19 yy.ın sonları 20. yy. ın başlarını düşündüğünüzde Osmanlı Devleti'nin sosyal ve kütürel yapısı

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde lazkızı 1967 tarafından paylaşıldı.

 1. lazkızı 1967

  lazkızı 1967 Üye

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0

  19 yy.ın sonları 20. yy. ın başlarını düşündüğünüzde Osmanlı Devleti'nin sosyal ve kütürel yapısı ile ilgili hangi yargılara ulaşırsınız ???:confused:
 2. lazkızı 1967

  lazkızı 1967 Üye

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  yhaa nolursunuz cevap yazın yha
 3. yıldız__

  yıldız__ Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2011
  Mesajlar:
  21
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  anlamdım güzel yazarmısın sf kaç hangi kitab
 4. Okeanus

  Okeanus Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Ocak 2010
  Mesajlar:
  901
  Beğenileri:
  635
  Ödül Puanları:
  0
 5. Okeanus

  Okeanus Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Ocak 2010
  Mesajlar:
  901
  Beğenileri:
  635
  Ödül Puanları:
  0
  19.YY. Osmanlı Devleti ile ilgili temel yargılar

  • 19. yy da Osmanlıların girdiği savaşlar genellikle yenilgi ile sonuçlanmıştır. Osmanlı ülkesinde ticaret azınlıkların elindedir. Hammadde avrupa ülkelerinesatılmakta, dışarıdan bol miktarda, ucuz ve çeşitli mallar gelmektedir. Bu durum, küçük sanayi atölyelerinin azalmasına,işsizliğin artmasına ve dış ticaret dengesinin bozulmasına yol açmıştır.
  • Osmanlı İmparatorluğu'nda, padişah otoritesini halkın temsilcilerinden oluşan bir meclisle sınırlandırmak amacıyla meşrutiyet sistemine geçilmiştir. Bu değişiklik Osmanlı aydınlarının demokrasi alanındaki gelişmelerinden etkilenmesinin sonucudur.
  • Osmanlı toplumunda 19. yy.a kadar, halkın siyasi düşüncelerini yönlendiren önemli gelişmeler olmamıştır. Bu durum, demokrasi anlayışının gelişmesini engellemiştir.2. Mahmuttan itibaren Osmanlı Ülkesi'nde Avrupa usulünde eğitim görenaydın bir şahıs sınıflara göre devamlı değişen bir yönetim yerine, hukuka dayalı kurumları olan yeni bir yönetimin kurulması için çalışmıştır. Bu duruma göre, Osmanlı aydınlarının ulaşmak istediği egemenlik anlayışını değiştirmektir.
  • 19. yy da osmanlı devletinin toprak kaybetmesi sonucu sınırlarının daralmasına karşın, devam eden göçler nedeniyle sınırların içindeki nüfus giderek artmıştır. bu duru, tüketimin artması ve konut gereksiminin artmasına neden olmuştur.
  • 19. yyda avrupa malları, Osmanlı iç pazarlarına girmiş; diğer yandan hammadde ihracatı yoğunluk kazanmıştır. Buna göre, yerli mal üretiminin ekonomideki payı azalmıştır.
  • 2. Mahmut döneminde, devlet yönetimine bakanlık usulünün getirilmesi, memurların can ve mal güvenliğinin sağlanması, polis ve posta teşkilatlarının kurulması, Yeniçeri ocağının kaldırılması gibi reformlarla devlet otoritesinin güçlendirilmesi amaçlanmıştır.
  • Osmanlı Devleti'nde Sened-i İttifak ile ayanlardan devletin emirlerine uyacaklarına dair söz alınması ve Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılması padişaha yeniden güç kazandırma amacına yöneliktir.
  • 19. yy da Osm. Dev. d, demir yoları yapımına önem verilmesi ve telgrafların kullanılmaya başlanması merkezi yönetimin güçlendirilmesine yardımcı olmuştur.
  Osmanlı Kültür ve Uygarlığı ile ilgili temel yargılar


  • Osm. Dev. kuruluş döneminde "ümmet", Tanzimat döneminde "devlet, Meşrutiyet döneminde "Türklük" anlayışı egemen olmuştur. Bu durumun ortaya çıkmasında İslam dini, Avrupadaki gelişmeler, siyasal değişmeler veya yönetimdeki kişiler etkili olmuşlardır.
  • Yeniçeri ocağındaki duraklama dönemine kadar "Ocak devlet içindir" anlayışı egemenken, bu dönemden sonra, "Devlet Ocak içindir" anlayışı egemen olmaya başlamıştır. Bu durum, devletin güçlü bir dayanağını yitirmesine, gerilemenin hız kazanmasına, savaşlardaki başarısızlıklara, isyanların artmasına ve devlet otoritesinin zayıflamasına yol açmıştır.
  • 16.yyda Osm. Dev. sınırlarının genişlemesiyle eyalet sayısıyı artmıştır. Bu durum merkezi otoritenin denetim gereksiniminin artmasına ve yeni kurumlara ihtiyaç duyulmasına neden olmuştur.
  Kaynak: Körfez yayınları

Sayfayı Paylaş