175-176-177-179-180-181-182.Sayfaların Cevapları

Konu 'Edebiyat 9.Sınıf' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  175.Sayfa Hazırlık :


  1)Tarihi belli olmayan bir köşe yazısının tarihi,bahsedilen sosyal,siyasi,kültürel,dini ya da askeri konulardan tahmin edilebilir.


  176.Sayfa İnceleme:


  1)Verilen ifadelere göre yazarın,döneminin kültür-sanat hayatını yakından takip ettiği,tartışmalara katıldığı;edebi bakımdan da ''gelenekçi'' bir anlayışı savunduğu,binlerce yıllık birikimin devamı olduğu anlaşılmaktadır.


  176.Sayfa Anlama-Yorumlama:


  1)Öğretici metin yazarları metinlerini oluşturdukları dönemden ayrı düşünülemez.Çünkü yazarlar , yaşadıkları dönemin kültürel,siyasi,dini ve askeri özelliklerinden o toplumda yaşayan bir birey olarak etkilenir.Bu etki istemsiz olarak yazarlara,dolayısıyla da eserlere yansıyacaktır.


  2)Öğretici metinler,dönemlerinin kültür,sanat ve toplum hayatının belgeleri olarak kabul edilebilir.Çünkü bu metinler dönemlerindeki kültürel,sanatsal ve toplumsal etki,gelişme ve olayları çevresinde oluşan, onlardan bağımsız olmayan metinlerdir.


  3)Bir döneme ait iki öğretici metin araında köklü düşünce farklılıklarının olması,döneminde var olan konu hakkında farklı düşüncelerin olduğunu,kesinlik kazanmayan ya da üzerinde ittifak yapılamayan konunun hala irdelendiğini gösterir.


  176. ve 177. Sayfadaki Ö.lçme-Değerlendirme:

  1) D-Y


  2) D şıkkı


  3) E şıkkı


  4) Boşluğa SOSYAL yazılacak.


  5)Bir öğretici metnin hangi dönemde yazıldığını belirleyebilmek için metindeki kültürel,sosyal,siyasi,dini,askeri özellikleri yansıtan söz,söz grubu ve cümlelerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.  Umarım işinize yarar.. ;)
  Son düzenleyen: Moderatör: 14 Mayıs 2009
 2. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  179-180-181-182.Sayfaların Cevapları

  HAZIRLIK :

  1) Bir buluşu konu alan bir yazardaki amaç buluş hakkında bilgi vermek ve buluşu kavratmaktır.Doğum gününde yaşananları anlayan bi yazıdaki amaç ise duyguları ifade etmektir.


  2)Verilen cümlede kelime veya kelime grupları bir ifade etrafında birleşmiş unsurlardır.Bunlardan herhangi birinin veya birilerinin çıkarılması cümlenin anlamının daralmasına ve bozulmasına sebep olur.


  İNCELEME :

  1)Verilen şemaya göre ''itri'' adlı metnin yazılış amacı ''tanıtmak''tır.


  2)Yazar,İtri adlı metni oluştururken ''itri hakkında bilgi sahibi olmayı isteyen okuyucu kitlesi''ni dikkate almıştır.


  3)Metindeki bölümler metnin iletisi etrafında oluşturulan , böylelikle de metnin bir bütün olmasını sağlayan unsurlardır.Bu bölümlerden birincisi çıkarılması metnin yapı bütünlüğünün bozulmasına , iletinin tam olarak verilememesine sebep olur.


  4)Verilen cümle metinden bağımsız olarak değerlendirildiğinde sadece barındırdığı yargıyı ifade etmektedir.Metnin yapısının ileti etrafında birleşen anlamlı kümelerden oluştuğunu göstermektedir.


  5)Metin, başlıklarla da gösterildiği gibi , hayatı , devri , şahsiyeti ve eserleri olarak dört birime ayrılabilir.Bu ayrım her birimde anlatılanlar etrafında bir araya gelen anlamlı kümelere göre yapılmaktadır. '' Hayatı '' biriminde İtri'nin hayatını ifade eden anlamlı kümeler biraraya gelmiş ve bir bütün olarak ana bütnün bir birimi olmştur.Diğer birimlerde de aynı özellik söz konusudur.


  6)Metni meydana getiren birimlerdeki amaç bilgi vermektir.Bu birimler metnin iletisi olan itri etrafında bir araya getirildiği için iletiyle doğrudan alakalı iletiyi değişik yönlerden ifade eden birimlerdir.


  ANLAMA-YORUMLAMA :

  1)Öğretici bir metin özetlenirken , önce metnin yapısını oluşturun birimler belirlenmeli , daha sonra birimlerde anlatılanların özü , metnin iletisi etrafında birleştirilmelidir.


  2) ARKADAŞLAR HERHANGİ BİR KÖŞE YAZISI BULACAKSINIZ.


  3) SEÇTİĞİNİZ KÖŞE YAZISINA GÖRE CEVAPLAYACAKSINIZ.


  Ö.LÇME-DEĞERLENDİRME :

  1)
  Yukarıdaki metnin yazılış amacı tanıtmaktır.


  2) E şıkkı


  3) E şıkkı


  4) D şıkkı


  5) Verilen metin parçasının yazılış amacı , haber vermektir.
  Umarım işinize yarar.. ;):330:
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş