120 etkinlik

Konu 'Coğrafya 11. Sınıf' bölümünde taekwondocu tarafından paylaşıldı.

 1. taekwondocu

  taekwondocu Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  TÜRKİYEDE GÖRÜNEN DOĞAL AFETLER
  DEPREM,heyelan sel ve aşkın,çiğ
  1-DOĞAL AFETLERİN SEBEPLEİ
  a-Deprem= aktif fay hatlarının bulunması,depremin şiddeti, fayın özelliği ve uzunluğuna bağlıdır
  b-Heyelan=yamaç dengesinin bozulması, yamaçlarda yapılan çalışmalar, bitki örtüsünün tahrip edilmesi.
  c-Sel ve taşkınlar=akarsu yatak kapasitesi üzerinde yağış olması, al yapı yetersizliği, arazinin hatalı kurulması.
  d-Yangınlar=Aşırı sıcaklık, şiddetli kuraklık,yıldırım düşmesi, şiddetli rüzgarlar insan kaynaklı olarak ihmal dikkatsizlik.
  e-çİG=bitki örtüsünün olmaması, kuvvetli eğim, çok kar yagışı, arazi eğim dengesinin bozulması.
 2. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  buda 120nin hepsinin cevapLarı..

  ETKİNLİK/1  1-Doğa olayları ne zaman afete dönüşür?  Doğa olayları can ve mal kaybına yol açtığı noktada doğal afet gurubuna girer. Afetin ilk özelliği doğal olması, ikincisi can ve mal kaybına neden olması bir diğeri çok kısa zamanda meydana gelmesi ve son olarak da başladıktan sonra insanlar tarafından engellenememesidir.  Doğa olaylarının afete dönüşmesinde etkili olan faktörler şunlardır:

  1.Ülkemizin jeolojik özellikleri

  2.Ülkemizin jeomorfolojik özellikleri

  3.Ülkemizin meteorolojik özellikleri

  4.Göç alan yerleşmelerin plansız kentleşmesi

  5.Tarıma elverişli düzlüklerin yerleşme ve sanayi alanlarına dönüştürülmesi

  6.Ekolojik dengenin bozulmasıdır.  2-Sizce yurdumuza en çok zarar veren doğal afetler hangileridir?  Türkiye’deki doğal afetlerin yüzde 61′ini deprem, yüzde 15′ini heyelan, yüzde

  14′ünü sel, yüzde 5′ini kaya düşmesi, yüzde 4′ünü yangın, yüzde 1′ini çığ

  oluşturuyor.  ETKİNLİK/2  Yukarıda yurdumuzun değişik yerlerinde meydana gelen doğal afetlerle ilgili fotoğraflar verilmiştir. Bu fotoğraflardan ve ön bilgilerinizden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplandırınız

  Deprem Çığ Orman Yangını  Tusunami Toprak kayması Kaya düşmesi


  1.Doğal afetlerden hangisi ya da hangileri yaşadığınız yer veya bölgede meydana

  gelmiştir?  Türkiye’de görülen önemli doğal afetler ve nedenleri kısaca aşağıya çıkartılmıştır.Kendi yörenize uyarlayarak kullanabilirsiniz.  Türkiye’de görülen Doğal Afetler:Deprem, Heyelan, Sel ve Taşkın, Yangın, Çığ  Doğu Anadolu için çığ ,Karadeniz için heyelan ,toprak kayması,Ege ve Akdeniz kıyıları için orman yangınları ön plana çıkar.  2.Yaşadığınız yerin hangi özellikleri bu afetlerin meydana gelmesinde etkili olmuştur?

  Aşağıdaki bilgileri kullanarak kendi bölgenizde yaşanan doğal afetlerin sebepleri hakkında yorum yapabilirsiniz.  Doğal Afetlerin Sebepleri:  a)Deprem: Aktif fay hatlarının bulunması. Depremin şiddeti fayın özelliği ve uzunluğuna bağlıdır.  b)Heyelan: Yamaç dengesinin bozulması, yamaçlarda yapılan çalışmalar, bitki örtüsünün tahrip edilmesi.  c)Sel ve Taşkınlar: Akarsu yatak kapasitesi üzerinde yağış olması, alt yapı yetersizliği, arazinin hatalı kullanılması, bitki örtüsünün tahrip edilmesi,

  drenaj sisteminin yetersizliği  d)Yangın: Aşırı sıcaklıklar, şiddetli kuraklık, yıldırım düşmesi, şiddetli rüzgârlar. İnsan kaynaklı olarak ( ihmal, dikkatsizlik, kaza, kasıt)  e)Çığ: Bitki örtüsünün olmaması, kuvvetli eğim, çok kar yağışı, arazi eğim dengesinin bozulması, insan faaliyetleri (ulaşım, dağcılık, turizm vs.)

  3.Bu afetlerin yakın çevrenize etkileri nasıl olmuştur?  Afetlerin Etkileri:  Afetlerin etkileri iki ana grupta toplanabilir. Maddi hasar, Manevi hasar.  Manevi hasar olarak; İnsan kaybı, Yaralanmalar, Moral bozukluğu, psikolojik sorunlar, sakatlanmalar vs.  Maddi hasar olarak; Evlerin, yolların, havaalanlarının, limanların, fabrikaların, ormanların, Hayvanların, Tarımsal alanların, Toprakların vb kaybedilmesi.  kaynak:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Sayfayı Paylaş