124 ve 125

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde çağatay tarafından paylaşıldı.

1. çağatay

çağatay Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

arkadaşlar acil yardıma ihtiyacım var her yerde baktım ama bulamadım yapan varsa yardım edebilir mi acil
  2. karamelek

karamelek Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    36
    sayfa 124
    Nem ve yağış fazla olması ve yağış rejiminin düzenli olmasından dolayı çeşitlilik fazla ve bitki örtüsü gürdür. Bu bölgede yer şekilleri çeşitlilik gösterir. Yükseklik, bakı özellikleri ile hem dikey yönde hem de yatay yönde yerel iklim özelliğine sahip alanlar oluşur. Bu bölgeye ayrıca soğuk iklim döneminde gelen Sibirya kökenli, sıcak iklim döneminde ise Akdeniz kökenli bitkiler yerleşmiştir. Bunların hepsi bitki çeşitliliğini artıran nedenlerdir.
  3. karamelek

karamelek Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    36
    sayfa 125
    Makilerin farklı bölgelerde farklı yüksekliklerde bulunması ile ilgili olarak;
    1- Makiler niçin farklı bölgelerde farklı yüksekliklere kadar çıkabilmektedir?
    Sıcaklık değerlerinin enleme bağlı olarak ülkemiz kıyılarında kuzeye doğru azalması ile ilgilidir.
    2- Makilerin Akdeniz ikliminin özelliğine uyduğunu gösteren özellikleri nelerdir?
    Maki bitkileri Akdeniz ikliminin kurak koşullarına yani ortamdaki yetersiz sudan olabildiğince yararlanmaya uyarlanmış derinlere kadar inen kökleri, ufak, sert ve kalın( meşin) yaprakları, yaprak uçları sivri ve dikenli ağaçlık ve çalılardır. Bu ufak yaprakların yüzeyi genellikle su kaybını önlemek için mumsu ya da reçineli bir katmanla kaplanmıştır ve yaprakların güneşe dönük yüzleri parlaktır. Yapraklarda terlemeyi azaltacak şekilde stomaları küçük ve sayıları azdır.
    Özüyle makiler yaz kuraklığını suyu iktisatlı kullanarak atlatırlar.

Sayfayı Paylaş