18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anıyoruz

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113

Videoyu açın ve konuyu öyle okuyun. Eminim birşeyler zihninizde canlanacak. Ve ben onların torunuyum diye kendinizle gurur duyacaksınız..

[FLASH]http://www.youtube.com/v/NubDy2vHObQ?version=3&hl=tr_TR[/FLASH]

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Sen çok yaşa Mustafa Kemal paşa.
    Sen çok yaşa Seyit Onbaşı.
    Siz çok yaşayın daha adını sayamadigim bizler için Şehit olan dedelerim sizler çok yaşayın.
    Sizler Türk gencinin içinde çok yaşayın bizlere ilham olun yar olun yardımcı olun.

Çanakkale Savaşı sırasında askerlerin yemek listesi;

43. Alay 1. Piyade Taburu 1. Bölük, 1917 yılı yemek listesi;

15 Haziran Sabah: Üzüm hoşafı. Öğlen: Yok. Akşam: Yağlı buğday çorbası ve ekmek.

26 Haziran Sabah: Yok. Öğlen: Yok. Akşam: Üzüm hoşafı, ekmek.

18 Temmuz Sabah: Üzüm hoşafı. Öğlen: Yok. Akşam: Yarım ekmek.

8 Ağustos Sabah: Yarım ekmek. Öğlen: Yok. Akşam: Şekersiz üzüm hoşafı, ekmek YOK

Kilitbahir Mecidiyesi'ndeki uzun 24'lüklerin üçüncü topunda idim. Bir kere mermiyi kucaklayacak oldum, yağlı olduğundan elimden kaydı. Elimi biraz topraklayarak bir dizimi yere koydum ve mermiyi sırtladım. Merdivenleri ilk defa nasıl çıktığımı hatırlamıyorum. Gene aşağıya atlayarak 2., 3., 4. mermileri sıra ile taşımaya başladım. Aslan topumuz gürlemeye başlamıştı. 4. mermiyi attıktan biraz sonra idi, Gonca Suyu tarassut mevkisi, iki mermimizin isabetini bildirmişti. Bu haberi de duyduktan sonra bana gülleler, ufak bir saman çuvalı kadar yenik (hafif) geliyordu. Sanki denizin üzeri yanıyordu. Sağda solda iki gemi, kara dumanlar ve kızıl alevler içinde yana yana batıyordu." - Seyit Onbaşı

Peki ya dünya gözünde o gün neydi ? İşte Cevabı ...

İNGİLİZ GENERAL JEAN HAMİLTONUN HAMİLTONUN RÜYASI

İngiliz Siperleri

2 Eylül 1915, Dün gece korkunç bir rüya gördüm. Aslında bu bir rüya değil kabustu. İmroz'da istihbarata çeilmiştim. Birden kendimi Helles kıyılarında buldum. Boğazımdan demir bir kıskaç gibi sıkan sert bir el, beni suyun dibine doğru batırıyodu! Sular başımı aşmak üzereydi. Boğulmak üzereydim. Kendime geldiğim zaman ter iindeydim ve titriyordum. Çadırımda yabancı birisinin varlığını hissediyordum. O meşum (uğursuz) şey uzun süre sanki yanımdan ayrılmadı! Şimdiye kadar böyle korkunç bir şey yaşamamıştım. Gelibolu'nun meşum (uğursuz) bir yer olduğu fikri kafamda yer etmeye başladı. Yaşadığım hadisenin etkisnden saatlerce kurtulamadım.
    Sanki biz bu topraklara daha gelmeden akıbetimiz kararlaştırılmıştı. (Gelibolu günlüğü. Jean Hamilton Hürriyet yayınları 1972)​

GENERAL GURO

Gen. Hamilton ve Guro durum değerlendirmesinde.

O gün Türkleri Birkaç siper geri atmıştık. Savaş alanında Türklerden aldığımız siperlerdedurum tespiti yapıyordum. Bir Türk askeri telaşlı bir şekildegönmleğinden parçalar koparıp kucağında yatan bir Fransız askerinin yarasını tedaviye çalışıyordu. “Biraz önce öldürmeye çalıştığın düşmanını şimdi niye tedaviye çalışıyorsun?” diye sordum. Türk askeri; -Biz savaşta da olsa, kadına, çocuklara yaşlılara ve aman (af dileyen) dileyenlere silah kullanmayız.bizim dinmizde günahtır. Bu askede süngü darbemle yere düşerken anlayamadım ama yalvararak bana birşeyler söylüyordu. Yere düşerken cebinden bir resim düştü. Onu bana ağlayarak gösterdi ve birşeyler söyledi. Anlamasanda, tahmin ettiğime göre o kadın onun eşi yanındaki iki çocukta onun çocukları olabilir! Ben öksüz büyüdüm. Geride bekleyenim yok. Hiç olmazsa o yaşasın da bekleyenlerine kavuşsun!” dedi.. Adeta şok olmuştum. Gözlerimden boşanan yaş yanaklarımda dondu kaldı!.. Dünya tarihi böyle bir insanlığı kaydetmemiştir. Emir subayım, onun kan sızan gömleğini sıyırdı. Görünen daha hayret verici birşeydi. Onun göğsünde, bizim askerin açtığı yara daha ağırdı. Ama o kendi yarasına ot ve yaprak kapatmış, bizim askere kendi gömleğini yırtıyordu. Az sonra ikiside öldüler!... Onları yan yana gömdürdüm...​

ALLAH SİZDEN BİNLERCE KEZ RAZI OLSUN. RUHUNUZ ŞAD OLSUN...
    İşte biz böyle bir neslin evlatlarıyız. İşte biz böyle yürekli bir neslin torunlarıyız.
    Onlara birer fatihayı çok görmeyin...

İşte bu da kahramanların son fotoğrafı

2. Moderatör Muhammet

Moderatör Muhammet Muhammet Dilmaç Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Karabük
    En son daki cümle özellik ile "İşte biz böyle bir neslin evlatlarıyız. İşte biz böyle yürekli bir neslin torunlarıyız." şimdi ise ne haldeyiz...

Allah hepsinden razı olsun ve şehitlerimizde inş'Allah bizlerden razı olurlar...
    Moderatör Güleda bunu beğendi.
  3. Moderatör Barış

Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    1.458
    Ödül Puanları:
    113
    Moderatör Güleda bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş