12 Hayvanlı Takvim

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 9. Sınıf' bölümünde Mira tarafından paylaşıldı.

 1. Mira

  Mira Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  20 Eylül 2008
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  12 Hayvanlı Türk Takvimi
  12 Hayvanlı Türk Takvimi, 12 yılın 5 katı olan 60 yıllık devreleri ile Göktürkler’de, Uygur Türkleri’nde, Tuna Bulgarları’nda, İtil Bulgarları’nda ve daha önceleri de büyük ihtimalle Hun Türkleri’nde kullanılmış olup, Türkler arasında çok yaygın bir sistem olmuştur. Göktürk Yazıtları, Uygur kitap ve hukuk belgeleri, Tuna Bulgarları’nın yazıtları, Bulgar Hakanları Listesi bu takvimle tarihlendirilmiştir. Hatta, Manas Destanı’ndaki bazı olaylar bile On İki Hayvanlı Türk Takvimi ile tarihlendirilmiştir.


  Tarih
  Edouard Chavannes’in “Le Cycle turc des Douze Animaux 12 Hayvanlı Türk Takvimi”, adlı araştırmasına göre Asya’da kullanılan 12 Hayvanlı takvim Türklere ait bir takvim sistemiydidi ve Çinliler bu takvimi Türklerden almışlardı. Chavannes bu yüzden de araştırmasının adını 12 Hayvanlı Türk Takvimi koymuştur.


  Yıllar
  Yıl Eski dil Günümüzde
  1 Sıçan Fare
  2 Ud Sığır Öküz
  3 Bars Pars
  4 Tavışgan Tavşan
  5 Lu[1] Ejderha
  6 Ilan Yılan
  7 Yunt At
  8 Koy Koyun
  9 Biçin Maymun
  10 Tabuk Tavuk
  11 İt Köpek
  12 Tonguz Domuz


  Aylar

  Bir yılda 12 ay vardı. Aylar birinçay (birinci ay) , ikinçay (ikinci ay), üçünçay (üçüncü ay), dördünçay (dördüncü ay), beşinçay (beşinci ay), altınçay (altıncı ay), yedinçay (yedinci ay), sekizinçay (sekizinci ay), dokuzunçay (dokuzuncu ay), onunçay (onuncu ay), onbirinçay (onbirinci ay) ve onikinçay (onikinci ay) diye adlandırılmıştır.


  Mevsimler
  Eski isim Günümüzde
  Oğlak ay: İlkbahar
  Uluğ Oğlak ay: Yaz
  Uluğ ay: Sonbahar
  Ay: Kış
  Günler
  Türklerde gün isimlerinin yabancı kökenli olmasının sebebi bazı tarihçilere göre; göçebelik sebebiyle Türklerde gün kavramının gelişmemesidir. Türk Takvimi‘nde bir gün 12 bölüme ayrılır, her bölüme Çağ adı verilirdi. Bir çağ iki saat, dolayısıyla bir gün de 24 saatdi. Herbir çağ ise sekiz Kehten ibaretti. Yılbaşı olarak gece-gündüz eşitliğinin yaşandığı 21 Mart, Nevruz günü alınırdı.
 2. Mira

  Mira Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  20 Eylül 2008
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Arkadaşlar bazı arkadaşlarımızın ödevleri olabilir umarım onlara bir faydam olmuştur başka arkadaşlarımızda bulduğu bilgileri bizlerle paylaşırsa memnun oluruz

Sayfayı Paylaş