10 Soru :)

Konu 'Sosyal Bilgiler 6. Sınıf' bölümünde Dajavu tarafından paylaşıldı.

1. Dajavu

Dajavu Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0

1-Destanlardan ve yazıtlardan Türk tarihinin ilk dönemlerine ait hangi bilgilere ulaşabilmekteyiz?

2-Coğrafya insan hayatını nasıl etkilemektedir?

3-Ülkemizin bulunduğu yer, Türk Silahlı Kuvvetlerinin önemini nasıl etkilemektedir?

4-İpek Yolu'nun toplumların sosyal ve kültürel hayatındaki rolü nedir?

5-Türklerin İslamiyet'i kabul etmelerinin, dünya siyasi tarihi ve kültür hayatı üzerindeki etkileri nelerdir?

6-İlk Türk-İslam devletlerinin devlet yapısı nasıl oluşmuştur?

7-Kutlamalar,törenlerdeki uygulamalar Türk kültürürünün zenginliğiyle ilgili hangi bilgileri vermektedir?

8-Türk kültür ve sanat anlayışının gelişiminde Uygur ve Selçuklu Devletlerinin rolü nedir?

9-Ulusal tarihimizi öğrenmek, geleceğe bakabilmemeizde nasıl bir rol oynayabilir?

10-Vatandaşlık görevlerimizi yerine getirmek,ülkemizin güçlü bir dünya devleti olmasında nasıl bir rol oynayabilir?

:97:​
    dogukan12 ve mintonkey03 bunu beğendi.
  2. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    Bunları kendin cevaplandırmayı denesen?
    Yapamadıklarını sorsan.
  3. Dajavu

Dajavu Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Az zamanım kaldığı için sizden yardım ihtiyacı duydum.Özür dilerim birdaha sormam
  4. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    Hayır sormanızdan demiyorum.
    Elbette sorabilirsiniz ama sizlerinde bir uğraş göstermesi gerekmez mi :)

5. Dajavu

Dajavu Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Bende uğraşıyorum fakat rahatsızım o yüzden sorma gerekliliği duydum.
  6. ucandepik

ucandepik Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    1) Destanlar ve yazıtlar Orta Asya'da yaşayan Türk toplumlarının, siyasal, ekonomik ve kütürel yaşam şartları hakkında bilgiler verir.Bunun dışında halkın belleğinde yer yapmış önemli olaylar ya da doğal afetler de destan ve yazıtların konuları arasındadır.

2) Coğrafya; iklim, bitki örtüsü,hayvan çeşitleri, ekonomik faaliyetler,tarım, ulaşım ve yerleşim üzerinde büyük etkiye sahiptir. Dolayısıyla toplumlar beslenmeden yerleşime kadar tüm ihtiyaçlarını ve sosyal yaşamlarını coğrafik koşullara göre belirlerler. Bu da farklı bölgelerde yaşayan toplumların, birbirlerinden farklı yaşam tarzları olmasına neden olur.

3) Türkiye, jeopolitik konumu dolayısıyla, birçok ülkenin sahip olmak istediği bir çoğrafya üzerine kurulmuştur. Ülkemizde bulunan Çanakkale ve İstanbul Boğazları, dünyanın kuzeyinde bulunan ülkeler ile sıcak deniz ülkeleri arasında bir ticaret yolu görevi üstlenmektedir. Üzerinde aynı anda 4 mevsimin yaşandığı ülkemiz, aynı anda zengin petrol yatakları ve dünya üzerinde bulunan Bor madeninin %70'ini de üzerinde barındırmaktadır. Bu nedenle dış tehditlerin hedefi haline gelen Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başarısı sayesinde güvenli bir vatan olmuştur.

4) İpek Yolu sadece tüccarların değil, aynı zamanda, doğudan batıya ve batıdan doğuya bilgelerin, orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de yolu olmuştur.Teknik alandaki gelişmelerin, kültür ürünlerinin veya ideolojilerin aktarımı, ticari mallara göre daha doğal ve kalıcı olmuştur. Şarkılar, hikâyeler, dini düşünceler, felsefi görüşler ve bilimsel bilgiler seyahat edenler yoluyla taşınmış ve güncel kalmıştır.

5)Türklerin İslamiyeti kabul etmelerinin ardından, islam devletleri ile ardı ardına ittifaklar kurulmuş, Türkler batılı devletlere karşı İslam devletlerini savunur hale gelmiştir. Sonrasında ise Osmanlı Devleti ile dünya üzerinde hakimiyet kuran Türkler, yüzyıllar boyunca dünya siyasetini yönlendirmişlerdir. Bunun dışında, gittikleri her yeni coğrafyaya, dini inançlarını ve kültürlerini aktarmışlardır.

6)Ülke, hanedanının ortak malı sayılır ve hanedan üyeleri tarafından sultana bağlı olarak ortaklaşa yönetilirdi.Devletin idari, mali ve askeri her türlü işleri, Divan adı verilen kurulda görüşülürdü. Hükümdarların yasama, yürütme ve yargı yetkileri vardı.

7)Bayramlar, nevruz kutlamalar, düğünler ve Mesir Macunu Şenlikleri gibi, kutlamalarımız kültürümüzün zenginliğinin birer göstergesidir. Bunlar dil, din, müzik, edebiyat v.b. kanallarla kültürümüzü oluşturan, yaşatan ve geliştiren değerlerimizdir.

8)Uygur-Türk şehirlerinde bulunmuş resimli ve minyatürlü kitaplar, 8 ve 9. yüzyılda sanatın Uygur Türklerinde ne derece ilerlemiş olduğunu açıkça gösterir.Selçuklu döneminde, minyatürlü yazmaların hazırlanışının hız kazanması klasik bir minyatür sanatının ortaya çıkmasını sağlamıştır.

9)Tarihimizi iyi öğrenmekle vatan ve millet sevgimiz gelişecektir.Böylece millet olarak geleceğe daha güvenle bakabiliriz.Unutmamalıyız ki, tarihini tanımayan, iyi bilmeyen milletler dağılmaya, yok olmaya mahkumlardır.

10)Vatandaşlık önemli ve kutsal bir bağdır. Seçme ve seçilme hakkı, kanunlara uymak, vergi vermek ve askerlik yapmak en önemli vatandaşlık görevleridir. Bu görevlerin yerine getirilmesi, toplumun refah seviyesini artırır, bilinçli vatandaşlar iç ve dış tehditlere karşı daha güçlü bir tutum sergilerler.
  7. Dajavu

Dajavu Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yardımlarınız için teşekkür ederim.
  8. amelya

amelya Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    dajavu sen galiba 6 .sınıftasısın dimi?
    uçandepik sana çok teşekkür ederim şimdi teşekkür et bölümüne basmam lazım bye ;)
  9. achsaraylı kıss

achsaraylı kıss Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya bu kadar kolay soruları nasıl yapamıyosunuz anlamıyorum brz zor sorular qelse çok qüzel olur:):330:
  10. amelya

amelya Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    doğru ama yinede öyle yardım istiyorlar mesela bende araştırmak istemeyip üşenebiliyorum sen hiç üşenmiyomusun?????
    Cold Death bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş