17.y.y Islahatları ile ilgili sorular

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde lazots33 tarafından paylaşıldı.

 1. lazots33

  lazots33 Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2013
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  1.2.Osman ve 4.Murat döneminde yapılan ıslahatların sebepleri nelerdir bu ıslahatlar hangileridir ?

  2.4.Murat döneminde devletin gidişatı ile ilgili hangi raporlar hazırlanmış bu raporların hazırlanış sebepleri ve içerikleri neler olmuştur
  3.4.Murat döneminde hangi devletlerle ilgili siyasi mücadeleler yapılmıştır . Bunların sebep-sonuçlar neler oldu yazarak kasri şirin anlaşmasının maddelerini ve önemini yazınız

  4- İltizam,mukata ve mültezim nedir iltizam sistemi neden çıkarılmış ve olumsuzlukları neler olmuştur
  5- Tımar sisteminin bozulmasının sebepleri ve sonuçları nelerdir
  6- 17.yyda avrupada bilim ve teknik alanındaki gelişmeler nelerdir . Bilime yön veren bilim insanları hangileridir bilime katkıları nelerdir


  Hocanın sorduğu sorular bu kadar yardımcı olursanız sevinirim yapamıyorum yaaa :tongue_ani::tongue_ani:
 2. lazots33

  lazots33 Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2013
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  birisi soruya cevap verseydi iyiydi adminler bile ilgilenmiyorya .
 3. MaMiLog

  MaMiLog Üye

  Katılım:
  2 Aralık 2011
  Mesajlar:
  399
  Beğenileri:
  200
  Ödül Puanları:
  43
  1.Sorunun cevabı

  devlet otoritesini güçlendirmek ortak amaç
  2.osman1- Şeyhülislam’ın fetva vermek dışındaki yetkilerini elinden aldı. Böylece ilmiye sınıfının devlet işlerine karışmasını önlemiştir.2- Maliyeye önem verdi. Din adamlarına ve askerlere fazladan verilen paraları kesti.3- Genç Osman, saray dışı evlilik yaparak sarayı halka açmaya çalışmıştır. Genç Osman bu yönü ile sosyal alanda ıslahat yapan ilk padişahtır.4- İlk kez Yeniçeri Ocağını kaldırmayı düşünmüştür. Bunu haber alan yeniçeriler Genç Osman’ı öldürmüşlerdir.
  4.murat1- İçki, tütün, gece sokağa çıkma yasağı getirmiştir.2- Koçi Bey’e duraklamanın nedenleri ve çareleri ile ilgili Koçi Bey Risalesi’ni hazırlattı.3- Kuvvet ve şiddet yoluyla devlet otoritesini yeniden sağlamıştır.4- Yeniçeri ve sipahi zorbalarını ortadan kaldırdı. Bu durum İstanbul’da asayiş ve güvenliğin yeniden kurulmasını sağladı.5- İran üzerine iki sefer düzenledi. Bu seferler sırasında Anadolu’daki Celaliler ortadan kaldırılmış, emniyet ve güvenlik sağlanmıştır.6- Tımarlar eskiden olduğu gibi savaşlarda yararlılık gösterenlere verilmiştir.  5.Sorunun cevabı

  Tımar Sisteminin Bozulmasının Nedenleri Nelerdir Kısaca
  Avusturya cephesinde bulunmakta olan atlı süvari ve sipahilerin gücü azalmıştı çünkü 16. yüzyılda Avrupa’da ateşli silahlar iyiden iyiye geliştirilmiş ve yaygınlaşmıştı. Bu durumda atlı süvari ve sipahilerin önemi azalmış, eskiden beri ateşli silahlarla donanmış olan yeniçerilerin önemi artmıştı. Bunların maaşları ulufe olarak yani doğrudan doğruya hazineden verilmekteydi. Ateşli silahlara sahip olmasından dolayı önemleri artan yeniçerilerin sayısı da artmıştı ve devletin nakit ihtiyacı da doğru orantılı olarak artış göstermekteydi. Bunu sağlamak için vergiler iltizam yöntemiyle alınmalıydı. Tımar sisteminde iltizam yöntemi de yoktu. İyice önemi kalmayan tımar sistemi kalıntı bir kurum olarak 19. yüzyıla kadar varlığını sürdürdü ve 1839 senesinde Tanzimat Fermanı ile resmen kaldırıldı.


  6.Sorunun cevabı


  17.yy Avrupasında bilim ve teknik alanındaki gelişmelerden en önemlileri hangileridir

  1- Barut ve Top:Barutu ilk defa Çinliler eğlence ve şenliklerde kullanmıştır. Barut daha sonra Türkler ve Müslümanlar tarafından kullanılmıştır. Haçlı Seferleri ile Avrupa’ya geçmiştir. Barutun ateşli silahlarda ve topta kullanılmasıyla Derebeylik (feodalite) rejimi sona erdi.Krallıklar güçlenmeye başladı.
  2- Kâğıt ve Matbaa:Kâğıt yapımını ilk defa Çinliler ipekten yaparak gerçekleştirmiştir.Türkler ise pamuktan kâğıt yapmışlardır.Pahalıya mal olduğu için üretilemiyordu.Avrupalıların ilk defa selülozdan kâğıt yapması ile kâğıt üretimi artmıştır.
  İlk ilkel matbaayı Çinliler kullanmıştır.Uygurlar ise tahta harflerden yapılan matbaayı kullanmışlardır. Gerçek anlamda matbaa 15 yy da Jan Gutenberg (1450) adındaki Alman tarafından geliştirilmiştir.
  Kâğıt ve matbaanın icadı Avrupa’da okuma-yazma oranını yükseltmiştir.Duygu ve düşüncelerde değişiklikler olmuştur. İncil milli dillerde basılıp asıl kaynağından okunmaya başlamıştır.Din adamlarının anlattıklarının İncil ile ters düştüğü görüldü. Bu durumda Rönesans ve Reform hareketlerine sebep olmuştur.
  3- Pusula: İlk defa Çinlilerin kullandığı pusula Haçlı Seferleri ile Müslümanlardan Avrupa’ya geçmiştir. Pusulanın bulunması gemicilerin cesaretle okyanuslara açılmasını sağladı. Bu da Coğrafi Keşiflerle yeni yerlerin bulunmasında etkili oldu.
 4. Moderatör Bahadır

  Moderatör Bahadır Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  27 Şubat 2012
  Mesajlar:
  542
  Beğenileri:
  160
  Ödül Puanları:
  43
  Yer:
  Adana
  3. Sorunun Cevabı

  IV. Murat Döneminin Siyasal Olayları
  IV. Murat'ın İlk Yılları
  IV. Murat'ın (1623-1640) ilk yılları karışıklık içinde geçti. Yaşının küçük olması nedeniyle saltanatının ilk yıllarında yönetim, annesi Kösem Sultan'ın ve çevresindeki kişilerin elinde kaldı. Askerî isyanlar çıktı.
  IV. Murat, 22 yaşında yönetime egemen oldu. Yeniçeri ve sipahi ocakları üzerinde tam otorite kurdu. IV. Murat döneminin önemli siyasal olayları şunlardır:

  OSMANLI-İRAN İLİŞKİLERİ (1624- 39)
  Sebebi: Şah Abbas'ın Şiilik propagandası yapması ve 1624'te Bağdat'ı işgal etmesi
  Sultan Dördüncü Murad tahta geçtiğinde ülkede siyasi ve ekonomik sorunlar çok ağırlaşmış, Anadolu'da ve Rumeli'de isyancılar etkin duruma geçmişti. Bu dönemde Bağdat valisi Yusuf Paşa idi. Ancak bu bölgenin idaresi zenginliği ile ünlü Subaşı Bekir'in elindeydi. İdareyi zorla ele geçirmeye çalışan Subaşı Bekir ve Abaza Mehmed Paşa ayaklandı. Vali olmak istediğini bildiren Bekir Subaşı'ya Osmanlı Devleti vali olduğuna ilişkin emirnameyi gönderdi.
  Safevi Devletinden de daha önce yardım isteyen Bekir Subaşı, Osmanlı Devleti tarafından vali atanınca kendisine yardım etmek amacıyla çağırdığı İran askerlerini kovdu. Bu durumdan yararlanmaya çalışan Şah Abbas Bağdat'ı işgal etti. (1624)
  17 yıl sürecek savaş başladığında Sultan Dördüncü Murad daha çocuk yaşlardaydı. Bu sebeple savaşın ilk yıllarında İran büyük başarılar elde etti. Sultan Dördüncü Murad, ilerleyen yıllarda iç isyanları nispeten kontrol altına aldı ve saray içinde düzenlemeler yaptı. İran meselesine de büyük önem veriyordu.

  Şah I. Abbas'ın 1623'te Bağdat'ı ele geçirmesiyle Osmanlı-İran savaşları yeniden başladı. İran ile başlayan savaşlar ilk zamanlar iyi yürütülemedi. Musul ve Kerkük, İranlıların eline geçti. Fakat buralar, daha sonra geri alındı.

  REVAN SEFERİ (1635)
  IV. Murat'ın ilk seferidir.
  Sebebi:
  1)İran'ın Osmanlı topraklarına saldırması ve IV.Murat’ın Anadolu'yu eşkıyalardan temizlemek istemesi.
  2)IV. Murat, İran karşısında uğranılan başarısızlıklara ve İran'ın saldırgan tutumuna son vermek için, kendisi sefere çıkmaya karar verdi.
  Erzurum ve Kars yoluyla Kafkasya'ya ulaşan IV. Murat, askerî yönden önemi büyük olan Revan'ı kuşattı. Revan Kalesi alındı (1635). Daha sonra Tebriz'e girildi. Kış mevsiminin yaklaşması üzerine IV. Murat, İstanbul'a geri döndü.
  Kısaca Sonucu: Revan ,Ahıska ve Tebriz alındı.

  BAĞDAT SEFERİ (1638):
  Sebebi
  1)Osmanlı ordusunun geri dönmesinden sonra, İranlılar, Revan'ı geri alması
  2)IV.Murat İran sorununa kesin bir çözüm bulmak istemesi ,
  3)İran'ın Revan'ı geri alması
  Şah I. Safi, Revan'ı geri almasına rağmen, İstanbul'a elçi göndererek barış istedi. IV. Murat, elçiyi kabul etmedi. Yeniden sefere çıkan IV. Murat, Halep ve Musul üzerinden Bağdat'a ulaştı ve kenti ele geçirdi (1638).
  Kısaca Sefer : Sefer sırasında Anadolu'daki asiler ve eşkıyalar temizlendi. Bağdat alındı.
  NOT: IV.Murat bu seferde devlet adamları ve askerler üzerinde otorite kurmak için hata yapanları şiddetle cezalandırmıştır

  Sonucu:İran’ın isteği ile KASR-I ŞİRİN ANTLAŞMASI (1639) imzalandı:
  Maddeleri:
  1-Azerbaycan ve Revan, İran'a bırakıldı.
  2-Bağdat ,Musul ve Diyarbakır Osmanlılara kaldı.
  3-Zağros Dağları iki devlet arasında sınır olacak.
  Önemi:
  1)Bu antlaşma ile bugünkü Türkiye-İran sınırı büyük ölçüde belirlenmiştir.
  2)Azerbaycan Türkleri ile Anadolu Türkleri arasındaki bağ koptu.
  3)Duraklama Devri İran savaşları sona erdi

  OSMANLI- LEHİSTAN İLİŞKİLERİ
  Rus Kazaklarının Karadeniz'de Türk sahillerine ve Rumeli'de Tuna kıyılarına saldırıları, Osmanlı-Lehistan ilişkilerinin bozulmasına neden oldu.
  Kırım kuvvetlerinin Rus Kazaklarının üzerine akın yapması kararlaştırıldı. Ancak, bu sırada İran ile ilişkilerin bozulması nedeniyle Kırın kuvvetlerinin İran'a gönderilmesi yüzünden Lehistan seferi gerçekleştirilemedi.
  1630'da Özi Beylerbeyi Mustafa Paşa, Lehistan ile bir antlaşma yaptı. Ancak, barış dönemi uzun sürmedi. İki ülke arasındaki ilişkilerin bozulması sonucu, Osmanlı kuvvetleri Lehistan'a girdi. Osmanlı kuvvetlerinin Lehistan'a girmesi üzerine, İstanbul'a gelen Leh elçisi, IV. Murat tarafından kabul edildi. Ancak anlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine IV Murat, sefere çıkmaya karar verdi (1634).
  Lehistan, işin ciddiyetini anlayınca, öne sürülen anlaşma koşullarını kabul etti.
  Buna göre;
  1-Lehistan, Rus Kazaklarının Osmanlı topraklarına saldırılarını önleyecek,
  2-esirler karşılıklı olarak değiştirilecek
  3-iki ülke arasında ticaret özendirilecekti.

  4. Sorunun cevabı

  İltizam ve Mukataa
  Fatih Sultan Mehmet döneminde tımar dışında kalan bölgelerin vergilerini toplamak için getirilen bir düzendir. Bir bölgenin kanunla belirlenmiş vergisini toplayıp hazineye yatırma işidir.İhale ile belirlenen sistemde vergi kaynağı araziye mukataa, ihale sistemine iltizam, bu işi yapan kişilere de mültezim denirdi.

  Mültezimler iltizam aldıkları bölgenin vergilerini devlete peşin öder sonra da gidip o bölgedeki vergileri kendisi toplardı.

  İltizam sisteminin devlet ve vatandaş açısından yararları ve zararları nelerdir?

  Devlet böylece nakit sıkıntısını giderirdi. Ancak bu uygulama mültezimi iltizam aldığı bölgenin yöneticisi konumuna getirmişti. Verdiği miktarın kat kat fazlasını halktan almaya çalışan mültezimlerin baskıları nedeniyle halk ağır vergileri ödeyemediği için toprağını terk etmek zorunda kalmıştı. Bu da üretimin düşmesine neden olmuştu.

Sayfayı Paylaş