2010 2011 Eğitim Yılı TM (2.grup) Sayfa 29 cevapları

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde serdars tarafından paylaşıldı.

 1. serdars

  serdars Üye

  Katılım:
  18 Şubat 2009
  Mesajlar:
  41
  Beğenileri:
  85
  Ödül Puanları:
  0

  Arkdaşlar hemen sorulara geçicem ama bunların devamı için yapmanız gereken şey 10 sn ayırıp teşşekkür et butonuna basarak
  bana yardımcı olabilirsiniz . işte sorular ve cevaplar

  Yeryüzündeki su kaynakalrı dagılışı dengeli midir?
  cevap: yeryüzündeki suların dagılışı dengesizdir.Özellikle tatlı su miktarı azdır.

  Yeryüzündeki kişi başına düşen tatlı su miktarı ençok ve az oldugu bölgeler hangi alanlardır
  cevap:Yeryüzünde en fazla tatlı suya sahip alanlar: Kuzey Amerika Özellikle kanada, Orta ve Güney Amerika, Avrupa’nın kuzey i ve yer yer batı kesimleri, Asya’nın kuzeyi özellikle Sibirya, Asya’nın güneyi ve güneyindeki ekvatoral yağışa sahip adalar ( Endonezya, Malezya, Filipinler vb.), Avustralya kıtaları tatlı suların en fazla olduğu sahalardır.
  Yeryüzünde en az tatlı suya sahip alanlar: Tatlı su kaynağı az olan yerler özellikle dönenceler çevrelerinde yer alan çöl alanlarıdır. Özellikle Kuzey Afrika( Büyük Sahra), Afrika’nın Doğu ve güney kısımları( Kenya, Güney Afrika ( Kalahari Çölü),Zimbapve,) Asya’da Arabistan çöl bölgesi, Pakistan, Avrupa’da Polonya çevresi kişi başına tatlı miktarının en az olduğun yerlerdir. Yeryüzündeki tatlı su kaynakları tükenebilir mi ? Bu konudaki düşüncelerinizi söyleyiniz cevap :Yeryüzündeki tatlı su kaynakları giderek azalmaktadır. Gerek iklim şartlarında meydana gelen değişmeler, gerekse insanoğlunun doğal dengeyi bozması ve çölleşme, ayrıca her geçen gün artan aşırı nüfus ve artan tatlı su ihtiyacı, gerekse de çevre kirlenmesinin her geçen gün hızla artması tatlı suları azalmakta ve ihtiyacında sürekli artması tatlı su kaynaklarının tükenmekte olduğunu göstermektedir.Örnek:Ülkemizde kişi başına yıllık yenilenebilir tatlı su miktarı sürekli düşmektedir. 1955 ‘ de 8503 metreküp, 1990 ‘da 3026 metreküp, 2025 ‘de 2186 metreküp olacağı tahmin edilmektedir.
  furKANaryam65 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş