11. Sınıf Tarih sayfa 6

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf' bölümünde asaßi_qirL tarafından paylaşıldı.

1. asaßi_qirL

asaßi_qirL Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0

"O gece gökteki yıldızlar titeşip yanıyor. Ötüken'den gelen sert rüzgar ciğerlere dolup taşıyordu. Kürşad'ın evinde toplantı vardı. Kürşad'la Bögü Alp güvendikleri Türk beylerinden bir kaçını çağırmışlardı... Yedi kişi az ışıklı odada büyük bir iş konuşuyorlardı. Her zamanki gibi ciddi idiler. Fakat başladıkları işin ululuğundan habersiz idiler. Kürşad söze başladı:
    Türk beyleri! On yıl süren tutsaklık sona erecektir Ötüken'de devlet kuran atalarımızın ruhunu daha çok incitmemek, ıssız kalmış bozkırları daha çok güldürmemek, budunu ünsüz bırakmamak, Türk Tanrısı'nı daha çok öfkelendirmemek için devleti yeniden kuracağız. Devleti diriltmek için de Çin kağanına karşı mücadeleyi başlatacağız. Bögü Alp'le bunu kararlaştırdık. dedi."

*Yukarıdaki metin I. Kök Türk Devleti'nin yıkılmasından sonra Çin esaretine giren Türk milletini yeniden bağımsızlığa kavuşturmak isteyen Kürşat ve arkadaşlarının mücadelesini konu alan bir romandan alınmıştır.
    *Siz de Kürşat'ın ağzından yeni nesillere iletilmek üzere yaşadıklarını anlatan bir mektup yazınız. Mektupta mücadelenin hangi şartlarda ve hangi amaçla yapıldığını, bağımsızlığın neden önemli olduğunu vurgulayınız.

Soru yukarıda, yardımcı olursanız çok sevinirim. Üzerinde çok düşündüm, Kürşat'ı araştırdım fakat olmuyor. Yardımınızı bekliyorum, teşekkürler..
  2. Elif Pak

Elif Pak Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    39. sayfadaki tabloyu yapan var mı? 11.sınıf tarih ödevim

Sayfayı Paylaş