11. sınıf inkılap 1. dönem 1. yazılı soruları-cevapları

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf Y.Sor.' bölümünde eJemm tarafından paylaşıldı.

 1. eJemm

  eJemm Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0

  İNKILÂP - 1
  1) Türk tarihinin ilk anayasası nedir? Birinci ve ikinci meşrutiyetin tarihleri nelerdir?
  2) 31 Mart olayının sonuçlarını yaz.
  3) Trablusgarp savaşı sonrasında imzalanan antlaşmanın adı nedir, hangi devletler arsında imzalanmıştır ve önemi nedir?
  4) Babıâli baskını hakkında bildiklerini yaz.
  5) Balkan savaşlarının sonuçlarını yaz.
  6) Birinci dünya savaşının nedenlerini yaz.
  7) Üçlü itilaf ve üçlü ittifak devletlerini yaz.
  8) Osmanlı imparatorluğunun birinci dünya savaşında mücadele ettiği cepheler nelerdir?
  İNKILÂP – 1 CEVAPLARI

  1) Türk tarihinin ilk anayasası Kanunuesasîdir. 1. Meşrutiyet 1876, 2. Meşrutiyet 1908.
  2) İsyan kısa zamanda bastırıldı. Suçlular yargılanarak cezalandırıldı. Ayaklanmada rolü olduğu düşünülen 2. Abdülhamit tahttan indirilerek 5. Mehmet Reşat, padişah ilan edildi. Bu sırada 1878 Berlin Antlaşması ile Bosna – Hersek’in yönetimini geçici olarak almış olan Avusturya – Macaristan İmparatorluğu burayı kendi toprakları arasına kattı, Bulgaristan ise bağımsızlığını ilan ederek Osmanlı İmparatorluğu’ndan ayrıldı.
  3) Uşi antlaşması Osmanlı İmparatorluğu ve İtalya arasında yapıldı. On iki ada kaybedildi ve Osmanlı Kuzey Afrika’daki son toprağını da yitirmiş oldu.
  4) 1912 yılı sonunda, büyük devletlerin aracılığıyla Londra’da bir konferans düzenlendi. Bu konferansta Balkan devletleri, Edirne dâhil bütün Rumeli’yi Osmanlılardan istediler. Kamil Paşa Hükümetinin, Edirne’den vazgeçmeye karar verdiğini düşünen İttihat ve Terakki Partisi, düzenlediği Babıâli Baskını ile yönetimi ele geçirdi.(1913) Mahmut Şevket Paşa başkanlığında kurulan yeni hükümet, Balkan devletlerinin isteklerini kabul etmeyerek savaşa devam etti.
  5) Osmanlı İmparatorluğu, Balkan Savaşlarının sonunda Makedonya, Arnavutluk ve Batı Trakya’yı kaybetti. Ege denizindeki kıyılarımıza yakın adaların geleceğiyle ilgili karar Avrupa devletlerine bırakıldı. Bunun sonucunda Bozcaada, Gökçeada ve Meis dışında kalan adalar Yunanistan’a verildi. Komutanlar arasında görüş ayrılıklarının olması yenilginin önde gelen nedenleri arasındadır. Doğu Trakya dışında Balkanlarda Osmanlı egemenliği sona erdi. İttihat ve Terakki Partisi Hükümeti, orduda yeni düzenlemeler yapılmasını gerekli gördü. Ordunun eğitimi için Almanya’dan subaylar getirildi ve yeni silahlar alındı.
  6) Sanayide büyük gelişmeler gösteren Almanya, ihtiyaç duyduğu ham maddeyi bulmak için sömürgeciliğe yöneldi ve burum sonucunda İngiltere ile karşı karşıya geldi. Almanya 1871’de aldığı Alsas – Loren bölgesi yüzünde Fransa ile anlaşmazlık halindeydi. Çünkü Fransa, demir madeni yönünden zengin olan bu bölgeyi geri alabilmek için çaba harcıyordu. Avrupa devletleri arasında ekonomik ve siyasi rekabet, Birinci Dünya Savaşı’nı başlatan en önemli nedendir.
  7) Üçlü İtilaf: İngiltere, Fransa, Rusya Üçlü İttifak: Almanya, İtalya, Avusturya – Macaristan İmparatorluğu
  8) Osmanlı’nın 1. dünya savaşında savaştığı cepheler: Çanakkale, Kafkasya, Filistin, Mısır, Hicaz, Irak, Yemen, Romanya, Galiçya, Makedonya.  İNKILÂP – 2
  1) Çanakkale savaşının sonuçları nelerdir?
  2) Birinci dünya savaşı sonunda yenilen devletlerle yapılan antlaşmaları yaz.
  3) Mondros ateşkes antlaşmasının 3 maddesini yaz.
  4) Birinci dünya savaşı devam ederken Osmanlı imparatorluğunun paylaşıldığı gizli antlaşmalar nelerdir?
  5) Wilson prensiplerinin 3 maddesini yaz.
  6) Azınlıklar tarafından kurulan cemiyetler nelerdir?
  7) Milli varlığa düşman cemiyetler nelerdir?
  8) Milli cemiyetler nelerdir?


