16 - 31 arsı edebiyat

Konu 'Edebiyat 9.Sınıf' bölümünde miraç599 tarafından paylaşıldı.

1. miraç599

miraç599 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0

:330::330::cool:sayfa-16
    1 ve 2.soru:

1_birinci metin bilgi verme amaçlı yazılmıştır herkes aynı şeyi anlar
    ikinci metinde yani şiirde ise o anda yaşanılanlar okuyucunun ruhuna yansıtılarak süslü bir biçimde imgelerle anlatılmıştır daha etkileyici bir anlatım vardır ve de herkes aynı şeyi anlayamayabilir.

2_Birinci metin söylediğimiz gibi bilgi verme amaçlı yani zaten bilinen bir konuyu anlattığı için gerçek olma olasılığı daha fazladır.Şiirde ise şair kendi duygu ve düşüncelerini de olaya kattığı için sanki hayali olarak da yazılabilirmiş gibi geliyor ve daha az gerçeklik payı veriyor.

sayfa 19

1)ilki doğru 2.si yanlış

2)........................metn in dili imgesel bir dildir.

3)b

sayfa29
    Olçme degerlendirme

1)d ,,y
    2)milli sanat anlayısını
    3)e
    4)b
    5)bilmiyorum

Sayfa 34 -
    Olçme ve değerlendirme

1-) Y, D
    2-)â ve d^
    3-)alitarasyon
    4-)C
    5-)Aruz, hece ölçüsü, redif, uyak...

Sayfa 39-
    Olçme ve değerlendirme

1-)D,Y
    2-)A
    3-)C
    4-)*......Kişileştirme
    *.....teşbih.
    5-) bulamadım

sayfa 28
    inceleme

- ilahi:dili sade ve anlaşılır ve ulukle yazılmış 2-gazel:beyit halinde ve yabancı sözcüklerle yazılmış 3-karanfil 1. bent halinde vebireysel yazılmış 4-karanfil 2. bent halinde 2 .dünya savaşının insanlar üzerindeki etkisini konu edinmiş

2-bu dönemde ahiret hayatını bilerek düşünerek hayata ona göre işler yapılması gerektiğine dualar edip halka inanmak gerktiğini söylüyor

4-aynı anlamda kullanılmıştır. fakat her dönemin özelliklerine göre farklı kelimelerle ifade edilmiştir

5-ilahi: tasavvuf var gazelde:divan edebiyatı karafil 1 de bireysel konular karanfil 2 de 2 . dünya savaşının insanlar üzerindeki etkisi

sayfa 29
    anlama ve yorumlama

1- her şair aşk ile ilgili düşüncelerini tasvirlerini farklı kelimelerle ifade etmiştir
    1.şiir aşk ilahi Allah tan bir ışşıktır ben de pervane gibi döner dururum demek istiyo 2.şiir hedef olarak 3.şiir zihniyetin getirdiği anlatım var herkes zihniyetlerinden dolayı aşkı farklı anlatmıştır

sayfa 31 hazırlık

1- ahenkli ritimli ve uyumlu olması

2-eger düz yazı şiir gibi şiiri de düz yazı gibi okursak anlam olmaz

3-serbest şiir zor ezberlenebilen düz şiir de çook cabuk ezberlenebilir. düz yazıda ritim ve ahenk yoktur. oldugu gibi okunur bu yüzden akılda pek kalmaz ama şiirde kafiye ritim,ahenk oldugu için daha kolay akılda kalır.

4- sadece yüklene programa göre hareket eder bu yüzden vurgu tonlama yapmaz robot ezberlediklerini söyler sesleri uyyduramaz biri yapay biri dogaldır.
    caylakgrafiker bunu beğendi.
  2. miraç599

miraç599 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    teşekür yokmu yyayya
  3. miraç599

miraç599 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    :shy::shy::shy::shy::shy::shy::shy::shy::shy::shy::shy::shy:

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

:330::330::cool:sayfa-16
    1 ve 2.soru:

ikinci metinde yani şiirde ise o anda yaşanılanlar okuyucunun ruhuna yansıtılarak süslü bir biçimde imgelerle anlatılmıştır daha etkileyici bir anlatım vardır ve de herkes aynı şeyi anlayamayabilir.

2_Birinci metin söylediğimiz gibi bilgi verme amaçlı yani zaten bilinen bir konuyu anlattığı için gerçek olma olasılığı daha fazladır.Şiirde ise şair kendi duygu ve düşüncelerini de olaya kattığı için sanki hayali olarak da yazılabilirmiş gibi geliyor ve daha az gerçeklik payı veriyor.

sayfa 19

1)ilki doğru 2.si yanlış

3)b

sayfa29
    Olçme degerlendirme

1)d ,,y
    2)milli sanat anlayısını
    3)e
    4)b
    5)bilmiyorum

Sayfa 34 -
    Olçme ve değerlendirme

1-) Y, D
    2-)â ve d^
    3-)alitarasyon
    4-)C

Sayfa 39-
    Olçme ve değerlendirme

1-)D,Y
    2-)A
    3-)C
    4-)*......Kişileştirme
    *.....teşbih.
    5-) bulamadım

sayfa 28
    inceleme

- ilahi:dili sade ve anlaşılır ve ulukle yazılmış 2-gazel:beyit halinde ve yabancı sözcüklerle yazılmış 3-karanfil 1. bent halinde vebireysel yazılmış 4-karanfil 2. bent halinde 2 .dünya savaşının insanlar üzerindeki etkisini konu edinmiş

2-bu dönemde ahiret hayatını bilerek düşünerek hayata ona göre işler yapılması gerektiğine dualar edip halka inanmak gerktiğini söylüyor

4-aynı anlamda kullanılmıştır. fakat her dönemin özelliklerine göre farklı kelimelerle ifade edilmiştir

5-ilahi: tasavvuf var gazelde:divan edebiyatı karafil 1 de bireysel konular karanfil 2 de 2 . dünya savaşının insanlar üzerindeki etkisi

sayfa 29
    anlama ve yorumlama

1- her şair aşk ile ilgili düşüncelerini tasvirlerini farklı kelimelerle ifade etmiştir
    1.şiir aşk ilahi Allah tan bir ışşıktır ben de pervane gibi döner dururum demek istiyo 2.şiir hedef olarak 3.şiir zihniyetin getirdiği anlatım var herkes zihniyetlerinden dolayı aşkı farklı anlatmıştır

sayfa 31 hazırlık

3-serbest şiir zor ezberlenebilen düz şiir de çook cabuk ezberlenebilir. düz yazıda ritim ve ahenk yoktur. oldugu gibi okunur bu yüzden akılda pek kalmaz ama şiirde kafiye ritim,ahenk oldugu için daha kolay akılda kalır.

4- sadece yüklene programa göre hareket eder bu yüzden vurgu tonlama yapmaz robot ezberlediklerini söyler sesleri uyyduramaz biri yapay biri dogaldır.
    Genişletmek için tıkla...
  • miraç599

miraç599 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    herşy burda çek arabayı ucuzluk pazarı

=miraç599;990187]:330::330::cool:sayfa-16
    1 ve 2.soru:

sayfa 19

1)ilki doğru 2.si yanlış

3)b

sayfa29
    Olçme degerlendirme

1)d ,,y
    2)milli sanat anlayısını
    3)e
    4)b
    5)bilmiyorum

Sayfa 34 -
    Olçme ve değerlendirme

1-) Y, D
    2-)â ve d^
    3-)alitarasyon
    4-)C

Sayfa 39-
    Olçme ve değerlendirme

1-)D,Y
    2-)A
    3-)C
    4-)*......Kişileştirme
    *.....teşbih.
    5-) bulamadım

sayfa 28
    inceleme

sayfa 29
    anlama ve yorumlama

sayfa 31 hazırlık

4- sadece yüklene programa göre hareket eder bu yüzden vurgu tonlama yapmaz robot ezberlediklerini söyler sesleri uyyduramaz biri yapay biri dogaldır.[/QUOTE]
    caylakgrafiker bunu beğendi.
  • Azadenur

Azadenur Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler ama lütfen birdahakisine daha anlamlı yazarmısın ? :)
  • Adam Akıllı

Adam Akıllı Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    0
    Neden yazdıklarını durmadan tekrarlıyorsun acaba forum kurallarına aykırı!
    Moderatör adayıyım uyarmak zorundayım mesajı moderatöre bildirirdimde sadece bir mesaj değil.
    İyi Forumlar!
  • enwy angel

enwy angel Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    547
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşım Sayfa 17'yi yaptıysan yazabilirmisin acaba?
  • Xplicht

Xplicht Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadasım 24 -25 yaptıysan yazabilrmsn ?
  • enwy angel

enwy angel Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    547
    Ödül Puanları:
    0
    Sayfa 17 lazım :( :p
  • bravemertxox

bravemertxox Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0

arkadasım 24 -25 yaptıysan yazabilrmsn ?
    Genişletmek için tıkla...
    buyrun tüm cevaplar burda

• Sayfayı Paylaş