2.dÖnem 1.yazili

Konu 'Dil ve Anlatım 11. Sınıf Yazılı Soruları' bölümünde ozqe__ tarafından paylaşıldı.

1. ozqe__

ozqe__ Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0

1- “21 Şubat’ta gerçekleşen yılın ilk tam ay tutulması havanın kapalı olması nedeniyle Ankara’nın büyük bir bölümünde izlenemedi. Ahlatlıbel’de bulunan Ankara Üniversitesi Rasathanesi’nde Ay tutulmasını izlemek üzere gelen başkentlilere, havanın kapalı olması nedeniyle teleskoplarla izleme olanağı sunulmadığı için Belçika’daki Ay tutulması görüntüleri internet üzerinden canlı olarak gösterildi.”
    Yukarıdaki “haber yazısı” metninde 5 N -1K kuralındaki soruların yanıtlarını bularak yazınız. (10p)

Doğduğunuz andan başlayarak, insan olmak için programlanırsınız; ama her zaman içinde yaşadığınız kültürün ana ve babalarınızın ve eğitimcilerinizin saptadığı biçimde . kişiliğimize, aslında bize değil, ailelerimize,kültürümüz arkadaşlarımıza özgü binlerce şey yükleriz. Bunları benimseriz ve bunlar bizimle özdeşleşir. Bu kişilik sizin gerçek kimliğiniz değildir, onu siz duyumsayarak kendinize göre elde etmiş değilsiniz çünkü.

2-Yukarıdaki paragrafın ana düşüncesi nedir? 10)

3-Aşağıdaki metinlerin türünü yazarak bu türlerin üçer özelliliğini yazınız. ( 20P)
    a)Birimizin mutluluğu başka birimizin mutsuzluğunun sonucu mudur?Bir kişinin kendi mutluluk payını çıkartmak için çabalaması başka birinin mutluluktan pay almasını önler mi?Kısacası,mutlu olmak isteyen kişi başkalarının mutsuzluğuna mı dayanmak zorundadır?Bu sorulara kesin karşılık bulmak zor.Gerçek olan şu,mutluluk hakkında konuşmak kişinin vazgeçmediği, kaçınamadığı bir tutku, bir iteleyiş, bir davranış.Kişi mutluluğa ulaşmak için didinecek, savaşacak, yıpranacak.

b) Evet severim gerçekçi edebiyatı, gerçekçi sanatı; bütün çığırları arasında onun en üstün olduğuna inanırım. Ama düşünüyorum da : “Bizi alıp düşler dünyasına götüren bir edebiyat da gerekli değil mi?” diyorum. Bugünün birçok yazarı sanatın toplumsal görevi üzerine türlü türlü sözler söylüyorlardı. Okurları düşler dünyasına alıp götürmek de edebiyatın toplumdaki görevlerinden biri değil midir? Bir gerçek içinde yaşıyoruz, duvarlarını yıkıp aşamadığımız bir gerçek içinde. Onun da güzellikleri var elbette; ama pek alıştığımız için göremiyoruz, tadamıyoruz o güzellikleri.

4-Aşağıdaki cümlelerin karşısına doğru ise (D) yanlış ise (Y) yazınız. (10p)
    Makalede anlatım, nesnel bir nitelik taşır.
    Makalede öne sürülen düşünce ve tez kanıtlanır.
    Denemede ağırbaşlı ve ciddi bir anlatım vardır.
    Fıkra yazarı yazdıklarını ispat etmek zorundadır.
    Türk Edebiyatında Deneme türünün önde gelen isimleri Nurullah Ataç, Suut Kemal Yetkin’dir.
    Makalede söz oyunlarına başvurulmaz, süslü anlatımdan uzak durulur.
    Sohbet yazılarında nükteye önem verilmez.
    Bir kişinin kendi hayatını anlattığı esere biyografi denir.
    Fıkra ve makaleler gazete ve dergilerde yayımlanabilir.
    Türk Edebiyatında sohbet türünün önde gelen isimleri Ahmet Rasim ve Şevket Rado’dur.

5- Aşağıdaki paragrafların anlatım tekniklerini yazınız. (20 p)

Genç kadın, martıların çığlıklarına dalmışken denize ateşböceği gibi bir şey uçtu. Bunu bir başkası, bir başkası da¬ha izledi. Kadın, dalgın gözlerle, birbirini kovalayan bu ga¬rip böceklerin denizde teker teker eriyişlerini seyretti. Son¬ra birden az önceki kızgın demir kokusunu hatırlayınca ye¬rinden fırladı. Kapıyı açar açmaz yüzüne çarpan sıcak bir dumanın ortasında, kaptanla çıracıyı yere çömelmiş, kan ter içinde bozulan motorla uğraşırken gördü.

6-
    Aşağıdaki cümlelerdeki anlatım bozukluklarını düzelterek cümlelerin doğru şekillerini yazınız (20 p)

Bu eski makineler artık işlemlerini yerine getiremiyor.

Eğitim, en etkili televizyonla verilir.

Bu önlemler ekonomik ve sağlık açısından olumlu sonuçlar verdi.

Ne sen beni, ne de ben seni gördüm.

Önceki gün sokakta kimse kalmamıştı, eve kapanmıştı.

7.Aşağıdaki cümlelerde geçen ses olaylarını ulunuz.(10)
    Yurdunu korumak senin görevindir →

Dünden beri adını sayıklıyor →

Kuzu beyni, çocukların gelişmesinde yararlı bir besindir. →

Kazadan ucuz kurtulduğumuza şükrettim →

Esra ile mezuniyet gecesinde tanışmıştık →
    edanur_44, yonca ve aysegul_06 bunu beğendi.
  2. ozqe__

ozqe__ Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    CEVAPLAR

1- “21 Şubat’ta gerçekleşen yılın ilk tam ay tutulması havanın kapalı olması nedeniyle Ankara’nın büyük bir bölümünde izlenemedi. Ahlatlıbel’de bulunan Ankara Üniversitesi Rasathanesi’nde Ay tutulmasını izlemek üzere gelen başkentlilere, havanın kapalı olması nedeniyle teleskoplarla izleme olanağı sunulmadığı için Belçika’daki Ay tutulması görüntüleri internet üzerinden canlı olarak gösterildi.”
    Yukarıdaki “haber yazısı” metninde 5 N -1K kuralındaki soruların yanıtlarını bularak aşağıdaki tabloya yazınız. (10p)

Ne/Kim AY TUTULMASI
    Neyi/Kimi ANKARALILARI-BAŞKENTLİLERİ
    Nasıl İNTERNET ÜZERİNDEN
    Niçin HAVANIN KAPALI OLMASI
    Nerede: ANKARADA
    Ne zaman 21 ŞUBAT’TA

2-Yukarıdaki parçada anlatılmak istenen ana düşünce :Gerçek kişilik insanın kendi duyumsaması ve istekleriyle elde ettiği kişiliktir.(10)

3- a) Metninin Türü: SOHBET b) Metninin Türü:DENEME

4 ) Makalede anlatım, nesnel bir nitelik taşır. (D)
    Denemede ağırbaşlı ve ciddi bir anlatım vardır. ( Y )
    Türk Edebiyatında Deneme türünün önde gelen isimleri Nurullah Ataç, Suut Kemal Yetkin’dir. ( D )
    Sohbet yazılarında nükteye önem verilmez. ( Y )
    Fıkra ve makaleler gazete ve dergilerde yayımlanabilir. ( D )

Makalede öne sürülen düşünce ve tez kanıtlanır. ( D )
    Fıkra yazarı yazdıklarını ispat etmek zorundadır. ( Y )
    Makalede söz oyunlarına başvurulmaz, süslü anlatımdan uzak durulur. (D )
    Bir kişinin kendi hayatını anlattığı esere biyografi denir. (D )
    Türk Edebiyatında sohbet türünün önde gelen isimleri Ahmet Rasim ve Şevket Rado’dur. ( D )

5)Cevap:ÖYKÜLEME -BETİMLEME

6) Bu eski makineler artık işlemlerini yerine getiremiyor
    Eğitim, en etkili televizyonla verilir. →Eğitim televizyonla en etkili verilir
    Bu önlemler ekonomik ve sağlık açısından olumlu sonuçlar verdi. →ekonomik açıdan ve sağlık açısından
    Ne sen beni, ne de ben seni gördüm. →Ne sen beni gördün, ne de ben seni gördüm
    Önceki gün sokakta kimse kalmamıştı, eve kapanmıştı. →herkes eve kapanmıştı

7.Aşağıdaki cümlelerde geçen ses olaylarını ulunuz.(10)

Yurdunu korumak senin görevindir →

Dünden beri adını sayıklıyor →

Kuzu beyni, çocukların gelişmesinde yararlı bir besindir. →

Kazadan ucuz kurtulduğumuza şükrettim →

Esra ile mezuniyet gecesinde tanışmştık
    yonca, aysegul_06, emreaydin3 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. mehmet21

mehmet21 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    4
    teşekkürler özge
  4. ozqe__

ozqe__ Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları: