198-199-200-201-207. Sayfaların Cevapları

Konu 'Edebiyat 9.Sınıf' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  198.SAYFA

  Anlama-Yorumlama


  1)Bir metin,yazarı,yazarın sanatı ve kişiliği hakkında birtakım unsurları barındırdığı için tahminlerde bulunabilir.Bu tahminlerde yazarın üslübü , konu ve dil ,anlatım ölçüt olarak kullanılabilir.  Ö.lçme Değerlendirme

  1) D-Y

  2)Boşluğa ''biyografi'' yazılacak.

  3) Olay çevresinde oluşan edebi metinlerin belge niteliği taşımaması , doğal gerçekliğin kurmaca gerçekliğe dönüştürülmesinden dolayıdır.

  4)Verilen metin parçasında Kaplan , '' öztürkçe '' saplantısının yanlışlığına dikkat çekerek , dilin herkesin bildiği kelimeler üzerine kurulduğuna işaret etmektedir.  200. VE 201. SAYFALAR


  1) Verilen ifadeler , Doğu'da gönlün ve onun ifade aracı olan şiirin , Batı'da ise zekanın ve onun ifade aracı olan düz yazının hakimiyetinden bahsetmektedir.Metnin bütünündeki konu ile anlam bakımından örtüşmektedir.


  2) Dönemiyle ilgili , benzetmeye esas olan '' hafif teknelerin azgın fırtınada battıkları ^^ ifadesi şiir dilindeki imgelemeyi ifade etmektedir.


  3) BOŞ..


  4) Verilen ifadeler , yazarların metne yüklediği anlamlarla aynı değildir.Gönlün Dili ; Şiir adlı metinde yazar , şiirin doğu medeniyetindeki yerini batı ile kıyaslayrak vermiştir.İnsan Hali adlı metinde ise yazar , insanın her an değişen ruh halinden bahsetmiştir.  Anlama - Yorumlama

  1) Öğretici metinlerde sözcükler ağırlıklı olarak gerçek anlamlarıyla kullanıldığı için iade ettikleri anlamlar dışında farklı anlamlar kazanmaz.Fakat okuyucu , değişen bilgi,kültür,zevk,anlayış ve ruh haline göre anlamı farklı boyutlarda algılayabilir.


  2)Metin Yorumlarken ;
  -Yazar
  -Dil ve anlatım
  -Yapı
  -Zihniyet unsurlarının etkisi vardır.  Ö.LÇME-DEĞERLENDİRME

  1) D-Y


  2) ZAMAN


  3) C şıkkı


  4) C şıkkı  Umarım işinize yarar. :)
  manset, ben95, seyma5506 ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
 2. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  207.Sayfanın Cevapları

  --------------------------------------------------------------------------------

  EDEBİYAT METNİNİN CEVAPLARI :


  1)Metin yazıldığı dönemde ''eski-yeni'' ve ''edebiyat tarihi yazımı'' tartışmalarının olduğu anlaşılmaktadır.


  2)Edebiyat adlı metnin yazılış amacı , bir düşünce karşısında kendi düşüncelerini ifade etmektir.Bu nedenle yazar,hitap ettiği okuyucuya düşüncelerini yansıtmakta,onarı ikna etmeye çalışmaktadır.  3) Edebiyat adlı metnin birimleri şunlardır:

  -Giriş ( 1.paragraf)
  -Gelişme ( 2-6. paragraf )
  -Sonuç ( 7-8. paragraf )
  Bu birimler anlamlı bir bütün oluşturarak metinin yapısını oluşturmuştur.  4)Metnin ana düşüncesi ''şiirin büyüklüğü ve gücü zamanla sınırlı değildir.'' yardısıdır.Metindeki ana düşünce,ana fikri ifade etmektedir.Ana düşünce , metnin tamamında iletilmek istenilen en yoğun ve en kısa ifade olduğu için metinde doğrudan bir ifade halinde bulunmaktadır.  5)Edebiyat adlı metinde dil , bir fikri ifade etmek ve okuyucuyu (alıcıyı) uyarmak işlevleriyle kullanılmıştır.  6)Edebiyat adlı metnin konusu ( edebiyat tarihi ve şiir ) , metinde kullanılan dili ve anlatımı belirlemiştir.  etnoens, manset, Ignorance ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş