlı Sikkesi Orhan'a ait 1327 tarihli sikkedir. Osman'a ait bir sikke bulunduğu iddia edilmişse de bu sikkenin sahte olduğu ortaya çıkmıştır.

  H. A. Gibbons
  F. Köprülü
  H. İnalcık
  C. Imber
 2. MaMiLog

  MaMiLog Üye

  Katılım:
  2 Aralık 2011
  Mesajlar:
  399
  Beğenileri:
  200
  Ödül Puanları:
  43
  Bir Kaç Tanesini Yazabildim

  1.F.KÖPRÜLÜ
  2.H.İNALCIK
  3.
  4.
  5.
  6.F.KÖPRÜLÜ
  7.H.İNALCIK
  Murat AKSOY bunu beğendi.
 3. Moderatör Remzi

  Moderatör Remzi Üye

  Katılım:
  19 Ekim 2011
  Mesajlar:
  507
  Beğenileri:
  487
  Ödül Puanları:
  64
  1. görüş --> H. A. Gibbons
  2. görüş --> F. Köprülü
  3. görüş --> C. Imber
  4. görüş --> F. Köprülü
  5. görüş --> H. İnalcık
  6. görüş --> C. Imber
  7. görüş --> H. İnalcık
  Murat AKSOY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş