2.Dönem 2.Yazılı Soruları

Konu 'Dil ve Anlatım 11. Sınıf Yazılı Soruları' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

 1. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38

  1-Aşağıdaki metinlerin türünü yazarak bu türlerin üçer özelliliğini yazınız. ( 10)


  Kuzey Kore’de iki yük treninin Çarpışması sonucu meydana gelen kazada üç bine yakın kişinin öldüğü ya da yaralandığı bildiriliyor. Reuters ajansına yanıcı madde taşıyan iki yük treni çarpıştıktan sonra büyük bir patlama meydana geldi . Yakındaki bir demiryolu istasyonu yandı

  “Bu sabah saat beşte yola çıktık. Yunan’a savaşa gidiyormuşuz. Oysa her yerde yüz fişek bile yok. Bu kadar cephaneyle savaşa değil, ava bile gidilmez. Bundan başka topuz yok, süvarimiz yok. Kısacası, tümenin ekmeğe tuza varıncaya kadar hiçbirşeyi yok.”


  a) Metninin Türü: …………………………………….
  b) Metninin Türü:………………………………………….

  Bu türün özellikleri:
  1)
  2)
  3) Bu türün özellikleri:
  1)
  2)
  3)

  2- Aşağıdaki parçada yer alan kelime gruplarını bularak türünü belirtiniz.(20)
  Sakarya Savaşı’ndan sonra düşman orduları Haymana, Mihalıççık ve Sivrihisar bölgelerini, bize yer yer ateş yığınlarıyla örtülü ıssız ve engin bir virane halinde bıraktı. O afetlerden arta kalmış halkın, bu taş yığınları arasında, ilk insanlardan farkı yoktu. Bunlar, yarı çıplak bir halde dolaşıyor; alevin karattığı harman yerlerinde, toprağa, çamura karışmış yanık buğday ve mısır tanelerini iki taş arasında ezerek öğütmeye çalışıyor; adı bilinmez otlardan, ağaç köklerinden kendilerine bir nevi yiyecek çıkarıyor ve bir yabancının ayak sesini duyunca her biri bir yana kaçıp bir kovuğa saklanıyordu.”


  3-Aşağıdaki cümlelerdeki anlatım bozukluklarını düzelterek cümlelerin doğru şekillerini yazınız (15p)

  KPSS’ye on beş binin üzerinde yaklaşık on üç bin öğretmen adayı girdi

  Görevliler , ÖSS sınavının yapılacağı okulların önündeki satıcılara bağırmamalarını söyledi.

  Sözlük kitaplarında beyaz kağıdın kefenlediği bu ölü kelimeyi nasıl diriltsek?


  Sincaptan ders alınmalıdır ;çünkü alt dala ulaşabilmek için üst dalı hedef alır


  Eğer sütü çok dışarıda bırakırsanız, süt bozulur.  4.Aşağıdaki cümleleri cümle çeşitlerine göre inceleyiniz.(10)

  *Hilmi Yavuz şiir ile felsefe arasındaki bağları, ayrılıkları vurguladığı bir söyleşide benim de ilgi alanıma giren kimi kavramlara değiniyor.”


  *Her toplumda, dünyayı eline alıp değiştirmeye çalışanlar yazardır öncelikle

  5.Aşağıdaki cümleleri öğelerine ayırınız.(15)

  *Merdiven basamaklarının hemen altında, arkası kerpiç duvara dayanmış peykenin üzerinde, gençten, bıyıklı biri uyuyordu.

  *Ömer Seyfettin in toplumsal sorunlara uzak kalmadığını kanıtlayan yapıtları çoktur.

  *Her toplumda, dünyayı eline alıp değiştirmeye çalışanlar yazardır öncelikle .

  * II. Meşrutiyet daha ilk yıllarında, halkta özgürlüğü hayata geçirme bilinci yaratmıştı.  Sevgili okurum,doğru dürüst yaşamayı başarmak için hepimiz,çocuklarımız da dahil, çaba harcamak zorundayız.Böyle bir yaşamı istemeliyiz, ne istediğimizi bilmeliyiz,bunu için çaba harcamalıyız. Görevimiz çocuklarımızın sorumluluğunu kendi üzerimize almak değildir.Doğru annelik-babalık, çocuklarımızın,sorumluluk almayı ve taşımayı öğrenmelerini sağlamaktır.onların sorumluluğu hem kendilerine, hem ailelerine hem de toplumlarına ve dünyalarına karşıdır.Üzerine düşen görevleri onlara yaptıracak olan da sorumluluk bilinci olacaktır.


  6.Yukarıda verilen metinlerin türlerini bularak,türlerin özelliklerinden beşini karşılaştırarak yaznız. (10)
  “Uzaklarda bir köyde, kocası, çocuğu doğmadan ölmüş, tek başına yaşayan hamile bir kadın vardı. Kadın, kendisine arkadaş olması için dağda yaralı olarak bulduğu bir gelinciği evinde beslemeye başladı. Gelincik kadının yanından bir an bile ayrılmazdı. Her ne kadar evcil bir hayvan olmasa da, oldukça uysallaşmıştı. Birkaç ay sonra kadının çocuğu doğdu. Tek başına tüm zorluklara göğüs germek ve yavrusuna bakmak oldukça zordu.Günler geçti. Kadın bir gün birkaç dakikalığına da olsa evden ayrılmak ve yavrusunu evde bırakmak zorunda kaldı. Gelincikle bebek evde yalnız kalmışlardı. Aradan biraz zaman geçti ve anne eve geldi. Gelinciği ve kanlı ağzını gördü. Anne çıldırmışçasına gelinciğe saldırdı ve oracıkta öldürdü hayvanı. Tam o sırada içerdeki odadan bir bebek sesi duyuldu. Anne odaya yöneldi ve odada beşiği, beşiğin içindeki bebeği , bebeğin yanında duran parçalanmış yılanı gördü.”
  7.Yukarıdaki hikayenin temasıyla ilgili bir deneme yazınız. ( imla-noktalama 12, metnin bütünlüğü 15, başlık 3 puan)  Not:Bunların cevapları elimde yok.Üzgünüm.

Sayfayı Paylaş