2.Dönem 1.Yazılı Soruları

Konu 'Türk Edebiyatı 9. Sınıf Yazılı Soruları' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

1. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

S1-Aşağıdaki cümlelerde yer alan söz sanatlarını gösteriniz.(Açıklamalar yapılacak, varsa unsurları gösterilecek.) 15p
    a. Taşıma su ile değirmen dönmez.3p………………………b.Bu olay üzerine bütün köy ayaklandı3p………………………………
    c.Yoksun diye bahçemde çiçekler açmıyor bak3p…………………………………..
    d.Ay, altın ağaçlardan yere damlıyordu2p…………………………………………..
    Açtım avucumu altına tuttum.
    e.O çay yorgun akar mı bilmem,
    Mehtabı hasta mı, solgun mu bilmem2p……………………………….
    f.Gökyüzünde İsa ile
    Tur dağında Musa ile,
    Elindeki asa ile,
    Çağırayım Mevlam seni.2p…………………………………………

S2-Olay çevresinde oluşan edebi metinler şemasını çiziniz.10p
    S3-“Parasız Yatılı” adlı öyküde yer alan yapı unsurlarını(Olay örgüsü,Mekan,Kişiler,Zaman) yazınız, yapı unsurlarının anlatmaya bağlı edebi metinlerdeki yerini belirtiniz.10p
    S4.”Parasız Yatılı” adlı öykünün temasını ifade ederek , metindeki temel çatışma unsurlarını yazınız.10p
    S5-“Okuldan gelince mangalımızı yakar sıcacık oturursun.Gece kapağı ört ateşe.Ha benim kızım, sakın unutma.Benim aklımı evde bırakma.Sen akıllı kızsın.Geceleri hiç korkma.Dedim ya ev yalnız değil.Sen korkak değilsindir.Bak sana neler alacağım.Ağır hastalara özel yemek çıkarmış,onlardan kalan tavuklar falan olurmuş haşlanmış.Sarıveririm pakete, gizli değil ha, zaten dökülüyormuş.Ziyafet çekeriz kendimize.” Parasız Yatılı-Füruzan.
    Yukardaki parçadan Parasız Yatılı adlı öykünün ait olduğu dönemle ve sosyal yaşamla ilgili hangi sonuçlara ulaşabiliriz, açıklayınız.10p

S6-Bir edebi metnin yazıldığı dönemden bağısız bir metin olarak ele alınıp alınamayacağını -Metin ve Gelenek- konusu çerçevesinde açıklayınız.5p

S7-“Orhan, tramvayların sesini duyuyordu.Bu halde Necati’nin evine kadar gitmeye muktedir olup olmayacağını düşündü.Onu mektebe gitmeden evvel bulmak istediği için geç kalmaktan korkuyordu.Fakat buradan nasıl çıkacaktı? Felaketin tekerrür etmesi ihtimali onu dehşete düşürüyordu. Hem yürüyebilecek miydi? Tramvay bekleme yerine kadar gidebilecek miydi?İçeriye müşteriler girmeye başladığı için bu dükkanda, bu vaziyette daha fazla kalamazdı.Doğruldu ve üstünden yorganı da kaputu da attı.Dükkan iyice ısınmıştı.” Biz İnsanlar-Peyami Safa
    a-Bakış açılarını ve özelliklerini yazınız.7p b-Yukarıdaki metnin hangi bakış açısıyla yazıldığını sebeplerini de belirterek açıklayınız.8p

S8-“Öyle dürüst öyle kesin bir adamdı ki; ölümün sinsiliği ona hiç gölge düşürmemişti.” “Evine her gece ekmek alıp giden bir erkeğin yokluğu,sensizlik olup yerleşmişti odalarına.”
    Cümlelerindeki dili, doğal dil ile karşılaştırarak edebi dil ile doğal dil arasındaki temel farklılıkları belirtiniz.10p

Yiğidin eyisini nerden bileyim S9-Yan tarafta yer alan şiirin;
    Yüzü güleç, kendi yaman olmalı a-Kafiye ve rediflerini,5p
    Kasavet serine çöktüğü zaman b-Nazım birimini,2p
    Gönlünün gâmını alan olmalı c-Nazım şeklini belirtiniz.4p
    d-Şiiri kısaca, içerik olarak açıklayınız.5p

Yiğit olan yiğit kurt gibi bakar
    Düşmanı görünce ayağa kalkar
    Kapar mızrağını meydana çıkar
    Yiğidin ardında duran olmalı

Karacaoğlan Muntazır:Bekleyen,gözleyen.
    Fırka:İnsan topluluğu
    kasavet:Üzüntü,tasa,kaygı.