  İNKILÂP – 2 CEVAPLARI

  1) Çanakkale Zaferi, Gelibolu Yarımadası ve İstanbul’un İtilaf Devletlerinin eline geçmesini önlediği gibi müttefiklerinden yardım alamayan Rusya’da da ihtilale neden oldu. Çarlık Rusya’sı yıkıldı ve Rusya savaştan çekildi. İngiliz ve Fransızların uğradıkları bu yenilgi, Müslüman halkların bulunduğu sömürgelerde ve özellikle de Hindistan’da ayaklanmalara yol açtı. Birinci dünya savaşı uzadı. Bulgaristan, İttifak Devletlerinin yanında savaşa girdi. Çanakkale’de kazanılan zafer, Mustafa Kemal’in Türk halkı tarafından tanınmasına ve Milli Mücadele’nin önderi olmasına ortam hazırladı.
  2) Almanya >>> Versay Avusturya >>> Sen Jermen Macaristan >>> Triyanon Bulgaristan >>> Nöyyi Osmanlı >>> Sevr
  3) **İtilaf Devletleri, güvenliklerini tehdit edecek durum ortaya çıkarsa, herhangi bir stratejik noktayı işgal hakkına sahip olacak. **Altı doğu ilinde (Erzurum, Van, Elazığ, Diyarbakır, Sivas, Bitlis) karışıklık çıkarsa bu illerin bir kısmını İtilaf Devletleri işgal etme hakkını saklı tutacak. **Donanma, İtilaf Devletleri tarafından uygun görülecek limanlarda demirli tutulacak.
  4) İstanbul, Londra, Sayks Piko, Mak Mahon, Sen Jan Dö Moriyen
  5) **Devletler arası gizli anlaşmalara son verilecek ve açık diplomasi kuralları uygulanacak. **Savaşın sonunda galip devletler, savaşı kaybeden devletlerden toprak almayacaklar ve yenilen devletler tazminat ödemeyecek. **Devletler arası sürekli bir barış sağlamak, anlaşmazlıkları barış yoluyla çözümlemek amacıyla Milliyetler Cemiyeti kurulacak.
  6) -Mavri Mira Cemiyeti -Musevi (Alyans) Cemiyeti -Etniki Eterya Cemiyeti -Pontus Cemiyeti -Ermeni Hınçak ve Taşnak Cemiyeti
  7) –Kürt Teali Cemiyeti -İslam Teali Cemiyeti -İngiliz Muhipleri (Sevenler) Cemiyeti -Wilson Prensipleri Cemiyeti -Sulh ve Selamet-i Osmaniye Fırkası
  8) -Trakya-Paşaeli Milli Haklarını Savunma Cemiyeti -Doğu Anadolu Milli Haklarını Savunma Cemiyeti -İzmir Osmanlı Haklarını Savunma Cemiyeti -Redd-i İlhak Cemiyeti (İlhakı Reddetme Cemiyeti) -Trabzon Milli Haklarını Koruma Cemiyeti -Kilikyalılar Cemiyeti -Milli Kongre Cemiyeti
  'SADÂ, burakXY, batuhan94 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. ayberk_2474

  ayberk_2474 Üye

  Katılım:
  29 Eylül 2010
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  süpper

  çok teşekkür ederim...yazılım var ne yapcağımı düşünürken bu sorularla karşılaştım..süper oldu...

Sayfayı Paylaş