2.YAZILI SORULARI

Konu 'Dil ve Anlatım 9. Sınıf Yazılı Soruları' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

1. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

Adı Soyadı: Aldığı Not:
    Sınıf ve No:
    S.l )Aşağıdaki cümlelerin yanında parantez işareti içinde belirtilen noktalama işaretlerinin niçin kullanıldıklannı yazınız?
    a) Sevinçten içim içime sığmıyor ( ; )bağırmak, kahkahalar atmak istiyorum.(noktalı virgül)
    b) O çok günahkâr birisiydi. (düzeltme işareti)
    c) Orada serin dereler ( ,)yemyeşil ağaçlar ve soğuk pınarlar vardı.(virgül)
    d) İzmir (-)Aydın yolunda onarım var.( kısa çizgi)
    e) Ve bütün bunların üstünde uçan martı sürüler(…)(üç nokta)
    S.2) Aşağıdaki cümlelerde ( ) işaretleri içine noktalama işaretlerini koyunuz?(Soruyu üstüne yanıtlayınız.)
    a) Michael Faucault ( )yaşama dair şu sözü sanki Nuri Pakdil için söylemiştir ( ) ( )Neden her kişi kendi yaşamını sanat yapıtına dönüştürmesin ( )neden yaşamımız bir resim gibi olmasın ( ) ( )
    b) Karşıda dümdüz uzanan bir ova ( ) c) Aşkolsun ( )
    d)O görkemli ( ) insana korku salan kral,ölüyordu.Güçlüyken kimsenin yüzüne bakmazken,şimdi evlatlarına pişman bir ifade ile ( ) ( ) Bir yudum su ( ) ( ) diye yalvarıyordu.
    e) Ne mutlu Türk ( ) üm diyene ( )
    8.3) Aşağıdaki sözcüklerdeki yazım yanlışlarını bularak doğrularını yazınız?
    " Saman yolunu izlerken Ayşe Kadın fasulye pişirmem gerektiği akılıma geldi.Kayın anam İnönü mahallesi sakinlerindendir ve orada onyedi dönüm araziye sahipdir.Floresan lambayı yapan yiğenimi taktir ettim.Ankara'lı gençler THY' ne Atatürk'ün nutuk adlı eserini armağan ede bilir.Cem'i seyir ederken hiç birimiz serbes deyildik,oda izliyenleri umursamıyormu bil miyorum."
    S.4) Aşağıdaki sözcüklerin köklerini bularak köklerin çeşitlerini yazınız?(Soruyu üstüne yapınız.)
    a )yalnızlıktan b )oğlancağızıma c )demeçlerini d)oflamayın e) ışıksızmış
    S.5)Aşağıdaki sözcüklerin gövdelerini çeşitleriyle sözcüğün üstünde gösteriniz
    a)deyimlerimizde b)çevriliyiz c) kapıldıkça d)karşılaşılırdı e)çuvalladıydı

S.6) Aşağıdaki sözcüklerdeki ses olaylarını çeşitleriyle gösteriniz?(Sözcüğün altına yanıtlayınız)
    a) buyrukları b )ufalttırdı c )halledince . . d) çevremize

S.7) Aşağıdaki sözcüklerdeki kök ve yapım eklerini çeşitleriyle gösteriniz?(Sözcüğün altına yanıtlayınız)
    a)soğuktayız b) etkisizmişler c) yapılandırıldı
  2. pufff.67

pufff.67 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    cok gozel sorular emeyine sağlık keşke cevaplarıda olsa

Sayfayı Paylaş