12.sınıf dil anlatım cevapları

Konu 'Edebiyat 12.Sınıf' bölümünde greenas tarafından paylaşıldı.

 1. greenas

  greenas Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Merhaba arkadaşlar 12.sınıf dıl anlatım kıtabı cevaplarını bulamadım burdakıler ıse bızım kıtapla hıc bır alakası yok tamamen farklı kıtabın kapagını ıstersenız ata bılırım yardımınızı beklıyorum
 2. Moderatör Latif

  Moderatör Latif Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  1.367
  Beğenileri:
  626
  Ödül Puanları:
  113
  Kitabın yayınını söyler misin ?
 3. greenas

  greenas Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
 4. Moderatör Latif

  Moderatör Latif Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  1.367
  Beğenileri:
  626
  Ödül Puanları:
  113
  Sayfa 29 kadar cevaplanan var .Siz hangi sayfaları istiyorsunuz ?
 5. greenas

  greenas Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  sayfa 35 kadar ama yoksa
 6. Moderatör Latif

  Moderatör Latif Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  1.367
  Beğenileri:
  626
  Ödül Puanları:
  113
  İsterseniz 29 kadar cevapları yazayım.Maalesef sayfa 35 kadar cevaplanmamış.
 7. greenas

  greenas Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  tamam olur
 8. Moderatör Latif

  Moderatör Latif Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  1.367
  Beğenileri:
  626
  Ödül Puanları:
  113


  Sayfa 10-23


  ÖN HAZIRLIK

  1. Sanatın insan yaşamındaki etkisini araştırınız.

  Sanat kişinin duyan,düşünen ve üreten biri olmasını kolaylaştırır.
  Sanat kişinin özgüvenin gelişmesine, yeteneklerini keşfetmesine fayda sağlar...
  Sanat kişiyi egodan arındırıp toplum ve insanlığı da düşünen bir birey olmasına yardım eder.
  Sanat duygusal arınmaya teşvik eder.
  Somut bir ödülün yaratılması güveni arttırır ve kişisel değer hissini besler.  3. Edebi gerçeklik kavramını araştırınız.

  Yazar içinde yaşadığı gerçekten yola çıkarak eserini oluşturur. Ancak yaşanan doğal gerçeklik olduğu gibi değil, edebiyatın kuralları içinde esere yansır. Yani sanatçı doğal gerçekliği konu olarak ele alıp yeni bir gerçeklik içinde tekrar şekillendirir, kurgular; buna edebi gerçeklik denir.
  Bir edebî eserin temel özelliklerinden biri de sanatçının, eserinde meydana getirdiği dünyadır. Edebî eserde dış dünya, insan ve insana özgü özellikler kurmaca yoluyla dile getirilir. Bununla birlikte edebî eserlerde oluşturulan bu dünya tamamen hayalî değildir. Yani dış dünya dediğimiz gerçek dünya ile bağlantılıdır. Fakat gerçeğin tıpatıp aynısı da değildir.

  4. Namık Kemal'in " Vatan yahut Silistre" adlı eserinin temasını ve konusunu araştırınız.

  Konu

  Olaylar 1853 yılında Osmanlı Devleti ve Rusya arasında başlayan Kırım Savaşı'nda gönüllü olarak orduya katılan İslam Bey ile onun peşinden Silistre’ye giden Zekiye adlı genç kızın aşkı etrafında gelişir. Silistre Kalesi, 15 Mayıs 1854’te Rus ordusu tarafından kuşatılmıştır. İmparatorluğun her yerinden gelen gönüllüler kaleyi savunmaktadır. Zekiye, erkek giysileri giyip Adem ismi ile gönüllülerin arasına karışır. İslam Bey yaralandığında ona bakar. İslam Bey, yaralı olmasına rağmen yanında Zekiye ile birlikte düşman cephanesini ateşlemeye gider. Kuşatma, haftalar boyu süren yoğun saldırılardan sonra Müslüman askerlerin kahramanca direnişi sayesinde kaldırılır. Döndüklerinde kuşatmanın kaldırıldığını gören Zekiye ile İslam Bey bu mutluluk içinde yapılan düğünle evlenir.

  Tema: Vatan sevgisi

  HAZIRLIK

  3.Sanatın amacı öğreticilik değildir, estetik zevk kazandırmadır. Sanat metni öncelikli olarak estetik zevk uyandırma amaçlı olmalı, eğiticilik yönü ikinci planda olmalıdır.

  4. Sanat için, insana özgü duyguların, düşüncelerin türlü araç ve gerçlerle anlatımı, dışa vurumudur diyebiliriz. Güzellikler sanatla yaratılır. Yaşamı yüceltmek, daha anlamlı kılmak sanatla olanaklıdır. Sanat insana yaşamının her kesiminde güç ve zevk verebilir.
  Sanat, "insandaki estetik yanın irdelenmesi, algılanması, duyumsanması, sorgulanması ve insan nesne arasındaki güzele varma çabasıdır" biçiminde tanımlanabilir. Sanat toplumsal değişmeleri kolaylaştırır; bireylerin anlama, düşünme, algılama, yetilerini açık tutar, duygusal yanlarını harekete geçirir. Sanat aynı zamanda evrensel bir dildir.


  Sayfa 12

  İNCELEME

  1.Etkinlik

  C.1 Her üç metinde sanat yapmak amacı ile yazılmış metinlerdir.

  3.Etkinlik: Nikbinlik adlı şiirin teması: umut; Mesut Ninni adlı şiirin teması: Çocukluk günlerine duyulan özlem; Serenad adlı şiirin teması: Aşk

  4.Etkinlik: Nikbinlik adlı şiir modern şiir geleneğine göre, Mesut Ninni, biçim olarak divan edebiyatı beyit geleneği muhteva olarak modern şiir geleneğine göre, Serenad adlı şiir Halk edebiyatı şiir geleneğine göre yazılmış.

  5.Etkinlik: Her şiir okuyan kişiye göre değişik anlamlar kazanabilir. bunda okuyanın ruh hali , bilgi birikimi, sanat anlayışı, yaşam biçimi etkili olur.

  6.Etkinlik:

  Nikbinlik adlı şiirin teması: umut; Mesut Ninni adlı şiirin teması: Çocukluk günlerine duyulan özlem; Serenad adlı şiirin teması: Aşk. üç metnin iletisi de açık değildir. sanat metinleri sezdirme yoluyla mesaj iletir.

  7.Etkinlik : Nikbinlik adlı şiir yazıldığı dönemin zihniyetini yansıtmaktadır. bu şiirde toplumsal gerçekçi şiir anlayışının yansımalarını görüyoruz. şiir hem biçim hem muhteva olarak toplumsal gerçekçi şiir anlayışını yansıtmaktadır.

  8.Etkinlik : Üç şiirde de dil sanatsal(şiirsel) işlevde kullanılmıştır.

  9.Etkinlik : Her şiir insanı konu edinir. var olan yaşamdan izler taşır fakat bu günlük hayatta yaşanan gerçeklikle birebir aynı değildir. şiirsel gerçeklik kurgudur.

  10.Etkinlik :

  A.Lirik anlatımda dil "heyecana bağlı işlev" de kullanılır.

  B.Coşku ve heyecana bağlı anlatım daha çok şiir roman hikâye tiyatro türlerinde kullanılır.

  C.Öyküleyici anlatımda bir olay ve durumun anlatılması; betimleyici anlatımda kişi durum ve varlıkların betimlenmesi; lirik anlatımda ise duyguların ifade edilmesi esastır.

  D. Coşku ve heyecana bağlı anlatımlarda kelimeler daha çok mecaz ve yan anlamda kullanılır.

  E.Öyküleyici anlatımlarda olay ve durumlar anlatılırken duygusal düşünceler katılmaz. Coşku ve heyecana bağlı anlatımda duygular ve içinde bulunulan ruh hali yansıtılır.

  11.Etkinlik : Zaman adlı metnin göndergesi zaman kavramı konusunda insanı düşündürmek. Felsefi metinlerin yazılış amacı ise düşündürmektir. metnin yazılış amacı ile göndergesi arasında bir ilişki vardır. düşünce yazılarında ileti daha açık bir şekilde ortaya konur. Şiirlerde ise ileti açıkça verilmemiştir.

  12.Etkinlik Birinci paragraf giriş bölümü, ikinci paragraftan son paragrafa kadar olan kısım gelişme, son paragraf da sonuç paragrafıdır.

  13.Etkinlik : Zaman adlı metinde dil göndergesel işlevde kullanılmıştır. bu metinde sözcükler daha çok gerçek ve yan anlamıyla kullanılmıştır. dilin şiirsel işlevinde ise sözcükler daha çok mecaz anlamlarıyla kullanılır.

  Sayfa 16-17-18

  14.Etkinlik:

  Harika Çocuk

  Giriş: Yazarın birhanda çalışan arkadaşını ziyarete gitmesi ve orada bir çocukla karşılaşması.

  Gelişme: Yazarla çocuk arasında geçen konuşmalar.Çocuğun torna tesviye işinde çalışması.

  Sonuç: Ustanın gelmesiyle çocuğun işine dönmesi, yazarın camın arkasından onu seyretmesi

  Kişiler: Ayhan(çocuk), Yazar, yazarın arkadaşı. Ateş Ali.

  Yer: Sefer tasına benzeyen bir handa küçük bir matbaa atölyesi.
  Zaman: Bir gündüz vakti, tam belli değil.

  Anlatıcı: Yazarın kendisi.

  Yazarın bakış açısı: Kahraman anlatıcı bakış açısı kullanılmış. I. tekil şahıs anlatım var.

  Olay örgüsü:
  * Yazarın arkadaşını ziyarete gitmesi.
  * Büyükçe bir tahta sandığın içinde domates ekmek yiyen çocuğu görmesi.
  *Çocuğun ona kimi aradığını sorması.
  * Yazarla çocuk arasında geçen konuşmalar.
  * Çocuğun annesini ve babsını kaybedişini anlatması.
  * çocuğun kaptan olmak istediğini anlatması.
  * Çocuğun Ateş Ali arkadaşlıklarını anlatması.
  * Çocukla yazarın değişik konulardan konuşmaları
  * Ustanın gelmesi
  * Çocuğun işinin başına gitmesi.

  Çatışma. Oyun oynaması gereken çocukların çalışmaları.

  Tema: Küçük yaşta ailesini geçindirmek zorunda olan çocukların dramı

  15.Etkinlik : Harika Çocuk sanat yapmak amacıyla yazılmış bir metindir. zaman adlı metin ise düşündürmek amacıyla yazılmıştır.

  16.Etkinlik : Küçük yaşta ailesini geçindirmek zorunda olan çocukların dramı. bu ileti doğrudan değil sezdirme yoluyla verilmiştir. sanat metinlerinde ileti doğrudan değil sezdirme yoluyla okuyucuya ulaştırılır.

  17.Etkinlik : Sanat metinlerinde amaç okuyucuda estetik zevk ve heyecan uyandırmadır. diğer metinlerde ise bilgilendirmek, öğretmek amaçlanır.

  18.Etkinlik:Harika Çocuk adlı metinde insana özgü gerçeklik edebiyatın kurmacası içinde ele alınarak yeniden kurgulanmış ve okuyucuya sunulmuştur.

  19.Etkinlik : Harika Çocuk adlı metin yaşanılan dönemin zihniyetini yansıtmaktadır. eserin yazıldığı dönemde küçük yaşta çok zor işlerde çalışmak zorunda kalan çocukların varlığından bahsedilir. bu Cumhuriyet Devri Türk edebiyatı geleneğinin özelliklerini yansıtır.

  20.Etkinlik : Metnin yazıldığı dönemde ekonomik sıkıntıların olduğu, küçük yaşta çocukların ağır işlerde çalıştığı, matbaa gibi, modern makinaların kullanıldığını öğreniyoruz.

  21.Etkinlik : Harika çocuk adlı metinde anlatıcı yazarın kendisidir. buna kahraman anlatıcı denir. Yazar olayın içindedir. Zaman adlı metinde ise anlatıcı olayın içinde değildir. daha çok düşünceler üzerinde yoğunlaşılmıştır. şahıs ön planda değildir. Harika Çocuk adlı metinde dil sanatsal işlevde kullanılmıştır.

  22.Etkinlik

  1)Öğretici Metin

  - Bilgi vermek amacıyla yazılır.
  - Kesinlik vardır.
  - Üslup kaygısı yoktur.
  - Açıklayıcı, tamamlayıcı gibi anlatım türleri kullanılır.
  - Söz sanatları kullanılmaz.
  - Dil göndergesel işlevindedir.

  2) Sanatsal Metin

  - Estetik zevk ve duygu vermek amacıyla yazılır.
  - Kesinlik yoktur.
  - Öznel bir bilgidir.
  - Üslup kaygısı vardır.
  - Betimleyici ve öyküleyici gibi anlatım türleri vardır.
  - Söz sanatları kullanılır.
  - Dil sanatsal işlevindedir


  Sayfa 21

  Ölçme Değerlendirme

  A: Aşağıdaki cümlelerin sonuna yargılar doğru ise D yanlış ise Y yazınız.

  Y
  D
  Y
  D
  D
  D

  B: Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri doldurunuz.

  * Sanat metinleri temel ifade şekilleri bakımından anlatmaya bağlı, göstermeye bağlı ve coşku ve heyecana bağlı metinler olmak üzere üçe ayrılır.
  * Sanat metinlerinde dil sanatsal işleviyle kullanılır.
  * Güzel sanatlar kullandıkları malzemeye göre görsel , işitsel ve dramatik sanatlar şeklinde gruplandırılır.
  * Anlatmaya bağlı metinlerin yapısını oluşturan ögeler. olay örgüsü , zaman, mekan ve kişilerdir.
  * Şiirin yapısını anlam ve biçim kaynaşmasından oluşan birimler oluşturur.

  C. Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları cevaplayınız:
  1. E ölçü
  2. A (Bir iletinin olması)
  3. E okur, okuduğu metne eleştirel gözle bakmalıdır.
  4. A. betimleme ( fakat aynı zamanda öyküleyici anlatımda vardır)

  . Ç. Aşağıdaki soruları sözlü olarak cevaplayınız.

  1. Altı çizili cümlede var olan gerçeklik ile kurmaca gerçekliğin aynı olmadığını, okurun eseri okurken gerçek dünyadan kendini soyutladığı vurgulanmıştır.

  2. Sanatın toplum hayatı açısından önemi ;

  Sanat için, insana özgü duyguların, düşüncelerin türlü araç ve gerçlerle anlatımı, dışa vurumudur diyebiliriz. Güzellikler sanatla yaratılır. Yaşamı yüceltmek, daha anlamlı kılmak sanatla olanaklıdır. Sanat insana yaşamının her kesiminde güç ve zevk verebilir.

  Sanat, "insandaki estetik yanın irdelenmesi, algılanması, duyumsanması, sorgulanması ve insan nesne arasındaki güzele varma çabasıdır" biçiminde tanımlanabilir. Sanat toplumsal değişmeleri kolaylaştırır; bireylerin anlama, düşünme, algılama, yetilerini açık tutar, duygusal yanlarını harekete geçirir. Sanat aynı zamanda evrensel bir dildir.

  Çağımızın sınırsız ve hızlı değişkenliğine, sonsuz istek ve beklentilerine, gerek ayak uydurabilmek, gerek onda olumsuz bulduğumuz yönelme ve olgulara karşı gereken savaşımı verebilmek için, çok yönlü, çok boyutlu vé demokratik düşünmeyi öğrenmek gerekir. Doğru toplumsallaşmayı gerçekleştirebilmek, yetişen kuşaklara bu değerleri kazandırabilmek, öğretebilmek ve her yeni kuşağın bir öncekini aşması gerektiğini kavratabilmek için her türlü eğitim ve öğretim yönteminin yeniden ele alınması gereklidir. Bu yeni yöntemler çok yönlü, çok boyutlu, sürekli yenilikler içeren ve yaratıcılığı destekleyen yöntemler olmalıdır. Böyle olunca sanat eğitiminin de eh geniş, en zengin kapsamıyla bu yeni anlayış içerisinde yer alması gerekir

  Sayfa 23

  Ünite Değerlendirme Soruları

  A: Aşağıdaki cümlelerin sonuna yargılar doğru ise D yanlış ise Y yazınız.

  Y
  D
  D
  Y

  B. Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri doldurunuz.

  * Sanat metinlerinin amacı insanda estetik zevk ve heyecan uyandırmadır.
  * Sanat metinlerinde sözcükler çoğunlukla mecaz anlamda kullanılır.
  * Masal, hikaye, roman anlatmaya bağlı sanat metinleri içinde yer alır.

  C. Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları cevaplayınız:
  1. C. Sanat metinleri öğretmeyi amaçlar.
  2.E . Nesnel anlatım kullandığı.
  3. C . Betimleme
  4. B. öyküleme
  5. A. Açıklık

 9. Moderatör Latif

  Moderatör Latif Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  1.367
  Beğenileri:
  626
  Ödül Puanları:
  113


  Sayfa 28

  2.Etkinlik:

  Metinde verilmek istenen ahlak dersi: maceraya heves istenmeyen sonuçlara neden olur. en güzeli sevdiklerimizle birlikte olmaktır.

  Kahraman ve özellikler: güvercin: macera düşkünü düşüncesiz . başına gelenlelr onu sağlıklı düşünmesini sağlamıştır

  Arkadaşı: akılı,tedbirli,tecrübeli, arkadaşını uyaran iyi karakterli

  Metinde kullanılan sanatlar: teşbih,intak sanatları

  3.İnsanı mutlu eden en önemli duygu dostluk,sevgi vurgusudur.Bu soyut duygular güvercinlerin yaşantılarında somutlaştırılmıştır.


  Sayfa 29

  4. Etkinlik

  Halkalara yerleştirin.

  3- Maceracı güvercin fırtına ve yağmura yakalandı
  4- Yağmurun dinmesi ile birlikte şahinin saldırısına maruz kalması,kartal sayesinde kurutulması
  5- İnsanların tuzağına düşmesi,kanadından yararlanması
  6- Başına gelenlerden ders çıkarıp arkadaşının yanına dönmesi

  5. Etkinlik:Yaşanılabilir bir gerçek değil. verilmek istenen ileti insana yöneliktir.

  6. Etkinlik:

  Mekan: Doğal mekanlar (orman,gökyüzü)
  Zaman: Zaman konusunda bilgi yok. hayali nitelik taşır
  İnsan davranışları: maceracı güvercin kendi hayatını tehlikeye sokan sevdiklerini düşünmeyen bir insanı temsil eder. arkadaşı ise sağduyulu ve ilerli görüşlü kişileri temsil eder.

  7- Hayalperestlik,gerçek ,mutluluk çatışması temayı oluşturur .

Sayfayı Paylaş