2.Dönem 1.Yazılı Soruları

Konu 'Dil ve Anlatım 11. Sınıf Yazılı Soruları' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

1. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

1.Aşağıdaki yargıların karşısına doğru ise ( D ); yanlış ise ( Y ) yazınız.
    *Mehmet Kaplan ve Cemil Meriç Milli Edebiyat dönemi eleştiri yazarlarıdır. ( )
    *Makalede üçüncü tekil anlatım yer almaz. ( )
    *Ahmet Haşim deneme türünde eser vermiştir.( )
    *Edebi fıkralar günlük olayları ele alsalar da üslupları itibarıyla kalıcıdır.( )
    *Sohbette nükteli sözlere, herkesin bildiği fıkralara, atasözü ve halk deyişlerine yer verilir.( )
    2.Makalelerde bulunması gereken beş özellik yazınız.
    3. …Hani Büyük İskender İran seferine çıkmadan önce nesi var nesi yoksa hepsini dostlarına dağıtmış.Bunu gören yakın arkadaşı Pierdicassi: “Peki ama hazinedeki her şeyi dağıttınız, size ne kalıyor?” demiş.İskender: “Bana ümit kalıyor.” Deyince Pierdicassi : “Öyleyse bu mücevherleri bana vermeyin, en yakın arkadaşınız olarak ben size kalan ümidi paylaşmak istiyorum.” demiş.Ne güzel dostluk değil mi?Sizin de böyle bir arkadaşınızın olmasını istemez misiniz?Ben çok isterim doğrusu….
    Yukarıdaki metnin türünü yazarak bu türe ait üç özellik yazınız.
    4.Yukarıdaki paragraftan beş adet kelime grubu bulunuz.Bulduğunuz kelime gruplarının türünü yazınız.
    5.Tanzimat edebiyatı dönemindeki eleştiri yazarlarını yazınız.Bu dönemde eleştiri türünde yazılmış iki örnek eser yazınız.
    6.Deneme türü Dünya edebiyatında ne zaman ve hangi yazar tarafından bağımsız bir edebiyat türü olarak biçimlenmeye başlamıştır?Yazınız.
    7.Gülmece nitelikli fıkralar ile öğretici metin türü olan fıkralar arasında nasıl bir fark vardır?Açıklayınız.
    8.Aşağıdaki eserlerin karşısına yazarlarını yazınız.
    - “Denizaşırı”……………………………………..
    - “Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar”………………………………….
    -“Portreler”……………………………………..
    -“Kimi Diyaloglar”………………………………….
    -“Karalama Defteri”……………………………….
    9.Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları cevaplandırınız.

1.Aşağıdaki eserlerden hangisi tür yönüyle diğerlerinden farklıdır?
    A)Tuna’dan Batı’ya
    B)Tuna Kıyıları
    C)Bizim Akdeniz
    D)Anadolu Notları
    E)Ömer’in Çocukluğu
    2.Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu yapılmıştır?
    A)Günün her anında, yirmi dört saat şiir düşünürdü.
    B)Yaşamını resme ve edebiyata adamıştı.
    C)Düş kırıklığına uğramaktan çok korkardı.
    D)Sporculuğunun yanında yazarlığı da vardı.
    E)Yaşamı ve yazıları Beykoz ile özdeşleşmişti. 4.Aşağıdaki atasözlerinden hangisinde “Dostluk gündüz görünmez; o ateşböceği gibi yalnız geceleri parlar.” cümlesinin anlamını içerir?
    A)Dostun ateşi cehennem ateşinden beterdir.
    B)Dost için ölmeli, düşmen için dirilmeli.
    C)Dost, dostun ayıbını yüzüne söyler.
    D)İyi dost kara günde belli olur.
    E)Dostun attığı taş baş yarmaz.
    3.Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir yazım yanlışı vardır?
    A)İçtiği ilacın bıraktığı acımsı tadı gidermek için ağzına şeker aldı.
    B)Nesili tükenmekte olan bazı hayvanlar koruma altına alınıyor.
    C)Yaptığının yanlış olduğunu anlayınca özür dilemek zorunda kaldı.
    D)Vakfın amaçlarının neler olduğu üyelere anlatıldı.
    E)Nüfus kaydını, doğum yerinden oturduğu ilçeye naklettirdi.

5. “Ağılın önüne film makinesinin getirilişini ilkin o gördü ve sevinçli haberi herkese ulaştırma için herkesten önce o davrandı.”
    Yukarıdaki cümlede aşağıdaki söz öbeklerinden hangisi yoktur?
    A)Edat öbeği
    B)Adeylem öbeği
    C)Zincirleme ad tamlaması
    D)Ad öbeği
    E)Bağlaç öbeği

6.Eseri açıklamak, aydınlatmak ya da çözümlemek için sanatçının yaşamının, bu yaşamı besleyen olayların, durumların çıkış noktası yapıldığı eleştiriye…….denir.
    Yukarıdaki boşluğa aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
    A)Okura dönük eleştiri
    B)Esere dönük eleştiri
    C)Sanatçıya dönük eleştiri
    D)Topluma dönük eleştiri
    E)Tarihsel eleştiri
    7. “Son yapıtında kendi çizgisini belirlemişti.”cümlesinde altı çizili sözcüğün anlamı aşağıdakilerden hangisidir?
    A)düşünce B)tarz C)sanat
    D)karakter E)konu 8. “Edebiyat, yine o bildiğimiz dar çevrede, dergi sayfalarında ve kitapçı raflarının kuytu köşelerinde saklanmaya devam ediyor.”cümlesinde aşağıdaki ses olaylarından hangisinin örneği yoktur?
    A)Sessiz yumuşaması B)Sessiz Benzeşmesi
    C)Ulama D)Ünsüz Türemesi E)Yardımcı ses
    9.Türk Milli Takımı bütün bu sorunları aşarak ve
    I II III IV
    gereken başarıyı kazanacağı inancındayım.
    V
    Bu cümlede numaralandırılmış sözcüklerin hangilerine bir ek ulanırsa anlatım bozukluğu giderilir?
    A)I ve II B)I ve IV C)II ve III
    D)II ve IV E)IV ve V 10.Aşağıdakilerin hangisinde sıfat tamlaması zarf öbeği oluşturmuştur?
    A)Gelecek hafta çiğköfte yoğuracağız.
    B)Bu geceyi ömrüm boyunca unutmayacağım.
    C)Bu günler çabuk geçer üzülme sakın.
    D)Öğleyin bize geleceğini söylüyor.
    E)Gençler, Perşembe gününü iple çekiyorlar.

Not:Bunların cevapları elimde yok.Üzgünüm.
    sen_ay ve faikcan bunu beğendi.
  2. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

(¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    310
    Ödül Puanları:
    36
  3. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38
    Önemli değil
  4. elifcix

elifcix Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    1
    sağoL canım
  5. gamze...

gamze... Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    teşekürler...
  6. poyrazz343

poyrazz343 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    cevapları yoksa neye yararki
  7. fthalpsln

fthalpsln Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşım bi zahmet emeğe saygı duyda teşşekür et
    Son düzenleyen: Moderatör: 1 Nisan 2009
  8. denisssz

denisssz Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    sağol.....
  9. carsamba.biz

carsamba.biz Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    9
    cevapsız sorular olmuyo be kardeş kuru kuru sorular koymuşsun :(
    dıl bı bej bunu beğendi.
  10. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36
    Buyrun Cevapları :)

1) Aşağıdaki cümlelerde verilen yargılar doğru ise “D“ yanlış ise “Y“ yazınız. (10p)
    * Mehmet Kaplan Tanzimat Dönemi makale yazarlarından en önemlisidir. (Y)
    * ‘Ona kızgınım ama gene de özlüyorum.’ cümlesinde anlatım bozukluğu vardır.(D)
    * Ahmet Haşim, Servet-i Fünun topluluğunun bir sanatçısıdır. (Y)
    * Edebiyatımızda fıkra yazan ilk kişi Ahmet Rasim’dir. (D)
    * Her konuda deneme ve makale yazılmaz. (Y)

2) Aşağıdaki noktalı yerleri uygun kelimelerle tamamlayınız. (12p)
    * Deneme yazarken paylaşımcı ve samimi bir üslup kul1anırken sohbete, düşünmemizi ortaya koyarken fıkraya, duygularımızı ortaya koyarken eleştiriye yaklaşma riski her zaman vardır.
    * Deneme türünün ustaları İngiliz Bacon ve Fransız Montaigne’dir.
    * Nurullah Ataç, ‘Deneme, ben’in ülkesidir.’ demiştir.

3) Aşağıdaki anlatım bozukluğu olan cümleleri doğru bir şekilde altına yazınız. (15p)

* Şirkette başarıyla çalışan elemanlara bugün törenle plaket verildi.

*Eğitime küçük yaşlarda başlanılırsa, eğitim sağlam bir temele oturtulabilir.

*Bu başarı, benim çabam, ailemin ve öğretmenlerimin ortak çabalarıyla kazanılmıştır.

*Toplumda bu tür olayların fazla olması bireylerin eğitim düzeyinin düşüklüğünden kaynaklanıyor.

*Size birazdan düğün fotoğraflarını göstereceğim.

4) Makale’nin tanımını yaparak; kaça ayrıldığını belirtip bunların özelliklerini yazınız. (12p)
    Bir gerçeği açıklamak, bir konuda görüş ve düşünceler öne sürmek ya da bir tezi savunmak, desteklemek için yazılan yazılara makale denir.Makaleleri gazete makaleleri ve dergi makaleleri olmak üzere iki kısımda değerlendirilmektedir:
    Gazete makalelerinin konusunu sosyal, siyası ve toplumsal sorunlar gibi günlük olaylar oluşturduğu için uzmanlık aranmaz konu ile ilgili bilgisi olan herkes yazabilir. Sade akıcı. Samimi bir dil kullanıldığı için fıkra türüne yakındır ,
    Dergi makalelerinin konusunu akademik konular oluşturur. Uzmanlık gerektirir Ancak o konunun uzmanı olan kişiler yazar daha bilimsel ve alanın gerektirdiği terimlerle yüklü ağırbaşlı bir anlatımı vardır. Bu makaleleri , genel makaleler ve bilimsel makaleler şeklinde gruplama yapanlar da vardır.

5) Deneme türünün Türk Edebiyatı’ndaki ustalarının isimlerini yazarak Falih Rıfkı Atay’ın bu türdeki eserlerini belirtiniz. (23p)

Nurullah Ataç , Sabahattin Eyüboğlu , Suut Kemal Yetkin , Mehmet Kaplan , Enis Batur , Cemil Meriç, Ahmet Haşim, Refik Halit Karay, Falih Rıfkı Atay
    Falih Rıfkı Atay’ın Eski Saat, Niçin Kurtulmak , Çile , İnanç, Pazar Konuşmaları, Kurtuluş , Bayrak

6) Fıkra’nın tanımını yaparak makale ile fıkra arasındaki farkları maddeler halinde yazınız. (12p)
    Bir yazarın herhangi bir konu veya günlük olaylar hakkındaki görüşlerini, düşüncelerini ayrıntılara inmeden anlattığı gazete ve dergilerde yayımlanan kısa fikir yazılarına Fıkra denir. Bu tür yazıların diğer adı da Köşe Yazısı’dır. Fıkralar, gazete ve dergilerin belli sütun veya köşelerinde yayımlanır.

Makale ile Fıkra Arasındaki Farklar:
    1 - Makale yazarı ele aldığı fikirleri bilimsel bir yaklaşımla incelerken fıkra yazarı kendi kişisel görüşleriyle inceler.
    2 - Makalede yazar fikirlerini kanıtlamak zorundadır. Bunun için sağlam güçlü kanıtlar göstermesi gerekir. Fıkrada ise böyle bir zorunluluk yoktur. Fıkra yazarı isterse ispatlama yoluna gider isterse gitmez, her türlü örneği kul1anabilir.
    3 - Makale bilimsel bir yazı olduğu için resmi ve ciddi bir anlatım kul1anılır. Fıkrada ise samimi, rahat ve içten bir anlatım vardır.

7) “Şimdi yeni bir güneş kaynıyor kalbimizde
    Olacaktır bu hızla yedi kat gökler bizim”
    Bu dizelerde aşağıdaki ses olaylarından hangilerinin belirgin örneği vardır?(4p)
    A)Ünlü daralması, ünsüz sertleşmesi,
    ünsüz yumuşaması

B)Ünlü düşmesi, ünsüz yumuşaması,
    ünsüz türemesi
    C)Ulama, ünlü düşmesi, ünsüz türemesi
    D)Ünlü daralması, ünsüz düşmesi,
    ünsüz sertleşmesi
    E)Ünsüz yumuşaması, ünlü düşmesi, ünsüz düş¬mesi

8) "Koklanmayan gül üşür." sözüne inanıyorum. Bir güzellik, farkına varılmamışsa, başkalarıyla paylaşılmamışsa işlevini yerine getirememiştir. Yaşantımızda derin izler bırakan kimi olayları, geleceğimizi yönlendiren kişileri anmadan geçmek olmaz. Onlar birer çiçektir, onları koklamak gerekir. Çiçeği koklamak kişisel. Şiiri koklamak toplumsaldır. Bununla şunu demek istiyorum: Güzel şiir, başkalarıyla paylaşılma hakkını kazanmış şiirdir. Bir sevinci, bir anıyı, bir kitabı, bir kişiliği koklamak da başkalarının duyarlılıklarına sunmakla eş an¬lamlıdır.
    Yukarıdaki paragraf için aşağıdakilerden hangisi söyle¬nemez? (4p)

A)Tartışmacı anlatım kullanılmıştır. B)Karşılaştırma yapılmıştır.
    C)Tanımlama yapılmıştır. D)Benzetme yapılmıştır. E)Betimlemeye başvurulmuştur.
    9) Aşağıdaki cümlelerin hangisi bir öneri içermektedir? (4p)

A) Plânınızı değerlendirdiğimizde onun, beklentilerimizi tümüyle karşılamadığını gördük.
    B) Plânınız güzel, ama onun bizim amacımıza uygun olduğunu söyleyemeyiz.
    C) Plânınızı yeniden gözden geçirmenin doğru olacağını düşünüyoruz.
    D) Plânınızın kolayca uygulanabilmesi için kimi yerlerinde değişiklikler yaptık.
    E) Plânınızın titiz bir çalışma ürünü olduğu belli, ama biraz daha farklı özellikler arıyorduk.

10) (I) Güneye doğru indiğimizde göz alabildiğine uzanan bir ovayla karşılaştık. (II) Ova, güneşli ve dalgasız bir denizden daha düzdü. (III) Yolda gelirken gördüğümüz, çılgınca esen rüzgarların oluşturduğu tepecikler burada yoktu. (IV) Uzaklarda bir insan boyu yükseklikte, kubbeleştirilmiş, küçük küçük toprak yığınları vardı. (V) Merakla bu yığınlara yaklaştık. (VI) Bunların, bizim evlerimizdekinden çok daha küçük pencerelerinden bakınca, içinde yaşayan insanları gördük.
    Bu parçadaki numaralandırılmış cümlelerin hangilerinde “karşılaştırma” yoktur? (4p)

A) I ve VI B) I ve V C) II ve III
    D) II ve IV E) IV ve VI

Sayfayı Paylaş