13 sayısının uğursuzluğu nereden

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde REVŞEN tarafından paylaşıldı.

 1. REVŞEN

  REVŞEN Üye

  Katılım:
  10 Kasım 2008
  Mesajlar:
  335
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  0

  :rolleyes:--------------------------------------------------------------------------------

  13 sayısını uğursuz sayma, Batı dünyasında sanıldığından daha yaygın. 13'lü rakamlardan korkan iki ABD başkanı bile var. Bu rakamdan korkunun kaynağı bakın neler.

  13 Sayısı Korkusu veya bilimsel adıyla "triskaidekafobi".

  Hobilerimizden söz etmek kolaydır da konu fobilerimiz olunca durum pek de iç açıcı olmuyor! Hepimizin çeşitli korkuları var. Kimimiz kimi hayvanlardan korkar, kimi ortamlardan uzak durur; kimimizin korkularıysa küçücük ayrıntılardan oluşur.

  Yüzlerce farklı fobi türü var. Kuş tüyünden korkma (Pteronofobi), kuklalardan korkma (Pupafobi), yer fıstığı ezmesinin damağa yapışmasından korkma (Arakibutirofobi), sarı renkten korkma (Ksantofobi)...

  Daha yaygın fobilerden biriyse “13 sayısının uğursuzluğundan korkma” yani “Triskaidekafobi”dir. Triskaidekafobi Yunanca’da “üç ve on, fobi” sözcüklerinden oluşuyor. Sözcüğe yazılı kaynaklarda ilk kez 1911 yılında, I. H. Coriat’ın “Abnormal Psychology” adlı yapıtında rastlandı.

  BATI ALEMİNDE RAKAMLARININ TOPLAMI 13 EDEN BİRÇOK TARİH ONLAR İÇİN FELAKET OLMUŞTUR. AVRUPALILARIN DA 13'Ü UĞURSUZ KABUL ETMELERİNİN SEBEBİ BUDUR.AŞAĞIDAKİ TARİHLERİN RAKAMLARINI TOPLADIĞINIZDA HEP AYNI RAKAMI VERMEKTEDİR: 13

  571- SAYILARININ TOPLAMI 13 PEYGAMBERİMİZİN DOĞUMU.

  634- HZ. ÖMER(R.A) HALİFE OLUYOR VE İSLAM ÜLKELERİNİN SININIRLARI LİBYA VE İRAN İÇLERINE KADAR GENIŞLİYORDU..

  751- TALAS SAVAŞINDAN SONRA TÜRKLER İSLAMİYETİ KABUL EDİYORLAR

  1048-BİZANSLILARIN PASİN OVASINDA BOZGUNA UĞRAMASIYLA BİRLİKLE SELÇUKLULAR ANADOLUYA İLK DEFA BÜYÜK BİR KUVVETLE GİRMİŞ OLUYORLAR

  1147-2.HAÇLI SEFERLERİ BAŞARISIZLIKLA NETİCELENDİ

  1444- HAÇLI ORDUSU VARNA SAVAŞINDA DARMADAĞIN EDİLDİ.

  1453- İSTANBUL'UN FETHİ BOYLELİKLE ROMA İMP. YIKILMIŞ OLUYOR VE ORTADOKS KİLİSESİNİN MERKEZİ ELE GEÇİRİLİYOR

  1570- KIBRIS FETHEDİLEREK DOĞU AKDENİZ TAMAMEN TÜRK G**Ü HALİNE GETİRİLİYOR...

  İSLAMDA 'UĞURSUZLUK' İNANCI YOKTUR

  Uğursuzluk görüşü ne ilimle, ne de akıl ve gerçekle bağdaşır. Sadece kişinin bazı zaaflarına yenik düşmesinden ve o zaafın arkasından sürüklenerek vehmini doğrulamak için bahane aramasından ibarettir. Çünkü bir şeyi uğursuz saymakta belâyı beklemek vardır. Meselâ bacasına baykuş konan adam başına bir belâ geleceği zannına kapılır ve onu bekler. Burada İlâhî rahmetten ümidi kesme olduğu gibi, kadere imanın zayıflığı da ortaya çıkar.
  Peygamberimiz (S.A.V.), "İslâm'da teşeüm yoktur, en hayırlısı tefeüldür"(Buharî, Tıb: 43.) buyurarak teşeümün, yani bazı şeyin uğursuzluğuna inanmanın mânâsızlığını ifade ederken, müspet olanı da bildirir. ("Tefeül" bir şeyi hayra yormak mânâsına gelmektedir)
  Ebû Hüreyre'den gelen bir rivayete göre, "Peygamber (S.A.V.) güzel tefeülden hoşlanır, bir şeyi uğursuz saymaktan hoşlanmazdı." (İbni Mâce, Tıb: 43.)
  Her yılın en az bir ayının 13’üncü günü cumaya denk geliyor. Paraskevidekatriafobi, 13’üncü cumalardan korkmaya verilen addır.

  13 fobisinin kaynağı olarak birçok olay gösteriliyor.

  > Hz. İsa’nın bir cuma günü çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde toplam 13 kişi bulunuyordu; İsa ve 12 Havari. Sonraları 13 sayısını çağrıştıran bu sayının içinde geçtiği herşey lanetli, kötü, korkunç olarak nitelendirilmeye başlandı.

  > İbraniler’e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13’üncü harfinin “mavet” (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan “m” olmasıydı. Hammurabi kanunları listesinde 13 sayısı atlanmıştı. İskandinav mitolojisinde, İskandinav tanrılarının en kötülerinden olan Loki, Valhalla’daki oniki kişilik bir şölene davetsiz olarak gitmişti. 13’üncü kişi olarak gittiğinde, gözyaşı tanrısı olarak da anılan, adının anlamı “Muzaffer” olan, yakışıklı ve adil Baldr’ın ölümüne yol açtığından, bu sayı uğursuz olarak anılmaktaydı. 13 Ekim 1307 Cuma günü, Fransa Kralı Philippe ile Papa Clemens’in işbirliği sonucu Tapınak Şövalyeleri’nin çoğu tutuklanıp idam edilmişti.

  > Tarihte ünlü adlardan kimileri de bu fobiye sahipti. Henry Ford ayın 13’ünde çalışmazdı. Franklin Delano Roosevelt 13 kişilik bir grupla aynı masada yemek yemezdi. Napolyon, Mark Twain ve Richard Wagner de bu fobiye sahip öteki ünlü kişilerdir.

  > Birçok otel müşterisi 13 numaralı odada kalmayı reddeder; bu nedenle kimi otellerde oda numaraları 12, 12A, 14 olarak devam eder. Yemek sırasında masada 13 kişinin olması büyük uğursuzluk olarak görülür. Ayın 13’üne rastlayan cuma gününde kişiler yolculuk yapmaktan, anlaşma imzalamaktan kaçınırlar. Kimi ülkelerde gökdelenlerin asansörleri 13’üncü katta durmaz. Agatha Christie’nin “Thirteen at Dinner” adlı romanında da sayı uğursuz olarak geçmektedir.

  > Aslında 13 sayısı tüm toplumlarda uğursuz değil. Örneğin, Meksika’da, Keltik ve Germen toplumlarında bu sayı genelin tam tersine önemli, kutsal ve şans getiren bir sayı olarak düşünülüyordu.•
 2. kralbenim

  kralbenim Üye

  Katılım:
  10 Mart 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  cok sıkıcı bir konu
 3. REVŞEN

  REVŞEN Üye

  Katılım:
  10 Kasım 2008
  Mesajlar:
  335
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  bence konu sıkıcı değil.Yazı sana biraz uzun geldi :D
 4. Persephone

  Persephone Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.521
  Beğenileri:
  485
  Ödül Puanları:
  83
  bence 3 ve 6 uğursuz 13 de uğursuz sonunda 3 var:D
 5. sevilcan

  sevilcan Üye

  Katılım:
  15 Mart 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  paylaşım için teşekkürler.
 6. Lusadris

  Lusadris Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  82
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  uğurlu uğursuz sayı mı olur, ve ya öle değişik şeyler :D
 7. Lusadris

  Lusadris Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  82
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  sadece tesadüflerden ibarettir bence, aksisini inkar edenin çok derin dini bilgiye sahip olması gerekir..
 8. JoGa

  JoGa Üye

  Katılım:
  30 Mart 2009
  Mesajlar:
  44
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Paylaşım için çok teşekkürler...

Sayfayı Paylaş