2.Dönem 2.Yazılı Soruları

Konu 'Türk Edebiyatı 11. Sınıf Yazılı Soruları' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

1. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

A GRUBU

… Sabah gazetesinde dekadanlar makalesi yayımlanıncaya kadar orta yerde “Dekadanlık” sözü yoktu. “Dekadanlık” sözü olmadığı gibi kimse çıkıp da kendi namına asaleten arkadaşları namına vekâleten: “Biz şöyle bir edebiyat okulu kurduk, bundan sonra şöyle yazacağız, edebiyatı şu yolda ilerleteceğiz vs.” gibi bir iddiada bulunmamıştı.
    …Dekadanlar makalesini yazan zat: “Bizde birtakım genç edipler var, bunlar lisanı berbat ediyorlar, yazdıklarından bir şey anlaşılmıyor, bunlara “Dekadan” denir. Çünkü Fransa’da böyle bir edebiyat okulunun taraftarları vardır ki yazdıkları anlaşılmaz ve onlara ”Dekadan” derler.”diyordu.”H.C.Yalçın
    1) a)Parçadaki “Genç edipler” sözüyle kimler anlatılmak isteniyor? (10p)
    b) Dekadanlar makalesini yazan zat, neyi eleştirmektedir? (10p)
    2) a) Aşağıdaki şiirde hangi sanat anlayışları “sizler” ve “ben” diye karşılaştırılmaktadır? (10p)
    b) “ben” diye hitap edilen sanat anlayışının özelliklerini belirleyiniz. (10p)
    — Sen kalpsizsin; hani senin gençliğinin hayatı?
    — Aşklarım mı? Bir nefeste solabilen bu şeyler,
    Bir yanardağ ateşiyle kömür gibi karardı;
    Şimdi ise yerlerinde bir sıtmalı yel eser.
    Evet, benim her şi’rimde yılan dişli diken var;
    Sizler gidin bal verecek yeni açmış gül bulun.
    Belki benim acı sesim kulakları tırmalar;
    Sizler gidin, genç kızların türküsüyle şen olun.
    Varın sizler, onlar ile korularda el ele
    Gezin, gülün, bir çift bülbül aşkı ile yaşayın;
    Yalnız kendi, yalnız kendi ruhunuzu okşayın.
    Zavallı ben, elimdeki şu üç telli saz ile
    Milletimin felâketli hayatını söyleyim;
    Dertlilerin gözyaşını çevrem ile sileyim!..(Benim Şiirlerim)
    3) a) Aşağıdaki dörtlük hangi fikir akımının etkisiyle yazılmıştır? Bu fikir akımının önde gelen bir temsilcisinin adını yazınız.(10p)
    b) Dörtlüğü şekil bakımından inceleyiniz.( vezin, şema, kafiye, redif, nazım birimi) (10p)
    Batan güneşlerin ölgün nigahı
    Karartıp soldurmuş o kıblegahı
    Mazlum bir ümmetin baht-ı siyahı
    Viran kubbesinde gölgeler salmış. (Harap Mabed)
    4) Aşağıdaki dizeleri yorumlayınız.(10p) Farzı muhal: farz edelim ki Tabut –ı cesim: Büyük tabut
    “ölmez bu vatan farz - ı muhal ölse de hatta
    çekmez kürenin sırtı bu tabut u cesimi”(Bu dizeleri Atatürk, TBMM kürsüsünden okumuştur.)
    5) Aşağıdaki özellikleri verilmiş yazarımızın adını yazınız. (10p)
    “Türkiye’nin istiklal ve hayat hakkını alacağı güne kadar hiçbir korku, hiçbir meşakkat önünden kaçmayacağız. Yedi yüz senelik tarihin ağlayan minareleri altında yemin ediniz!” diyerek İzmir’in işgalini protesto etmek için Sultanahmet Meydanını dolduran milyonları, ağlayarak ve ağlatarak etkilemiş olan yazarımız, eserlerinde genellikle kadın kahramanları kullanır. Mor Salkımlı Ev, yazarın eserlerinden biridir.”
    6) 1911 – 1923 yılları arasında şiirin ses, söyleyiş, yapı, tema dil ve anlatım bakımından kaç gruba ayrıldığını ve bu grupların temsilcilerinin isimlerini yazınız. (20p)

Not:Bunların cevaplarıelimde yok.Üzgünüm.

Sayfayı Paylaş