17 Mayıs “Dünya İletişim Günü”

Konu 'Yayın ve İletişim' bölümünde Desert Rain.* tarafından paylaşıldı.

 1. Desert Rain.*

  Desert Rain.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.421
  Beğenileri:
  2.918
  Ödül Puanları:
  0

  17 Mayıs “Dünya İletişim Günü”  İletişim çağını yaşadığımız günümüz dünyasında, iletişim teknolojileri yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bu teknolojiler sosyal ilişkilerimizde, çalışma alanlarımızda ve tüketimlerimizde etkin olarak yer almaktadır. İletişim araçlarının günlük hayatımızda yoğun olarak yer alması nedeniyle geçen yıllara göre daha da önem kazanmış olan Dünya İletişim Günü‘nün anımsanması ve üzerinde düşünülmesi zorunlu olmaktadır.

  İletişim alanı, tüm dünyada ve ülkemizde, büyük değişimlere ve gelişmelere sahne olmaktadır. Bu çerçevede 1969‘dan beri 17 Mayıs tarihi, 1865 yılının 17 Mayısı‘nda ilk telgrafın gönderildiği güne atfen “Dünya İletişim Günü” olarak kutlanmaktadır.
  Geçen yılın konusu, “Siber Uzayda Çocukları Korumak” olarak belirlenmiştir. 2009 verilerine göre internet kullanıcıları tüm dünyada 1,5 milyar kişiyi aşmıştır ve bu kullanıcıların 600 milyonu Asya‘da, 130 milyonu Latin Amerika‘da ve 50 milyondan fazlası da Afrika‘da bulunmaktadır. Hızla büyüyen bir siber uzay olan internet ve diğer iletişim teknolojileri, özellikle çocukların ve gençlerin zihinsel ve ruhsal gelişimleri için büyük tehlikeler barındırmaktadır. Çocukların ve 13-19 yaş arası gençlerin %60‘ının günlerinin büyük bir bölümünü, internette sohbet ortamlarında veya cep telefonları ile konuşarak, kısa mesaj yolu ile görüşme yaparak geçirdikleri, özellikle tüm kişisel bilgilerini de bu vesilelerle düzensizce paylaştıkları belirlenmişt ir.

  Bu çerçevede, hem internet ortamının sınırsızlığı hem de cep telefonları üzerinden yapılan ücretsiz konuşma ve kısa mesaj paylaşımları, çocuklarımızın ve gençlerimizin, “Bilgi” edinmek yerine bilinçsizleşen, araştırma yapmak yerine boşa zaman geçirmeyi daha çok benimseyen, kendi gelecekleri için planlar yapmak ve topluma faydalı birer birey olmak yerine gündelik paylaşımları tercih eden bir kuşağın mensupları olmalarına yol açmaktadır.
  “Dünya İletişim Günü”nde, Bilgi toplumu deyince; iletişimin, bireyin ve toplumun özgürlükleri ve temel yaşama hakkını gözeterek doğru bir biçimde geliştirilmesi, öncelikle dikkat edilmesi gereken konu olarak ön plana çıkmaktadır.


  kaynak:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Sayfayı Paylaş