((2.PART)) SÜPERMİYİM NEYİM.. EDEBİYAT SORULARI VE CEVAPLARI 2

Konu 'Edebiyat 11.Sınıf' bölümünde Capknnet tarafından paylaşıldı.

1. Capknnet

Capknnet Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0

1..Aşağıdaki beyitlerde dile getirilen hangi olumsuz durum, Tanzimat Dönemi aydın ve yazarları için hangi görüşe dayanak olmuştur?

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kâşâneler gördüm Megârib oldu dirîgâ metâli’-i irfan
    Dolaştım mülk-i İslâmı bütün vîrâneler gördüm Ne kaldı şöhret-i Rûm u Arab ne Mısr u Herât
    (Ziya Paşa) (Sadullah Paşa)
    (Batı ülkelerini gezdim beldeler saraylar gördüm (Batı oldu maalesef irfanın doğduğu yer / Ne Anadolu’nun
    Dolaştım İslam memleketlerini hep viraneler gördüm) ve Arabistan’ın ne de Mısır ve Herat’ın şöhreti kaldı.)

Batıcılık akımının etkileri başlar. Batı'ya yönelme, Batı'yı teknik olarak üstün görme başlamıştır.

2. Aşağıdaki beyitleri “içerik” ve “söyleyiş” bakımından karşılaştırınız.

Ne mümkün zulm ile bî-dâd ile imhâ-yı hürriyet Esdi nesîm-i nev-bahâr açıldı güller subh-dem
    Çalış idrâki kaldır muktedirsen âdemiyetten Açsun bizim de gönlümüz sâkî meded sun câm-ı Cem
    (Namık Kemal) (Nef’î)
    (Ne mümkün zulüm ile işkenceyle hürrüiyeti yok etmek! (Esti ilkbahar rüzgârı açıldı güller sabah vakti.
    Çabalayıp idraki kaldır, gücün yetiyorsa insanlıktan.)

Namık Kemal 1. Tanzimat Dönemi şairidir ve sosyal sorunlara değinen şiirler yazmıştır. Nef'i ise zamanının şartlarına uygun, sosyal konulara değinilmeyen şiirler yazmıştır. Söyleyiş bakımından dil ağır, sanatlıdır.

3: Klasisizm ve romantizm akımını karşılaştırınız. ( 5 Madde )

Klasisizm Romantizm
    a) Yazarlar kişiliklerini gizlerler. a) Yazarlar kişiliklerini gizlemezler.
    b) Seçkin zümreye hitap eder. b) Sanat toplum içindir anlayışı güdmüşler.
    c) Antik edebiyat örnek alınmış. c) Çağdaş edebiyat örnek alınmış.
    d) Kişilerin ruh halinin gerçekliği ele alınmış. d) İnsan birey olarak değil sosyal çevresiyle ele alınmış.
    e) Seçkin zümre anlatılmıştır. e) Milli ve dini konulara ağırlık verilmiştir.

4 Erbab-ı kemali çekemez nakıs olanlar erbab- kemal: Olgun insan ziya: ışık
    Rencide olur dide-i huffaş ziyadan huffaş :yarasa dide:göz nakıs: eksik
    Ziya Paşa
    Beyitteki söz sanatını bularak açıklayınız.

Ziya Paşa burada tevriyeyi kullanarak, kendine muhalefet eden olgunluk noksanı kişilerin, kendisinden (Ziya'dan) elbette rahatsız olacaklarını söylüyor.

5. Tanzimat Döneminden itibaren gazete çevresinde gelişen öğretici metin türlerini yazınız. Bundan hareketle günümüz gazeteleri göz önüne alındığında gazetenin okuyucu kitlesi ile öğretici metinler arasında nasıl bir ilişki kurulabilir? Açıklayınız.

Halkı aydınlatmak, özgürlük ve milliyetçilik düşüncesini benimsetmek amacıyla makale ve fıkra öğretici metinleri şekillenmiştir.

6. Osmanlı dönemindeki Islahat Hareketleri daha çok hangi alanda gerçekleşmiştir? Sebeplerini yazınız.

Sosyal ve kültürel alanda yapılmıştır. Zaman zaman da azınlıkların hakları hususunda ıslahatlar gerçekleşmiştir. Avrupa'nın içişlerine karışmasını önlemek, azınlıkların devlete bağlılığını arttırmak vs aklıma gelen çok sebepten dolayı ıslahatlara başvurulmuştur.

7. Tanzimat dönemindeki İkilemler nelerdir? Açıklayınız

Dili sadeleştirme amacıyla girişilen bir olaydır; fakat sadeleşme sağlanamamıştır. Toplum için sanat anlayışı, sonraları yerini sanat için sanat anlayışına bırakmıştır. Nitekim ilk dönemde toplumsal konular işlenirken daha sonra aşk, doğa vb konulara yönelme olmuştur.

BİR TESEKKÜRÜ ÇOK GÖRMEYELİM..BU FORUMDA İKİNCİ KEZ YAZILI SORULARI VERORUM UMARIM SINAVDA YUKSEK NOT ALMANIZA YARDIMCI OLURUM.EGER YUKSEK NOT ALIRSANIZ PAYLASIN BIZLERLE..UNUTMAYIN KOTU NOT YOKTUR.YETERI KADAR CALISMAMAK VARDIR....

alıntıdır.......
  2. yaşam_alpkan

yaşam_alpkan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    saolasın kardeşim teşekkürler
  3. Capknnet

Capknnet Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    test daha basit olur sadece oturup cıddı anlamda ezber yapman lazım..baska caren yok
  4. sam

sam Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    teşekürler
  5. ömer çayırlı

ömer çayırlı Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    1
    çok teşekkürler bizimde haftaya yazılımız var inşallah işime yarar.
  6. Lizard King

Lizard King Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    444
    Ödül Puanları:
    36
    Gereksiz mesajlar silindi, lütfen tartışma ortamı oluşturmayın arkadaşlar.
  7. eggy_aa

eggy_aa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Saolasın Yarın Yazılımız Var Bakalım Yapabılıcekmıyım :S Hocamın Gozune Gırmek için Başarmam Lazım xD
  8. hatizzee

hatizzee Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok çok saol
  9. perihan

perihan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    süpersin çok sağol paylaştığın için.
  10. Capknnet

Capknnet Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    Sınav soruları 2(( bakmayanlar için))

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

1..Aşağıdaki beyitlerde dile getirilen hangi olumsuz durum, Tanzimat Dönemi aydın ve yazarları için hangi görüşe dayanak olmuştur?

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kâşâneler gördüm Megârib oldu dirîgâ metâli’-i irfan
    Dolaştım mülk-i İslâmı bütün vîrâneler gördüm Ne kaldı şöhret-i Rûm u Arab ne Mısr u Herât
    (Ziya Paşa) (Sadullah Paşa)
    (Batı ülkelerini gezdim beldeler saraylar gördüm (Batı oldu maalesef irfanın doğduğu yer / Ne Anadolu’nun
    Dolaştım İslam memleketlerini hep viraneler gördüm) ve Arabistan’ın ne de Mısır ve Herat’ın şöhreti kaldı.)

Batıcılık akımının etkileri başlar. Batı'ya yönelme, Batı'yı teknik olarak üstün görme başlamıştır......

2. Aşağıdaki beyitleri “içerik” ve “söyleyiş” bakımından karşılaştırınız.

Ne mümkün zulm ile bî-dâd ile imhâ-yı hürriyet Esdi nesîm-i nev-bahâr açıldı güller subh-dem
    Çalış idrâki kaldır muktedirsen âdemiyetten Açsun bizim de gönlümüz sâkî meded sun câm-ı Cem
    (Namık Kemal) (Nef’î)
    (Ne mümkün zulüm ile işkenceyle hürrüiyeti yok etmek! (Esti ilkbahar rüzgârı açıldı güller sabah vakti.
    Çabalayıp idraki kaldır, gücün yetiyorsa insanlıktan.)

Namık Kemal 1. Tanzimat Dönemi şairidir ve sosyal sorunlara değinen şiirler yazmıştır. Nef'i ise zamanının şartlarına uygun, sosyal konulara değinilmeyen şiirler yazmıştır. Söyleyiş bakımından dil ağır, sanatlıdır.

3: Klasisizm ve romantizm akımını karşılaştırınız. ( 5 Madde )

Klasisizm Romantizm
    a) Yazarlar kişiliklerini gizlerler. a) Yazarlar kişiliklerini gizlemezler.
    b) Seçkin zümreye hitap eder. b) Sanat toplum içindir anlayışı güdmüşler.
    c) Antik edebiyat örnek alınmış. c) Çağdaş edebiyat örnek alınmış.
    d) Kişilerin ruh halinin gerçekliği ele alınmış. d) İnsan birey olarak değil sosyal çevresiyle ele alınmış.
    e) Seçkin zümre anlatılmıştır. e) Milli ve dini konulara ağırlık verilmiştir.

4 Erbab-ı kemali çekemez nakıs olanlar erbab- kemal: Olgun insan ziya: ışık
    Rencide olur dide-i huffaş ziyadan huffaş :yarasa dide:göz nakıs: eksik
    Ziya Paşa
    Beyitteki söz sanatını bularak açıklayınız.

Ziya Paşa burada tevriyeyi kullanarak, kendine muhalefet eden olgunluk noksanı kişilerin, kendisinden (Ziya'dan) elbette rahatsız olacaklarını söylüyor.

5. Tanzimat Döneminden itibaren gazete çevresinde gelişen öğretici metin türlerini yazınız. Bundan hareketle günümüz gazeteleri göz önüne alındığında gazetenin okuyucu kitlesi ile öğretici metinler arasında nasıl bir ilişki kurulabilir? Açıklayınız.

Halkı aydınlatmak, özgürlük ve milliyetçilik düşüncesini benimsetmek amacıyla makale ve fıkra öğretici metinleri şekillenmiştir.

6. Osmanlı dönemindeki Islahat Hareketleri daha çok hangi alanda gerçekleşmiştir? Sebeplerini yazınız.

Sosyal ve kültürel alanda yapılmıştır. Zaman zaman da azınlıkların hakları hususunda ıslahatlar gerçekleşmiştir. Avrupa'nın içişlerine karışmasını önlemek, azınlıkların devlete bağlılığını arttırmak vs aklıma gelen çok sebepten dolayı ıslahatlara başvurulmuştur.

7. Tanzimat dönemindeki İkilemler nelerdir? Açıklayınız

Dili sadeleştirme amacıyla girişilen bir olaydır; fakat sadeleşme sağlanamamıştır. Toplum için sanat anlayışı, sonraları yerini sanat için sanat anlayışına bırakmıştır. Nitekim ilk dönemde toplumsal konular işlenirken daha sonra aşk, doğa vb konulara yönelme olmuştur.

BİR TESEKKÜRÜ ÇOK GÖRMEYELİM..BU FORUMDA İKİNCİ KEZ YAZILI SORULARI VERORUM UMARIM SINAVDA YUKSEK NOT ALMANIZA YARDIMCI OLURUM.EGER YUKSEK NOT ALIRSANIZ PAYLASIN BIZLERLE..UNUTMAYIN KOTU NOT YOKTUR.YETERI KADAR CALISMAMAK VARDIR....

alıntıdır...capknnet....
    Genişletmek için tıkla...
    umarım derslerinizde basarılı olursunuzz

Sayfayı Paylaş