2.Dönem 2.Yazılı Soruları

Konu 'Dil ve Anlatım 11. Sınıf Yazılı Soruları' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

 1. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38

  1-Aşağıdaki metinlerin türünü yazarak bu türlerin üçer özelliliğini yazınız. ( 10)

  Kuzey Kore’de iki yük treninin Çarpışması sonucu meydana gelen kazada üç bine yakın kişinin öldüğü ya da yaralandığı bildiriliyor. Reuters ajansına yanıcı madde taşıyan iki yük treni çarpıştıktan sonra büyük bir patlama meydana geldi . Yakındaki bir demiryolu istasyonu yandı


  “Bu sabah saat beşte yola çıktık. Yunan’a savaşa gidiyormuşuz. Oysa her yerde yüz fişek bile yok. Bu kadar cephaneyle savaşa değil, ava bile gidilmez. Bundan başka topuz yok, süvarimiz yok. Kısacası, tümenin ekmeğe tuza varıncaya kadar hiçbirşeyi yok.”  a) Metninin Türü: …………………………………….
  b) Metninin Türü:………………………………………….

  Bu türün özellikleri:
  1)
  2)
  3) Bu türün özellikleri:
  1)
  2)
  3)

  2- Aşağıdaki parçada yer alan kelime gruplarını bularak türünü belirtiniz.(20)
  -“Orhan, tramvayların sesini duyuyordu.Bu halde Necati’nin evine kadar gitmeye muktedir olup olmayacağını düşündü.Onu mektebe gitmeden evvel bulmak istediği için geç kalmaktan korkuyordu.Fakat buradan nasıl çıkacaktı? Felaketin tekerrür etmesi ihtimali onu dehşete düşürüyordu. Hem yürüyebilecek miydi? Tramvay bekleme yerine kadar gidebilecek miydi?İçeriye müşteriler girmeye başladığı için bu dükkanda, bu vaziyette daha fazla kalamazdı.Doğruldu ve üstünden yorganı da kaputu da attı.Dükkan iyice ısınmıştı.” (Biz İnsanlar-Peyami Safa)

  3-Aşağıdaki cümlelerdeki anlatım bozukluklarını düzelterek cümlelerin doğru şekillerini yazınız (15p)

  Bugün öğleden sonraki yağan yağmur, insanları işlerinden alıkoydu.

  Ehliyet alabilmeniz için lise öğretiminizi tamamlamanız gerekir.

  İçtiği sigaranın dumanları gökyüzüne doğru yukarılara yükseldi.

  Açlık ne dost,ne akraba,ne insanlık ne de hak tanımaz.


  Çocukları çok sevdiğini ve asla zarar veremeyeceğini söyledi.
  4.Aşağıdaki cümleleri cümle çeşitlerine göre inceleyiniz.(10 )
  *Şaire göre, şiirde anlatılan şey aslında her zaman için insanın iç dünyasıdır
  *Başkaldırının sembolü olan Köroğlu hikâyesidir, ezilenin ezene duyurduğu en güçlü
  4. Aşağıdaki cümleleri öğelerine ayırınız. (15)
  *Eşi,dostu ve bütün onu sevenler akıllarından çıkaramıyorlardı her akşam överek anlattığı okulunu

  *Gecenin karanlığı ve hiç bitmeyen hüznü demir atmıştı aşkların eskittiği acınası kalbe

  * Her ülke şiirinin kendine göre bir rengi olduğunu söylerdi Cemal Süreya.

  * Yiğitlik söz konusu olunca Dede Korkuta göndermeler yapılır.

  ''üç noktanın ima ettiğini, yeri gelir, bütün bir edebiyat şerhten aciz kalır. ki harfler şüphesiz sihir eseridir. insan hançeresinde çeşitlenen bütün sesleri, birkaç çizginin sadeliğine sıkıştırır, yanyana gelir kelime olur. bu defa sesler 'anlam'ın gökkuşağı gömleğini giyer; tutuşturur, çıldırtır, gama salar, müjdeler getirir, susturur söyletir. ama hiçbir harf ve hiçbir kelime, üç noktanın ima ettiğini kucaklayamaz. “
  A.Turan ALKAN
  Pis su sağlık için tehlikelidir.Çünkü içinde hastalık yapan çoğu belirli bakteri türleri olan küçük organizmalar türer.Az miktarda pis su, büyük bir su kütlesinin temizliğini çok etkilemez.bunun nedeni,içinde dağıldığı temiz suyun insan sağlığı için hala zararsız durumda olacak kadar çok olmasıdır.Pis sudaki çeşitli atıklar,büyük su kütlesinin hareketiyle karışır.Bazıları erir,bazıları deniz ya da ırmak dibine çöker.Bir kısmı da akıntılarla daha büyük su kütlelerine sürüklenir.


  6.Yukarıda verilen metinlerin türlerini bularak,türlerin özelliklerinden beşini karşılaştırarak yaznız.(10)
  Uzaklarda bir köyde, kocası, çocuğu doğmadan ölmüş, tek başına yaşayan hamile bir kadın vardı. Kadın, kendisine arkadaş olması için dağda yaralı olarak bulduğu bir gelinciği evinde beslemeye başladı. Gelincik kadının yanından bir an bile ayrılmazdı. Her ne kadar evcil bir hayvan olmasa da, oldukça uysallaşmıştı. Birkaç ay sonra kadının çocuğu doğdu. Tek başına tüm zorluklara göğüs germek ve yavrusuna bakmak oldukça zordu.Günler geçti. Kadın bir gün birkaç dakikalığına da olsa evden ayrılmak ve yavrusunu evde bırakmak zorunda kaldı. Gelincikle bebek evde yalnız kalmışlardı. Aradan biraz zaman geçti ve anne eve geldi. Gelinciği ve kanlı ağzını gördü. Anne çıldırmışçasına gelinciğe saldırdı ve oracıkta öldürdü hayvanı. Tam o sırada içerdeki odadan bir bebek sesi duyuldu. Anne odaya yöneldi ve odada beşiği, beşiğin içindeki bebeği , bebeğin yanında duran parçalanmış yılanı gördü.

  7.Yukarıdaki hikayenin temasıyla ilgili bir deneme yazınız. ( imla-noktalama 12, metnin bütünlüğü 15, başlık 3 puan)


  Not:Bunların cevapları elimde yok.Üzgünüm.

Sayfayı Paylaş