2.YAZILI SORULARI

Konu 'Dil ve Anlatım 9. Sınıf Yazılı Soruları' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

1. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

SORULAR
    S-1) Arkadaşları, bu kadar sorumsuz davranmasının nedenini bir türlü öğrenemediler.
    Tartışmacı öne sürdüğü savın doğruluğunu kanıtlayamadı

Cümlelerindeki:
    a) Altı çizili olan sözcüklerin kök ve ek ayrımını yaparak köklerin ve eklerin türlerini yazınız.
    b) Altı çizili olan sözcüklerin yapılarına göre türlerini bulunuz.
    S-2- “sevgi, güzel, gölge ve hava” sözcüklerini soyut ve somut anlama gelecek şekilde birer cümlede kullanınız.(her sözcüğü birer kez soyut ve somut anlama gelecek şekilde kullanınız)
    S-3-“Önce baygın bir iniltiydi yamaçlardan duyulan,
    Sonra bir gölge belirmişti kuş uçmaz yoldan ;
    Köyümün titreterek bağrı yanık toprağını
    İnliyor, baktım, uzaktan görünen bir kağnı.
    Yukarıdaki dizelerde hangi sözcükte hangi ses olayı var dır bulunuz?

S-4-Erkek çocuk bana döndü ve ( )Bayan siz zengin misiniz ( )” diye sordu ( ) “ Zengin mi? Yo hayır( )”
    diye yanıtlarken, gözlerim bir an ( ) ayağındaki eski terliklere ve mosmor olmuş ayak parmaklarına kayıyordu. Cümlesinde boş bırakılan yerlere uygun noktalama işaretlerini yazınız

S-5- “Mustafa bir öğle sıcağında çiftliğe döndü. Köpekler uzakdan onu görünce havlıyacak oldular sonra tanıyıp vaz geçtiler. Yavaşça garajın arkasında dolaşdı. Kapıya yaklaşırken yüreği kütküt atıyordu.” Cümlesindeki yazım yanlışlarını bulunuz.

S-6- “ Aşk derdiyle mutluyum el çek ilacımdan tabib
    Kılma derman ki helakım zehri dermanındadır

“Güller kızarır utancından o gonca gül gülünce (gonca gül : gül yüzlü sevgili )
    Sümbül bükülür kıskancından kakül bükülünce

“Kaynayan kazan kapak tutmaz”

Mısralarındaki söz sanatlarını bulunuz?

S-7- Benden daha iyi konuşuyordu. …………………..........
    Sessizce konuşmaya başladı. ……………………......
    Hastalıktan bıtkin düşmüştü ……………………….
    Bundan daha kalitelisini bulamazsın ………………………
    Cümlelerindeki altı çizili olan eklerin cümleye kattıkları anlamları karşılarındaki boşluğa yazınız

S-8- “çay” sözcüğünü farklı anlamlara gelecek şekilde üç cümlede kullanınız.

Sayfayı Paylaş