2.Dönem 2.Yazılı Soruları

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf Yazılı Soruları' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

1. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

1-Kanıtlayıcı anlatımın özellikleri nelerdir?

2-Tabloyu göstergeler uygun olarak doldurun?
    Zarfın kattığı anlam zarf Zarfı cümle içinde kullanınınz
    üstünlük çok Çok bilen, çok yanılır.
    azaltma Çok bilen, çok yanılır.
    kadar
    En üstünlük
    biraz
    oldukça

3-Aşağıdaki cümlelerde zarfları bulup çeşidini yazın.

İçeri girmekten hoşlanmadı. Ne zaman biter bu sevda? Bizi aramakla iyi ettin.

Gece uyumalı, gündüz çalışmalı. En sıkıntılı günlerimde bana kol kanat gerdi.

4-Bir cümlede zarfları niçin kullanırız?

5- “Şimdi de okulda çocuğu olan ana, baba okuyucularımla biraz dertleşmek istiyorum.” Cümlesinden hareketle yüklemin kip ekiyle cümledeki zaman zarfının aynı zamanda anlatıp anlatmadığını yazın.

6-“Her düşünce ayrılığının, her okulun; bir görevi, büyük reformlarda oynayacağı bir rolü vardır.Bu sistemin çokluğu size zararlı geliyorsa su götürmez şu gerçeği tanımıyorsunuz demektir:Işık yalnız tartışmadan çıkabilir.” Auguste Blanouı (Agust Bloni)’ye ait bu sözden ne anladığınızı açıklayın.

7-Sorunların çözümünde başkalarının fikirlerini almanın önemini açıklayınız.

8-Öğretici anlatımın dil ve anlatım özellikleri nelerdir?

9-Öğretici metinlerle alıcı arasındaki ilişkiyi açıklayın?

10-Bilgi sahibi olduğunuz bir konuda açıklama yaparken nelere dikkat edersiniz?
  2. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38
    CEVAPLAR
    1-Kanıtlayıcı anlatımın özellikleri şunlardır:
    a)İnandırma ve aydınlatma, kendi görüşünü kabul ettirme amaç edinilir.
    b)Tanımlama ve açıklama önemlidir.
    c)Kelime ve kelime grupları gerçek anlamlarında kullanılır.
    d)Örneklere ve farklı düşüncelere başvurma önemlidir.
    e)Bazı kelime ve kelime grupları ile cümleler konudan kopmamak için tekrar edilir.
    f)Dil göndergesel işlevde kullanılır.

2-Tabloyu göstergeler uygun olarak doldurun?
    Zarfın kattığı anlam zarf Zarfı cümle içinde kullanınınz
    üstünlük çok Çok bilen, çok yanılır.
    azaltma çok Çok bilen, çok yanılır.
    eşitlik kadar Benim kadar çalışkandır.
    En üstünlük en Ben sınıfın en kısa boylusuyum.
    aşırılık biraz Biraz yardım etti.
    aşırılık oldukça İçerisi oldukça kalabalık.

3-Aşağıdaki cümlelerde zarfları bulup çeşidini yazın.
    İçeri girmekten hoşlanmadı. Ne zaman biter bu sevda?
    Yer yön zarfı zaman zarfı

Gece uyumalı, gündüz çalışmalı. En sıkıntılı günlerimde bana kol kanat gerdi.
    zaman z. Zaman z. Miktar zarfı

Bizi aramakla iyi ettin.
    Durum z.

4-Bir cümlede zarfları zaman, durum, miktar, yer-yön, araç bildirmek için kullanırız.
    5-Zaman zarfının kullanıldığı cümlelerde yüklemin kipi de zaman zarfıyla aynı zamanı anlatmaktadır.
    6-Verilen sözde tartışmanın büyük fitirlerin ortaya çıkmasında önemli bir rolü olduğu üzerinde durulmuştur.

7- Sorunların çözümünde başkalarının fikirlerini almak çözümü kolaylaştırır. Çünkü alınan her fikir soruna farklı bir bakış açısı ve çözüm yolu getirir.

8-Öğretici anlatımın dil ve anlatım özellikleri:
    Öğretici metinlerde söz sanatlarına, yan anlam ifade eden kelime ve kelime gruplarına yer verilmez. Dil göndergesel işlevde kullanılır.
    9-Öğretici metinlerin anlaşılması ve yorumlanması için alıcının verilen bilgiyi anlayabilecek birikime sahip olması gerekir.

10-Bilgi sahibi olunan bir konuda açıklama yapılırken açıklaması yapılan konu özetleyici ve yargı bildiren ifadelerle verilmelidir.
    sago:ogas bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş