198-200 201 öLcme degerlendirme cevapları burda :D

Konu 'Edebiyat 9.Sınıf' bölümünde CimßomLu kiz:) tarafından paylaşıldı.

 1. CimßomLu kiz:)

  CimßomLu kiz:) Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  51
  Beğenileri:
  123
  Ödül Puanları:
  0

  198.sayFa
  Anlama-Yorumlama

  1)Bir metin,yazarı,yazarın sanatı ve kişiliği hakkında birtakım unsurları barındırdığı için tahminlerde bulunabilir.Bu tahminlerde yazarın üslübü , konu ve dil ,anlatım ölçüt olarak kullanılabilir.  Ö.lçme Değerlendirme

  1) D-Y

  2)Boşluğa ''biyografi'' yazılacak.

  3) Olay çevresinde oluşan edebi metinlerin belge niteliği taşımaması , doğal gerçekliğin kurmaca gerçekliğe dönüştürülmesinden dolayıdır.

  4)Verilen metin parçasında Kaplan , '' öztürkçe '' saplantısının yanlışlığına dikkat çekerek , dilin herkesin bildiği kelimeler üzerine kurulduğuna işaret etmektedir.


  200 ve 201 sayfaların Cevapları
  1) Verilen ifadeler , Doğu'da gönlün ve onun ifade aracı olan şiirin , Batı'da ise zekanın ve onun ifade aracı olan düz yazının hakimiyetinden bahsetmektedir.Metnin bütünündeki konu ile anlam bakımından örtüşmektedir.


  2) Dönemiyle ilgili , benzetmeye esas olan '' hafif teknelerin azgın fırtınada battıkları ^^ ifadesi şiir dilindeki imgelemeyi ifade etmektedir.


  3) BOŞ..


  4) Verilen ifadeler , yazarların metne yüklediği anlamlarla aynı değildir.Gönlün Dili ; Şiir adlı metinde yazar , şiirin doğu medeniyetindeki yerini batı ile kıyaslayrak vermiştir.İnsan Hali adlı metinde ise yazar , insanın her an değişen ruh halinden bahsetmiştir.  Anlama - Yorumlama

  1) Öğretici metinlerde sözcükler ağırlıklı olarak gerçek anlamlarıyla kullanıldığı için iade ettikleri anlamlar dışında farklı anlamlar kazanmaz.Fakat okuyucu , değişen bilgi,kültür,zevk,anlayış ve ruh haline göre anlamı farklı boyutlarda algılayabilir.


  2)Metin Yorumlarken ;
  -Yazar
  -Dil ve anlatım
  -Yapı
  -Zihniyet unsurlarının etkisi vardır.  Ö.LÇME-DEĞERLENDİRME

  1) D-Y


  2) ZAMAN


  3) C şıkkı


  4) C şıkkı
 2. CimßomLu kiz:)

  CimßomLu kiz:) Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  51
  Beğenileri:
  123
  Ödül Puanları:
  0
  bir teşekkür yeter :)

Sayfayı Paylaş