10.sınıf tarih sayfa 17

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde ***merve*** tarafından paylaşıldı.

1. ***merve***

***merve*** Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşlar mrb ben daha yeni üye oldum tarih kitabı sayfa 17deki camiyle ilgili olan yani osmanlı devletinin balkanlarda hakim olmaya başlamasından sonra burada meydana getirdiği mimari eserleri yani cami hakkında araştırma yaparak bulduğunuz eseleri tanıtıcı bilgileri ve resimleri içeren bir albüm hazırlayınız lütfen bu ko uda yardımcı olurmusunuz bana acilll
  2. sevda_aliş

sevda_aliş Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    bunları osamanlı devletinde kültür ve uygarlıktan bulabilirsin...:)
  3. isyankar14

isyankar14 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Balkanlar'da 15.787 adet mimari yapı inşa ettiğini ortaya koymuştur.13 Sadece Bulgaristan'daki mimari eserlerin sayısı 3399 adettir; bu sayı, 2356 adet cami-mescit, 142 medrese, 273 mektep, 174 tekke-zaviye, 42 imaret, 116 han, 113 hamam-ılıca-kaplıca, 27 türbe, 24 köprü, 16 kervansaray, 74 çeşme, saat kuleleri, hastaneler, bedestenler, kütüphaneler ve çeşitli sanat eserlerinden meydana gelmiştir.14 Günümüzde bu eserlerin büyük bir kısmı yok olmuştur; orijinal halini koruyan eser sayısı ise çok azdır.
    Bu mimari yapılardan Romanya Babadağ'daki Sarı Saltuk Türbesi; Arnavutluk Kruya'da Sarı Saltuk Türbesi; Bosna-Hersek Blagay'da Sarı Saltuk Türbesi; Bulgaristan Obroçişte-Balçık'ta Akyazılı Tekkesi ve İmareti; Köstendil'de Koca İsnak Paşa Köprüsü, Uludere Harmanlı Köprüsü; Budapeşte'de Gül Baba Türbesi; Kosova Priştine'de Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi; Üsküp'te Sultan Murat Camii, Kurşunlu Han; Filibe'de Sultan Murat Hüdavendigar Camii, Karagöz Paşa Medresesi, Hünkar Hamamı, Şahabeddin Paşa Hamamı; Saraybosna'da Gazi Hüsrev Bey Camii; Sofya'da Mahmut Paşa Camii ve Kervansarayı, S Şumnu'da Şerif Halil Paşa Camii, saat kulesi; Yunanistan Kavala'da Mehmet Ali Paşa Medresesi, yeniden inşa edilen Mostar Köprüsü; Manastır-Bitola, Pirlepe'de saat kuleleri; Peç'te Kazım Paşa Camii gibi çeşitli örnekler günümüze kadar ulaşmıştır.. bunların resimleri internetde var
  4. karagözlüm_

karagözlüm_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok saolun ya.. bu bilgiler bnmde acaip işime yaricak.. teşekkürler..
  5. LimitlessDance

LimitlessDance Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bende yeni üye oldum. Tarih kitabındaki sayfa 16daki sorusunun cevabını biri verebilir mi rıca etsem..
  6. angelina_

angelina_ Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    çokk saoln:D
  7. ilbey-01

ilbey-01 Üye

Beğenileri:
    107
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Arkadaşlar bende yeni üye oldum. Tarih kitabındaki sayfa 16daki sorusunun cevabını biri verebilir mi rıca etsem..
    Genişletmek için tıkla...

AMACI : Ele geçirilen yerleri kalıcı olmasi için ve de Türk birliginin sağlanması
    GEREKÇESİ:Halkın ayaklanmasını önlemek
    YÖNTEMİ: Konar-göçebe olanları fethedilen böylere yollama , fethedilen yerlere yakın olanları oraya yerleştirme vede kavgalı iki aileden birisini fethedilen bölgeye yerleştirmek

Yardım edebilmissem ne mutlu bana :D
    zilşan bunu beğendi.
  • sen_ben

sen_ben Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    e**t arkadaşlar tarih 10. sınıf 17. sayfa nasıl arkadaşlar 15 tane bana osmanlının balkanlarda bıraktığı tarihi eserler lütfen acele
  • anestazi

anestazi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya arkadaşlar bu 10.sınıf tarik proje ödevi ne zormuş ***
  • anestazi

anestazi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları: