11.sınıf inkılap dersi

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf' bölümünde -betül tarafından paylaşıldı.

 1. -betül

  -betül Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2009
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  11.sınıf inkılap dersi sayfa 39daki hazırlık çalışmalarının cevapları varmıı
 2. sivaslı hicran

  sivaslı hicran Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  397
  Beğenileri:
  46
  Ödül Puanları:
  0
  birincisi konunun yeri burası değil
  ikincisi soruları buraya yazarsan yardımcı olabiliriz!
 3. -betül

  -betül Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2009
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  1-) Osmanlı imparatorluğunun birinci dünya savaşı sonunda hangi nedenlerle itilaf devletlerinden ateşkes istediğinde bulunduğu
  2-)itilaf devletlerinin çıkarlarına ters düşmesine rağmen wilson prensiplerini neden kabul etmiş olduğu
  3-)türk milletinin izmirin işgaline karşı hangi tepkileri gösterdiği
  4-)osmanlı padişahının ve hükümetinin anadoludaki işgallere karşı nasıl bir tutum içinde olduğu
 4. -betül

  -betül Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2009
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  sorular bunlar
 5. sivaslı hicran

  sivaslı hicran Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  397
  Beğenileri:
  46
  Ödül Puanları:
  0
  İzmir'in İşgaline Tepkiler

  Bilindiği gibi Lloyd george, Clémanceau ve Wilson'dan oluşan Yüksek Konsey, L. George'un davetiyle Anadolu'da asayişsizliğini hüküm sürdüğünü ve Hristiyan halkın tehlikede olduğunu bahane ederek 15 Mayıs 1919'da Yunan ordusunun İzmir'e çıkmasına izin vermiş. Yunan kuvvetleri vali ve kolordu komutanının pasif tutumlarının da yardımıyla kenti işgal etmişlerdi. Yerli Rumlar Yunanlıları bayraklarla karşılamışlardı. İzmir Metropoliti Chrisostomos ilk gelen kuvveti takdis etmiş, papazlardan biri de "Türkleri öldürün" diye bağırmaya başlamıştı. Askerlik şubesi başkanı Süleyman Fethi Bey süngülenerek öldürülmüş, Türk subayları binlerce yerli Rumun taşlı sopalı saldırısına uğramıştı. Bazılarının kafatasları kırılarak öldürülmüş, bazı yaralılar ölmeden denize atılmıştı. Kahvehanelerde bira içen kadınlı erkekli Rum grupları önlerinden geçen Türkler üzerinde atış talimleri yapmışlardı. Elleri bağlı Türk esirleri Yunan başbakanı Venizeolos'un olayları soruşturmakla görevlendirdiği Albay Mazarakis'in bile kudurmuş olarak nitelendirdiği Rumlar tarafından parçalanarak öldürülmüşlerdi. Uygar dünyanın gözü önünde işlenen bu cinayetler kuşkusuz Türk milletinin üzüntü ve nefretini bir kat daha artırmıştı. 16 Mayıs'ta hükümet istifa etmiş, yeni hükümeti kurma görevi tekrar Damat Ferit Paşa'ya verilmişti. Mustafa Kemal Paşa Samsun'dan Sadaret'e çektiği bir telgrafla İzmir'in Yunanlılar tarafından işgalinin ordu ve milletçe kabul edilemeyeceğini bildirmişti. İstanbul'da işgali kınayan mitingler yapılmış, Yıldız sarayında cemiyet ve parti temsilcileriin katıldığı Saltanat Şurası adıyla istişarî yetkileri olan bir meclis toplanmıştı. Yurdun dört bir yanında coşkulu mitingler düzenlenmiş, İstanbul'daki resmî makamlara protesto telgrafları yağdırılmıştı.
  İzmir'in işgaline tepkiler, özellikle böyle bir işgal tehlikesi altında bulunan Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında daha bir etkili bulunan ilhak anl***** gelmediğiini anlatmak için özel bir kurul gönderilmişti. Giresunlular 17 Mayıs'ta Belediye Reisi Osman Ağa'nın (Topal Osman) başkanlığında büyük bir protesto mitingi düzenlemişlerdi. Bölge basını da işgali büyük bir tepki ile karşılamıştı. Giresun'da siyah çerçeveler içinde "İzmir Faciasını unutmayınız" hitabı ile yayınlanmakta olan Işık Gazetesi, işgalin etkisini şöyle ifade etmişti: "Göklerden yıldırımlar yağsa, dağlardan kanlı volkanlar fışkırsa, denizler taşsa da araziyi tufanlara boğsa idi Türklüğe, alem-i İslamiyete belki o kadar tesir göstermezdi".
  İşgalin gerek Trakya'da gerekse Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki tepkileri de bundan farklı olmamıştı. Trakya'nın bir çok yerinde düzenlenen mitinglerin en önemlisi Trakya-Paşaeli Müdafaa Heyet-i Osmaniyesi'nin Edirne'de düzenlediği Sultan Selim mitingiydi. Siirt'te heycana gelen halk her gün insan dalgaları halinde ilçe, bucak ve köylerden sancak merkezine akarak mitingler yapmıştı. 23 Haziran'da yapılan mitinge 58.000 kişi katılmıştı. 17 Mayısta Hasankale'den padişaha, Silvan'dan 30.000 nüfus adına Sadaret'e işgali kınayan telgraflar çekilmişti. İzmir'in işgalinin içteki bu büyük tepkileri yanında dış tepkileri de olmuştu.
  Bazı İngiliz yetkilileri işgali, doğuracağı tepkiler açısından ****ce bir hareket olarak nitelendirmişlerdi. İngiliz Genelkurmay Başkanı General H. Wilson, daha işgal öncesinde bunu büyük bir yanlışlık olarak değerlendirmişti. Fransa'da bir tepki görülmemiş, Sadece Pierre Loti ve Claude Farrere gibi Türkleri tanıyan yazarlar işgali eleştirmişlerdi. İzmir'in işgali, İtalya'da öfkeyle karşılanmıştı. Kuşkusuz bu öfke, işgalin haksızlığından değil, İzmir'in daha önceki paylaşma projelerinde İtalya'nın payı olarak belirlenmesindendi. Amerikan halkı da Wilson ilkelerinin bir yana atılmasını hoş karşılamamıştı.
 6. sivaslı hicran

  sivaslı hicran Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  397
  Beğenileri:
  46
  Ödül Puanları:
  0
  2) Wilson ilkelerini ABD'ni kısa sürede savaşa katmak için kabul ettiler
  -betül bunu beğendi.
 7. sivaslı hicran

  sivaslı hicran Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  397
  Beğenileri:
  46
  Ödül Puanları:
  0
  4)
  PADİŞAH VE OSMANLI DEVLETİNİN DURUMA BAKIŞI

  Ateşkes antlaşması 30 Ekim 1918 yılında imzalanmış ve sebep olduğu ağır ve vahim sonuçlar nedeniyle Osmanlı devleti yıkılma noktasına geldi. Burada dikkati çeken, en önemli nokta bir Ateşkes antlaşması ile ilgili konuda padişahın kendi çıkarını, Sultan – Halife olarak öncelikle haklarının bütünü ile sağlamasını temine çalışmasıdır.


  Mustafa Kemal Adana’dan İstanbul’a döndükten sonra Sultan Vahdettin ile bir görüşme yapmıştır.
  Sultan Vahdettin Mustafa Kemal’e şöyle hitap eder:

  -Ordunun kumandan ve zabitleri, eminim ki seni çok severler. Bana teminat verir misiniz ki onlardan bana bir fenalık gelmeyecektir?
  -Birdenbire böyle bir sualin maksat ve manasını ne olacağını kavrayamadım. Sordum:
  -Ordu tarafından aleyhte harekete ait duyduklarınız,hissettikleriniz mi var efendim?
  -Ben İstanbul’a geleli birkaç gün oldu. Buradaki durumları yakından bilmiyorum. Fakat, ordu kumandanı ve zabitlerinin zatı şahanenizle karşı karşıya bulunmasını için bir sebep olabileceğini zannetmiyorum. Onun için temin ederim ki hiçbir fenalığa intizar buyurmayınız.
  -İlave etti. Yalnız bu günden bahsetmiyorum, bu günden ve yarından!

  Bu konuşmadan çıkarılan sonuç şudur:

  Padişah Ateşkes antlaşması sonucu şahsı için büyük bir endişe ve korku içinde olması ordudan gelebilecek bir tepkiye karşı yine ordu mensuplarından güvenlik istemesidir.
  Görüldüğü üzere, Mondros Ateşkes antlaşması, İstanbul’un ve yurdun işgali olayları, İstanbul’daki siyasi gücü, Padişahı ve onun kurduğu hükümetleri harekete geçirmemiş, zaman ilerledikçe Anadolu’daki Milli Harekete karşı olmuşlardır. Padişah ve onun hükümetleri, milletin ıstırabına kulak vermemişler, milletin haklarını savunmamışlardır. İşgalci kuvvetlerin isteklerine boyun eğmek, politikalarının esasını teşkil etmiştir.
 8. -betül

  -betül Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2009
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkürler devamı yokmu
 9. sivaslı hicran

  sivaslı hicran Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  397
  Beğenileri:
  46
  Ödül Puanları:
  0
  1)
  MONDROS ATEŞKES ANTLAŞMASI VE UYGULAMASI
  ( 30 EKİM 1918 )


  İmzalanmasının Nedenleri :
  Bulgaristan'ın savaştan çekilmesi.( Trakya ve İstanbul'un güvenliğini tehlikeye düşürmüştü.)
  Almanya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun ateşkes önerisinde bulunması ( 4 Ekim 1918 )
  Not: Savaşı yenilgiyle kapatan Bulgaristan'da Kral ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.Avusturya ve Almanya'da Cumhuriyet ilan edilerek rejim değişikliği oldu.Osmanlı İmparatorluğunda milli mücadele sonucu rejim değişikliği olmuştur.
  * I.Dünya savaşı, yenik bitiren İttifak devletlerinin rejimlerini etkilemiştir.
  Anlaşma devletlerinin kuvvet ve Malzeme üstünlüğü.
  Peş peşe savaşlara giren Anadolu'nun savaş gücünün tükenmesi.
  Wilson prensiplerinin "çoğunluğu Türk olan yerlerin Osmanlı egemenliğine bırakılacağı" hükmüne umutlanılması.
  Tamamen yok olmaktansa, antlaşma yapılmasının uygun görülmesi.

  Antlaşma Ahmet İzzet Paşa kabinesinin Bahriye Nazırı Rauf Orbay başkanlığında bir heyet ile Anlaşma devletleri adına İngiliz amirali Calthorp arasında Limni adasının Mondros Limanında Agamemnon adlı bir zırhlıda imzalandı.
  nazlı17 bunu beğendi.
 10. sivaslı hicran

  sivaslı hicran Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  397
  Beğenileri:
  46
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkür için mesajın sağ alt kısmında bulunan butonu kullanıyoruz ;)
  nazlı17 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş