10.sınıf Zambak Soru Bankasından sorular

Konu 'Matematik 10. Sınıf' bölümünde omer1907 tarafından paylaşıldı.

1. omer1907

omer1907 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Son düzenleyen: Moderatör: 14 Aralık 2013
  2. Moderatör Latif

Moderatör Latif Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    626
    Ödül Puanları:
    113

İlk önce kısa yolunu göstermem daha iyi olacak çünkü fazla soru var.Şimdi bir yöntem göstericem 1 ve 3 resimlerdeki soruları bu mantığa göre çözersin hepsini kolayca yaparsın.Bunu ilk paylaştığın resimdeki soruda göstereceğim. göstereceğim diğerlerini aynı mantığa göre yap kolayca çözüceksin.

İlk olarak eşitliğin sol kısmında paydadaki sayı illaki eşitliğin sağ taraftaki toplamasına eşit olacağından çarpanlara ayrılacaktır.x^2 3x +2 denklemin (x+2) (x+1) diye ayrılır.Bunda sonra eşitliğin sağ tarafını unut sadece paydayı unutma.

A yı bulmak için A nın paydasındaki x+2 ifadesini sıfıra eşitleyerek x = -2 buluruz.Eşitliğin sol tarafında x+2 yi kapatıp geri kalan ifadede x yerine -2 yazarız.

B yi bulmak için B nin paydasındaki x+1 ifadesini sıfıra eşitleyerek x = -1 buluruz. Eşitliğin sol tarafında x+1 i kapatıp x yerine -1 yazarız.

Bu söylediklerimi şimdi gösterelim.

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Diğer sorulara bakıyorum ...
  3. omer1907

omer1907 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çok sağol kardeş. Ben de bekliyorum :)
    Edit: İlk fotoğraftakine göre 3'üncü yani A-B'li soru'nun cevabı senin ilk işlemine göre -2 çıkıyor fakat cevap 4
    Son düzenleyen: Moderatör: 14 Aralık 2013
  4. Moderatör Latif

Moderatör Latif Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    626
    Ödül Puanları:
    113
    Önemli Değil :).Ben 2 ciye göre yazdım en üstteki A+2B olan ona bakarsan doğru olduğunu görürsün.

Diğer sorularda 2 resimde cevaplardan gidersek tek tek hepsini deneyerek sonucu bulursun diğer yoldan denedim çıkmadı.Şöyle tek tek dene ilk soru mesela -1 ve 0 koyunca sıfır oluyorlar diğer test soruları böylece daha hızlı ve kolay yaparsın.

Sayfayı Paylaş