2. Tanzimat döneminde ve sonrasında onlarca gazete çıkarılmasının sebeplerini yazınız.

Konu 'Edebiyat 11.Sınıf' bölümünde Askım tarafından paylaşıldı.

1. Askım

Askım Guest

Cevabını Verırsenız Sevınırım Baslıkdaki gibi

2. Tanzimat döneminde ve sonrasında onlarca gazete çıkarılmasının sebeplerini yazınız.
  2. büşra9203

büşra9203 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    6
    tam olarak bilmiyorum ama;
    batı edebiyatını topluma yaymayı amaçlamışlardır. zaten 1. dönemde daha yeni çıkmıştı.2. dönemde de tamamen yayılmış olabilir diye düşünüyorum..
    inşallah yardımcı olabilmişimdir...
  3. ∂iαвiαη~lρ

∂iαвiαη~lρ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    726
    Ödül Puanları:
    113
    ben de bildiğim kadarıyla yazayım.
    öncelikle halkı ülkede meydana gelen olaylardan haberdar etmek, halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve aydınlatmak için çıkarılmıştır.
    Ayrıca gazetelerde edebiyatımıza yeni giren edebi türlere ( makale, tiyatro, eleştiri...) de yer verilerek hem bu türlerin tanıtılması hem de bunlar sayesinde halkın bilgilendirilmesi amaçlanmıştır.
  4. büşra9203

büşra9203 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    6

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

ben de bildiğim kadarıyla yazayım.
    öncelikle halkı ülkede meydana gelen olaylardan haberdar etmek, halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve aydınlatmak için çıkarılmıştır.
    Ayrıca gazetelerde edebiyatımıza yeni giren edebi türlere ( makale, tiyatro, eleştiri...) de yer verilerek hem bu türlerin tanıtılması hem de bunlar sayesinde halkın bilgilendirilmesi amaçlanmıştır.
    Genişletmek için tıkla...
    evet arkadaşıma katılıyorum.içimdeki sesi yazıya döktün sağol:)
  • ∂iαвiαη~lρ

∂iαвiαη~lρ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    726
    Ödül Puanları:
    113
  • Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38
    Tanzimat 2.dönemde göre gazate Tanzimat 1.dönemdeki kadar etkili değildi.Nedeni o dönemdeki siyasi gelişmeler yazarların görüşlerini yazmalarını sınırlamıştır.Bu dönemdeki yazarlar kendi içlerine kapanıp başka konulara yönelmişlerdir.(Aşk,toplumsal sorunlar..vs.)

2.dönemde gazate 1.döneme göre gelişmemiştir.Diye biliyorum.
  • felicita

felicita Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    halka ulaşmanın en kolay yolu gazetedir...gazeteyi tüm herkes alıp okuyabilir...bu yüzden tanzimat döneminde bol bol gazete çıkarılmıştır...hekesin alacağı ucuz bir şey olduğu için halkı gazeteyle bilinçlendirmek daha kolaydır...
  • Sayfayı Paylaş