11 sınıf edebiyat

Konu 'Edebiyat 11.Sınıf' bölümünde serap14 tarafından paylaşıldı.

1. serap14

serap14 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    0

11. Sınıf Türk Edebiyatı Cevapları

Hazırlık Çalışması

Sayfa 9.)

1. Sanat estetik yönden görsel yönü geliştirmek için , bilim ise insanların hayatını kolaylaştırmak için vardır. İkisinin ortak yönü insanların yaşamlarını ileriye götürmektir
    2.-Din değişikliği
    -Lehçe ve şive farklılıkları
    -Kültürel değişim
    Coğrafi değişim
    3. Hayır.Çünkü tarih kitapları 1. el kaynak olduğu için daha gerçekçidir.
    4. Boş

Sayfa 10.)

a.) Din,dil, inanış, ekonomi, gelenek ve görenekler sosyal hayatı ruhsal olarak etkiler.

b.)
    " Memleket bitti, yine bitmedi hâlâ sen ben " ( Memleket yok oldu fakat hâlâ sen ben davası bitmedi. )

1.) Tema : Memleket Meselesi

2.)
    Şairin yaşadığı dönemde memleket sorunları varmış,klasik murabbada aşk ve felsefi düşünce konusu işlenirken Namık Kemal cesaretinden dolayı sosyal konuyla ilgili bir şiir yazmıştır.

3.) Osmanlı devletinin dağılma sürecinde Avrupadan hep geri kalmıştır, bu yüzden dağılma dönemine girmiştir.Şiirde ise anlatılmak istenen konu Memleketin yok olduğu fakat sen ben davasının bitmediği anlatılmak isteniyor.

4.) Boş

5.) Şairin yaşadığı dönemde Memleket sorunlarından dolayı ilk önce vatan sonra din, devlet ve milletini düşünmüştür.

a.) Boş

b.) Tanzimat edebiyatında yenilikler geldiğinden dolayı bülbül mazmunu alışagelmişin dışında kullanılmıştır.

Devamı Gelecektir Lütfen Takip Ediniz :)

Lütfen Mesaj Kasmayın Cevapları Bulursanız Yazabilirsiniz :)

Emeğe Saygı İçin Lütfen "Teşekkür Et" Butonuna Basınız :)

serap14 ve meyzen bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş