12.Sınıf Edebiyat Sayfa 135

Konu 'Edebiyat 12.Sınıf' bölümünde kafkef.1 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. kafkef.1

kafkef.1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

acil 12.sınıf edebiyat kitabından 135. sayfa yardımcı olursanız sevinirim.
  2. bergen_mutluay

bergen_mutluay Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    19
    Yer:
    Trabzon

"ASFALT YOL"
    135. SAYFA...

6)_ a.
    Hikayedeki mekan ve zamanlar hikayenin yapısını oluşturan temel unsurlardandır.
    b. Hikayede mekan olarak verilen köyde,şehirli insanların kahraman olarak yer alması hikayenin gerçekliğini kaybetmesine neden olacağından mümkün değildir.
    c. Hikayedeki olay,kişi,zaman ve mekan unsurları doğal gerçekliği olan unsurlardır ve bunların bir araya getirilmesiyle hikayenin yapısı oluşturulmuştur.
    7)_ Metnin teması "köy sorunları"dır.Bu tema,sorunlardan birisini ifade eden "asfalt yol" başlığı ile uyumludur.
    8)_ Metnin temasının işlendiği pek çok film,dizi,roman ve hikaye ile karşılaşmak elbette ki mümkündür.Sanatçıların buna yönelmeleri halkı aydınlatmak düşüncesi ile sanat eserini eleştirel bir araç olarak kullanmalarıyla ilgilidir.
    9)_ Metin kahraman anlatıcının bakış açısıyla yazılmıştır.
    10)_ a- 1. kutu(kullanılan anlatım türü):öyküleme
    2. kutu (kullanılan anlatım türü): betimleme
    Asfalt yol hikayesinde hakim olan anlatım türü: öyküleme
    b- Bu anlatım türü metnin yapısını oluşturan unsurlarla birlikte iletinin okura ulaşmasını sağlar.
    11)_ Köy gibi küçük bir yerleşim biriminin sorununu dile getirmek amacıyla yazılmıştır.
    12)_ Metinde işlenen tema,küçük yerleşim birimlerinde aynı veya benzer sorunların hala devam etmesi nedeniyle günümüzde de ele alınabilir.
    13)_ Olay örgüsü,kişi,zaman ve mekan unsurlarına bağlı olarak verildiğinden,merak unsurunun ön planda tutulmasından,gelişme bölümünde atılan düğümlerin sonuç bölümünde çözülerek merakın giderilmesinden dolayı Maupassant tarzında kaleme alınmıştır.Bu anlatım tarzı hikayedeki uzun zaman diliminde anlatılanları yansıtması bakımından metne bir bütünlük kazandırmıştır.
    14)_ Realizm akımına bağlı kalınarak yazılmış toplumcu gerçekçi bir eser olarak edebiyat tarihindeki yerini almıştır.
    15)_ Sabahhtin Ali'nin hayatı......
    nasa bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş