15 tatilde neler yapılabilir?

Konu 'Psikolojik Danışma - Rehberlik' bölümünde Moderatör Elif tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Elif

  Moderatör Elif Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  750
  Beğenileri:
  492
  Ödül Puanları:
  0

  Yarıyıl tatili özellikle lise son sınıfta ve 8. sınıfta okuyan öğrenciler için bulunmaz bir fırsat bu dönem. Çünkü yarıyıl tatili ile birlikte bütün enerji ve konsantrasyonu sadece ÖSS ve SBS üzerinde yoğunlaştırma şansı doğuyor. Sınava hafta içi öğrencisi olarak hazırlanan öğrenciler de bu dönem içinde yeniden bir tazelenme yaşabiliyor. O nedenle öğrenciler adına farklı bir mevsimi ifade ettiği için “Çalışma mevsimi” de diyebiliriz yarıyıl tatiline. Sizin en güzel çiçekleriniz bu dönemde açmalı, ağaçlarınız en leziz meyvelerini bu dönemde vermeli!

  Peki yarıyıl tatili nasıl değerlendirilmeli? Bu konuda her öğrenci kendi durumuna göre bir çalışma stratejisi belirlemelidir. Bu özel dönem için sizin yapmanız gereken, sadece bu döneme özgü yeni bir çalışma programı oluşturmaktır. Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirlemelisiniz. Bu hedefler çalışma isteğinizi kamçılayacak nitelikte olmalıdır. Hayali ve gerçekleşmesi imkansız hedefler, belli bir süre sonra ümidinizin kırılmasına ve çalışma isteğinizin azalmasına neden olabilir. Bu dönem içinde uygulanabilecek 4 temel strateji vardır. Her öğrenci kendi durumunu etüt edip buna göre aşağıdaki uygulamalardan birini yapmalıdır

  .........................

  1. Konu tekrarı yapmak: Özellikle geçmiş konulardan çok fazla hatası çıkan öğrenciler genel tekrara ağırlık vermelidir.

  2. Eksik kalan konuları tamamlamak: Eğer öğrenci çalıştığı dergiye ya da dershanedeki konulara yetişememişse acilen bu konuları bitirmeye çalışmalıdır. Konu eksiği fazla olan, konuları sınava kadar yetiştirememe korkusu yaşayan öğrenciler, bu tatilde önceliği eksik konularını tamamlamaya ayırmalılar. Bu tip öğrenciler ikinci döneme konu eksiğini gidermiş şekilde başlamayı amaçlamalılar. Çünkü ikinci dönem hem zamanın daha kısa olması, hem sınavın yaklaşmasıyla birlikte yaşanacak stres ve kaygı, hem de bahar mevsiminin gelmesi ve sıcakların başlamasıyla birlikte ev dışının daha cazip olması nedeniyle öğrenci adına handikap oluşturacaktır.

  3. Çalışılmış olunmasına rağmen zayıf hissedilen derslere ya da konulara yoğunlaşmak: Örneğin öğrencinin matematikten ve geometriden çok fazla eksiği varsa, öğrenci tatil döneminde özellikle bu derslere daha fazla vakit ayırarak bu zayıflığını gidermelidir.

  .......................


  4. Yeni konular çalışmak: Bunu yapacak arkadaşların konu eksiklerinin olmaması ve çalıştığı konulardan çok az soru kaçırıyor olması gerekir. Yani ders durumu ve puanları iyi olan öğrenciler bu yola başvurmalıdır.

  Bunlardan hangisini uygularsanız uygulayın ama az bir süre de olsa bu zamana kadar çalıştığınız konuların genel bir taramasını yapmayı ihmal etmeyin. Günlük belli bir zaman dilimini ‘tekrar yapma’ya ayırın.

  Konu yetiştirmede problemi olmayan bir öğrenci için yarıyıl tatili ‘tekrar yapma' açısından bulunmaz bir fırsattır. Öğrencilerin bir kısmı konuları yetiştirme açısından bir problem yaşamamaktadır, ama çalışılan konuların ne derece hazmedildiği önemli bir soru olarak kafaları kurcalamaktadır. Bu nitelikteki öğrenciler, yarıyıl tatilinde sorularla ilk dönemin genel bir tekrarını yapma şansı yakalamış olurlar. Hangi konuların ne derece öğrenildiği, eksik kalan yönlerin ne olduğu böylece görülmüş olur. Buna göre yeniden konu çalışması yapılır.


  ...........

  Yarıyıl tatilinin sonunda bir-iki deneme sınavı çözerek bu çalışmanızın size getirilerini ölçün.

  Peki sadece ders mi çalışacaksınız, soru mu çözeceksiniz bu dönemde?.. Tabii ki hayır. İlk dönemin yorgunluğunu atmanızı ve çalışma dönemi içerisinde bir nebze de olsa rahatlamanızı sağlayacak belli aktivitelere de zaman ayırmak gerekir. Bunu yaparken ölçüyü kaçırmamakta fayda vardır.

  Kalan sürede belki de çalışma açısından bu kadar verimli geçirebileceğiniz başka bir zaman dilimi bulamayacaksınız. O nedenle bu sıçrama tahtasını iyi değerlendirin ki başarıya ulaşabilesiniz.
  babygirl->seda, a_y_t_ü_l ve Red bunu beğendi.
 2. a_y_t_ü_l

  a_y_t_ü_l Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.292
  Beğenileri:
  534
  Ödül Puanları:
  0
  Çok doğru ve güzel bilgiler ;) Sağol Elif 'çim :)
 3. Moderatör Elif

  Moderatör Elif Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  750
  Beğenileri:
  492
  Ödül Puanları:
  0
  Rica ederim hayatım .... :)
 4. SchwEiNsTeiGeR

  SchwEiNsTeiGeR Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2010
  Mesajlar:
  40
  Beğenileri:
  24
  Ödül Puanları:
  0
  bilgiler güzelde bunları uygulamaya geçirmek zorluyo insanı :)
 5. harbikızemine

  harbikızemine Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1.576
  Beğenileri:
  859
  Ödül Puanları:
  114
  güzelmiş bu bilgiler...
 6. _essraa_

  _essraa_ Üye

  Katılım:
  15 Mart 2008
  Mesajlar:
  267
  Beğenileri:
  74
  Ödül Puanları:
  29
  Yararlı olacağını düşünüyorum zaten düzenli çalışan yapar :D :)
  Her zaman başarır :)
 7. Moderatör Elif

  Moderatör Elif Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  750
  Beğenileri:
  492
  Ödül Puanları:
  0
  evet öyledir tabi... :)
 8. masum_gulus

  masum_gulus Üye

  Katılım:
  16 Kasım 2008
  Mesajlar:
  618
  Beğenileri:
  388
  Ödül Puanları:
  0
  Benim için bu sene hep tatil oldu zaten :D

Sayfayı Paylaş